Yıpranmış Saçlar İçin 5 Adımda Bakım

  • 17 Ağustos 2017
  • 1.480 kez görüntülendi.
Yıpranmış Saçlar İçin 5 Adımda Bakım

Yıpranmış Saçlarınızı Sağlıklı Saçlara Dönüştürmek İçin 5 Adım

Yıpranmış saçlar için bakım çoğumuz için bir problem. Kadınlar ve erkekler ikisi de sağlıklı, muhteşem saçlar istiyorlar. Kimse mat, kırık ve hasar görmüş saçlarla uğraşmak istemiyor. Sizinde bu sorunlarla başınız dertteyse, sıraladığımız çözümlerle sağlıklı saçlara sadece her gün uygulayacağınız bu 5 adımla kavuşabilirsiniz.

 

 Yıpranmış Saç Nasıl Onarılır

  • DAHA FAZLA HASARDAN KAÇININ

Saçınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız daha fazla hasara uğratmamanız ilk şarttır. Bunları kısaca düzleştiriciler, maşa, ütü ve kurutma makinesi olarak sıralayabiliriz.Bir süre bu tarz saçınızı daha fazla yıpratacak işlemlerden kaçınmanız gerekir. Bırakın saçlarınız bir süre kendini toparlamaya çalışsın. Biliyorum hepimiz her gün bakımlı görünmek istiyoruz ve en kolay yoldan bu tarz işlemlere yöneliyoruz. Fakat bir süre kendinize ve saçınıza zaman tanıdığınızda aradaki farkı kısa bir sürede göreceksiniz. İlla ki bu işlemleri yapmadan da bakımlı görünmeniz çok kolay. Saçlarınızın kendi doğal dalgasını kullanmaya çalışın, toplayın ya da bandana gibi saç aksesuarlarıyla kendinize farklılıklar yaratın. Günlük koşuşturmaca da vakit kaybetmemek için hemen her gün kullandığımız saç kurutma makineleri saçımızın en büyük düşmanıdır ve yıpranmış saçlar için son derece zararlıdır. Bir süre bu alışkanlığınızdan da vazgeçmeye çalışın. Bunun yerine mikrofiber havlulardan yardım alın çünkü pamuklu havlular  ne kadar masum görünse de siz fark etmeden saçlarınızın kopmasına, kırılmasına ve elektriklenmesine neden olur. Ayrıca bu dönemde saçlarınıza yeni bir renk vermemeli veya perma gibi yıpratıcı işlemler de yaptırmamalısınız.

 

  • HER GÜN SAÇINIZI YIKAMAYIN

Şampuan seçimi oldukça önemlidir. pH dengeli, sülfatsız ve alkolsüz şampuanlar kullanmaya özen göstermelisiniz. En önemlisi de her gün saçınızı yıkamak ve şampuanlamak, saçlarınızı doğal yağlarından ayırır ve bu durumda saçlarınız güçsüzleşir, nemini kaybeder,kurur ve kuruduğunda da ya daha fazla yağ üretip saçınızın yağlı bir görünüm kazanmasını sağlar ya da kepek problemi gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Bu döngü içerisinde de sürekli kendinizi saç yıkamak zorunda hissedersiniz. Fakat bir süre bununla başa çıkmalısınız ve saçınızı kendi haline bırakıp nemini geri kazanmasına yardım edebilirsiniz. Ben bunu yapamam ve bu şekilde insan içine çıkamam diyorsanız da  en azından evde vakit geçireceğiniz ve boş kaldığınız günler içerisinde bunu yapmaya çalışın. Zaten bir süre sonra saçınız sizin yıkama süresi alışkanlığınıza kendisi ayak uyduracaktır.

 

  • EXTRA NEMLENDİRİCİ UYGULAYIN

Saçlarınızı sağlıklı eski görünümüne kavuşturmadaki püf nokta ise nemlendirmektir. Bu nemlendirme işlemini yapabiliyorsanız her yıkama esnasında yapmaya çalışın, eğer vaktim yok diyorsanız da haftada en az bir kez mutlaka yapmaya çalışın. Bu nemlendirme işlemini ya duşta şampuan sonrası bir bakım kremi veya saç maskesi şeklinde ya da duştan sonra  saçınıza doğal yağlar uygulamak şeklinde rutininize ekleyebilirsiniz. Eğer hepsini uygulamak isterseniz de saçınıza fazla yükleme yapmamak şartıyla yani bu işlemleri arka arkaya yapmamak şartıyla uygulayabilirsiniz. Çünkü bu sefer de saçlarımızın fazla yağlanmasını ve yorulmasını istemeyiz.

 

  • KIRIKLARDAN KURTULUN

Bu adım sadece saçınız yıprandığında değil saçınız sağlıklı ve istediğiniz durumdayken de her altı  ayda bir yaptırmamız gereken bir işlem. Çünkü saçı kırıklardan arındırmak hem saçınızın daha parlak ve bakımlı görünmesini sağlar hem de kırıkların kopmaya dönüşmeyeceği için saçınızın güçlenmesini sağlar. Saçınızın uzamamasından şikayetçi iseniz saçınızı biraz kestirmekten korkmayın çünkü bunu yapıp saçınızı ölü uçlardan uzaklaştırdığınızda, saçınızın bir öncekinden daha hızlı uzadığını göreceksiniz. Böylelikle her altı ayda bir saçınız yenilenecek ve sizde sağlıklı saçlara her geçen gün hızla ulaşacaksınız.

 

SAÇINIZA YETERLİ VİTAMİN VE BESİNİ VERİN

Bu bakımı uyguladığınız süre içerisinde yediklerinize ve içtiklerinize de doğru orantıda özen gösterin. Bu sayede hem vücudunuz için hem de saçınız için yeterli ölçüde vitamin ve besin sağlamış olacaksınız. Özellikle yıpranmış saçlarınız için multivitamin ve bunun için özel üretilmiş saç vitaminlerinden kullanabilirsiniz. Günlük tüketeceğiniz bazı gıdalarda saçlarınız için mükemmel bir bakım sağlar. Bunlardan bazıları; taze balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, kabuklu deniz hayvanları, meyveler ve sebzelerde bulunan vitaminler saçlarınız için harika besinlerdir.

 

Yıpranmış saçları sağlıklı saçlara dönüştürmek için önerdiğimiz bu 5 adımı, günlük yaşantınızda gerçekten dikkat ederek uygulayıp ve rutininiz haline getirdiğiniz sürece  işe yaradığını göreceksiniz. Sadece bunun bir sabır işi olduğunu unutmayın ve bunun da aslında sağlığımızla doğru orantılı bir problem olarak düşünün. Herkes tabi ki de sağlıklı, gür, parlak ve güzel görünen saçlara sahip olmak ister. Fakat ne kadar zor gözükse de saçlarınıza gereken önemi gösterdiğiniz sürece size her zaman cevap verip  olumlu bir dönüş yapacağını bilin…

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ