Vücudunuzdaki Beyaz Lekelerden (Vitiligo) Doğal Yöntemlerle Kurtulun

  • 10 Mart 2017
  • 8.710 kez görüntülendi.
Vücudunuzdaki Beyaz Lekelerden (Vitiligo) Doğal Yöntemlerle Kurtulun

Araştırmalara göre, vitiligo veya beyaz benekler; vücuttaki kimyasal reaksiyonlara, genetik , oksidatif stres ve sinirsel ya da viral nedenlerle dayanır. Bunların dışında, oluşan beyaz lekeler tıbbi bir durumdan dolayı veya otoimmun bir bozukluk sonucu ortaya çıkabilir. Bu kronik problem, ciltteki küçük bölgelerde oluşur ve daha sonra geniş alanlara yayılır.

Vitiligo, erken dönemde teşhis edilirse tedavi edilebilir. Öncelikle, vitiligo’nun neden ortaya çıktığını öğrenmek ve türlerini bilmek gerekir. Daha sonra, doğal çözümlerle ve diğer tedavi seçenekleriyle vitiligoyu tamamen tedavi edeblirsiniz.

 

Beyaz Leke Nedir? Vitiligo Nasıl Başlar?

Vitiligo, cilt pigmentlerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Melanin pigmenti, cilde kendi sahip olduğu karakteristik rengini verir. Melanin veya melanosit üreten hücreler, fonksiyonlarını kaybederse veya ölürse deride beyaz lekeler oluşmaya başlar. Beyaz lekeler oluştuktan sonra onlardan kurtulmak oldukça zordur. Genel olarak, normal ten rengi beyaz lekelerin arasında kaybolur ve bu durum vücudun herhangi bir bölümünde oluşabilir ( 1 ).

 

Allopatik tıp vitiligoya karşı birtakım tedavi önermektedir, fakat bu tedaviler ağrılı bir süreci içerir ve pahalıdırlar. Bunun yerine izleyebileceğiniz birkaç doğal yöntem vardır.

 

Vitiligo Kimlerde Görülür?

Vitiligo, tüm insanlarda görülebilir ancak, koyu tenli kişiler daha hassastırlar. Vitiligo görülen kişilerin yaklaşık %30’unda cilt, güneşe maruz bırakıldığında tabii olarak lekelenmeye başlar.

 

Vitiligo Türleri Nelerdir?

Sahip olduğunuz vitiligo türüne bağlı olarak renksiz lekeler vücudunuzdaki farklı alanları kapsayabilir.

Generalize Vitiligo – Vücudun birçok bölgesini etkileyen, çok yaygın bir vitiligo türüdür. Vulgaris, Akrofasiyal ve Üniversal olmak üzere 3 alt bölüme ayrılır.

Vitiligo Vulgaris – Vücudun farklı bölümlerine dağılan beyaz lekeleri içerir.

Akrofasiyal Vitiligo – Çoğunlukla el ya da ayak parmaklarında görülen formdur.

Üniversal Vitiligo – Vücudun neredeyse hepsinin ya da tamamen tüm vücudun beyaz lekelerle kaplı olduğu vitiligo formunu tanımlar.

Lokalize Vitiligo – Vücudun yalnızca bir ya da birkaç bölgesinin etkilendiği vitiligo tipini tanımlar. Türleri Fokal Vitiligo ve Segmental Vitiligo olmak üzere ikiye ayrılır.

Fokal Vitiligo – Beyaz noktalar veya lekeler vücudun bir bölümüne odaklanır.

Segmental Vitiligo – Vücudun yalnızca bir bölgesini etkiler. Genç yaşlarda ortaya çıkar, bir veya iki yıl ilerledikten sonra durur ( 1 , 2 ).

 

Vitiligodan Kurtulmak İçin Gereken Doğal Malzelemer ve Uygulanacak Yöntemler

 

Vitiligo İçin Hindistan Cevizi Yağı:

İşlenmemiş hindistan cevizi yağı ile gece ve gündüz lekeli bölgelere masaj yapın. Gece yüzünüze sürdüğünüz hindistan cevizi yağını durulamayıp, sabaha kadar cildinizde bırakın.

Bu uygulamayı kesintisiz her gün yapmalısınız. ( )

 

Vitiligo İçin Aloe Vera:

Aloe vera yaprağını kesin ve içindeki jeli cildinizde leke oluşan bölgelere sürüp birkaç saat bekletin. Gün içerisinde aynı işlemi 2-3 kez tekrarlayın. ( 5 )

 

Vitiligo İçin Diş Otu (Mısır Anasonu) :

Yemeklerle birlikte besin takviyesi olarak diş otu almalısınız. Ancak ne sıklıkla ve hangi dozlarda alacağınızı doktorunuza danışmadan kullanmayın. ( 6 )

 

Vitiligo İçin Uçucu Yağlar

  • Sığla esansı yağı: Birkaç damla sığla esansı yağı ile bir yemek kaşığı taşıyıcı yağı karıştırın ve lekeli bölgeye masaj yaparak sürün. Cildinizde emilene kadar bekletin. Her gün bu işlemi tekrarlayın. ( 7 )
  • Karabiber esansı: Birkaç damla karabiber esansı ile bir yemek kaşığı taşıyıcı yağı karıştırıp lekelerin üzerine sürün ve durulamayın. Günlük olarak kullanabilirsiniz. ( 8 )
  • Bergamot esansı: Birkaç damla bergamot esansını az miktar nemlendirici kreminizle iyice karıştırın ve bu karışımı lekeli bölgeye sürün. Gün içerisinde 2-3 kez tekrarlayın. ( 9 )

Bergamot esansı ile karıştırdığınız kreminizi sürdükten sonra direkt güneş ışığı ile temastan kaçının!!

  • Çay ağacı esansı: Birkaç damla çay ağacı esansı ile bir yemek kaşığı taşıyıcı yağı karıştırın. Pamuk yardımıyla yağ karışımını lekeli bölgelere sürüp birkaç saat bekletin. Gün içerisinde bir veya iki kez tekrarlayın. ( 10 )

 

Vitiligo İçin Bitki Özleri

  • Mabet ağacı (Ginkgo biloba)özü: Mabet ağacı eksre takviyelerinden 10- 12 hafta boyunca günde 2 kez alın. ( 11 )
  • Zeytin Yaprağı: Zeytin yaprağı özü tentürünü cildinizdeki beyaz lekelerin üzerine birkaç hafta boyunca, aksatmadan her gün sürün. ( 12 )

 

Vitiligoya İyi Gelen Vitaminler

Vitiligo hastalarında görülen ortak problem B12 vitamininin eksikliğidir. B12 eksikliği anemi ile birlikte vitiligonun ortaya çıkmasına da yol açar. B12 ve folik asit taviyesi ile vitiligo hastalarında pigmentasyonun düzeltilmesi, aynı zamanda hastalığın yayılmasının kontrol altında tutulması sağlanmıştır. Bunlara ek olarak C ve E vitamini takviyeleriden de yararlanabilirsiniz.

 

Vitiligo İçin Zencefil:

Taze zencefil suyunu problemli bölgelere sürün ve üzeri açık şekilde 20 dakika beklettikten sonra durulayın. Günlük olarak bu işlemi tekrarlayın.

Her gün bir bardak suya ekleyeceğiniz birer yemek kaşığı zencefil suyu ve limon suyunu içebilirsiniz. ( 13 )

Vitiligo İçin Yeşil Çay:

Taze yeşil çayları demleyip oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Çayınız soğuduktan sonra pamuk yardımıyla cildinizdeki lekeli bölgelere sürüp birkaç dakika sonra durulayın. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın. Bunu yanında, günde iki fincan yeşil çay içmelisiniz. ( 14 )

 

Vitiligo İçin Papaya:

Birkaç papaya parçası ile beyaz lekeleri ovun ya da papaya parçalarını tamamen ezerek bir tabaka halinde cildinize sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu işlemi düzenli olarak, günde bir kez yapın. ( 15 )

 

Vitiligo İçin Hardal Yağı ve Zerdeçal:

250ml hardal yağı ile 5 çay kaşığı toz zerdeçalı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, beyaz lekelere sürüp birkaç saat bekletin. Bu uygulamayı günde iki defa tekrarlayın. Artan karışımı tekrar kullanabilmek için, hava almayacağı şekilde, bir kapta saklayabilirsiniz.

 

Vitiligo İçin Kırımızı Kil:

2 yemek kaşığı kırmızı kil ile 1 yemek kaşığı zencefil suyunu karıştırıp lekeli bölgelere bir iki dakika boyunca masaj yaparak sürün. 10 dakika cildinizde bekletip durulayın. ( 16 )

 

Vitiligo İçin Turp Tohumu:

50 gr turp tohumunu toz haline getirip 50-60 ml beyaz sirke ile karıştırarak macun kıvamı elde edin. Lekeli bölgelere sürün ve 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu işlemi 6 ay boyunca her gün tekrarlayın. ( 17 )

 

Vitiligo İçin Yoğurt:

Her gün öğün aralarında ya da yemeklerle birlikte bir kase yoğurt yiyin. ( 18 )

 

Vitiligo İçin Bal ve Sandal Ağacı:

1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu ve bir tutam zerdeçalı karıştırıp lekeli bölgelere sürün. 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu işlemi her gün tekrarlayın. ( 19, 20)

 

Vitiligo İçin Neem (Nim) Yaprağı:

Bir avuç neem yaprağını macun kıvamına gelmesi için blenderdan geçirin ve üzerine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı lekeli bölgelere sürüp 10-15 dakika sonra durulayın. Her gün karışımı uygulayın. ( 21 )

 

Vitiligo İçin Lahana:

Lahana yapraklarını blenderdan geçirip sularını elde eldin. Lahana suyunu cildinizdeki lekeli bölgelere sürüp 10 dakika sonra durulayın. Bu işlemi her gün yapın. ( 22 )

 

Vitiligo İçin Bakır:

Bakır bardak ya da bakır kabı su ile doldurup bir gece boyunca oda sıcaklığında bekletin. Her sabah kalktığınızda, günlük olarak hazırlayacağınız bu suyu için. ( 23 )

 

Vitiligo İçin Kutsal Fesleğen:

Birkaç kutsal fesleğen yaprağını ezin ve üzerine limon suyu ekleyip karıştırın. Karışımı lekeli bölgelere sürün ve 10 dakika sonra durulayın. Her gün tekrarlayın. ( 24 )

 

Gözle görülür sonuçlar almak için bu uygulamaları düzenli bir şekilde yapmalısınız.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ