Tırnak Süsleme

 • 19 Şubat 2016
 • 3.920 kez görüntülendi.
Tırnak Süsleme

Tırnak Süsleme Nail Art

Tarihsel açıdan incelendiğinde, tırnak süsleme  antik çağda kullanılmıştır. İlk olarak Eski Babil’de erkeklerin, tırnaklarını sürme ile boyamalarıyla ortaya çıkmıştır. Alt sınıftaki erkekler yeşil, üst sınıftakiler siyah rengi sürmek üzere, derecelerinin gösterilmesinde kullanılmıştır. M.Ö. 5000li yıllardan M.Ö. 3000li yıllara kadar Esli Mısır’da kadınlar sosyal statülerini göstermek için tırnak sanatını kullanmışlardır. Kına bitkisinin suyunu kullanarak tırnaklarını süslemişlerdir. Örneğin Kraliçe Nefertiti, el ve ayak tırnaklarını süslemek için kırmızı renk kullanmıştır. Nefertiti ile karşılaştırıldığında Kraliçe Kleopatra, altının donuk tonlarını ve koyu pas rengi tonlarını kullanmıştır. Sıradan kadınların kraliçenin kullandığı rengin aynısını kullanmasına izin verilmemiştir. Antik Çin’de, Ming Hanedanlığı sırasında, tırnak boya ve cilası balmumu, yumurta akı, jelatin, bitkisel boyalar ve arap zamkı karışımından elde edilmiştir.(1)

 

Tırnak Süsleme Malzemeleri

Piyasada, birçok tırnak süsleme kiti ürünleri bulunuyor. Burada tırnak sanatına başlamak için ihtiyacınız olan birkaç temel malzemeden bahsedeceğim. (2)

Tırnak Sanatı Setinizde Olması Gerekenler

 1. Tırnak Süsü Çıkartmaları

Tırnak süsü çıkartmaları güçlü yapışkana sahiptirler. Bu çıkartmaları tırnağınıza sürdüğünüz oje kuruduktan sonra üzerine yapıştırın ve ardından parlatıcı ojeyi uygulayarak daha uzun ömürlü ve güzel görünen süslere sahip olun.

Çıkartmalar, karikatür, çiçek, hayvan ve daha birçok farklı desen içerir.

Tırnak Süsleme Malzemeleri

 

 1. Tırnak Noktalama Kalemi

Noktalama kalemleri, tırnak süsleme setinizde kesinlikle bulunması gerekenlerden. Noktalar yapmanızda yardımcı olurlar. Genellikle bir set içerisinde 5 adet bulunur ve her iki tarafında farklı boyutlarda olan uçlara sahiptir bu kalemler. Böylece istediğiniz boyutlarda, keyfinizce noktalar ve desenler oluşturabilirsiniz.

Tırnak Noktalama Kalemi

 

 1. Tırnak Taşları

Sahip olacağınız farklı renk, şekil ve boyuttaki taşlarla tırnak sanatınıza bir tutam göz kamaştırıcılık ve aşırı miktarda çekicilik ekleyebilirsiniz.

Tırnak süsleme taşları

 

 1. Tırnak Süsleme Bantları

Birçok renge sahip olan bu bantlar tırnaklarınıza ince, metalik çizgiler eklemenize ya da farkı renkte ojeler kullanarak düzgün şekiller elde etmenize yardımcı olur.

Tırnak süslemek için bant

 

 1. Serpin Boncuk / Havyar Boncuk

Bunlar oldukça küçük, metal ya da cam yapıya sahip olan boncuklardır. Havyar manikürü diye adlandırılan, tırnağınızı boncuklarla kaplama işlemini yaparken bence dikkat etmeniz gereken en önemli şey, boncuklarla aynı ya da benzer renkte taban ojesi kullanmanız.

Ojenizi sürdükten sonra kurumasını beklemeden boncukları tırnağınızın üzerine dökün ve biraz bekledikten sonra hafifçe boncukların üzerine bastırın. Ve sonuç olarak, gördükçe yemek isteyeceğiniz şeker gibi tırnaklar ortaya çıkacak.

Tırnak için boncuk

 

6. Parıltı (Glitter Nail Art)

Tırnaklarınızın parıldaması için illa ki parıltılı ojeye sahip olmanız gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey renkli simler. Mantık havyar manikürü yapımıyla aynı. Ojenizi sürdükten sonra kurumasını beklemeden sim dolu kutuya tırnağınızı batırın. Parmağınıza bulaşan ve fazlalık olan simleri fırça yardımıyla hafifçe temizleyin. Ojeniz tamamen kuruduktan sonra, isterseniz simlerin üzerine bir kat parlatıcı sürebilirsiniz o sizin tercihinize bağlı.

parıltılı tırnak

 

 7. Oje

Elbette oje olmazsa olmazımız. En azından birkaç tane iyi renk tonuna sahip ojeleriniz olmalı. Kesinlikle siyah ve beyaz ojeyi bakım çantanızdan eksik etmemeniz gerekir. Çünkü onlar, her ana ve her ortama uyabilme yeteneğine sahipler.

Nail art için oje

 

 1. Tırnak Damgalama Seti

Damgalama kiti; kazıyıcı, damga ve damgalama şablonu içerir. Küçük tasarımlarla başlayın, ne kadar eğlenceli olduğunu gördükten sonra bu tasarımdan vazgeçmek istemeyeceksiniz.

tırnak damgası

 

 1. Astar Oje / Şeffaf Oje

Astar ojeyi tırnağınıza herhangi bir uygulama yapmadan önce ve kesinlikle koyu renk oje kullanmadan önce sürmenizi tavsiye ederim. Böylece kullandığınız ojelerin tırnağınıza solmasını engellemiş olursunuz. Bu ojenin bir diğer kullanım amacı ise, tırnak süslemenizi bitirdikten sonra, son kat olarak sürerek manikürünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktır.

Astar oje

 

 1. Kürdan

Kürdanlar, tırnak taşlarını tutmanızda,  tırnaklarınızda noktalar oluşturmanızda ve ebru sanatını tırnağınıza taşımanızda oldukça yardımcıdırlar.

Tırnak sanatı için kürdan

 

 1. Cımbız ve Makas

Cımbız küçük süslemeleri toplamanızda, makas ise çıkartma gibi süslemeleri küçültmenizde yardımcı olacaktır.

tırnak sanatı için cımbız ve makas

 

 1. Pamuklu Çubuklar

Pamuklu çubuklar size asetona batırarak, tırnağınızın kenarına bulaşmış ojeyi, manikürünüzü berbat etmeden temizleme fırsatı sunar.

kulak pamuğu

 

 1. Aseton

Setinizin zorunlu elemanıdır kendisi. Hem tırnaklarınızdan ojeyi çıkararak nefes almasına olanak verir hem de besleyici özelliğiyle tırnaklarınızı canlandırır.

Aseton

 

 1. Akrilik Boya

Akrilik boyalarla tırnak sanatı yapmak biraz yetenek isteyen bir durum fakat oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkıyor.

Tırnak sanatı için akrilik boya

 

 1. Tırnak Süsleme Fırçaları

Yeteneğinizi bu fırçalar sayesinde sergileyeceksiniz.

Nail art fırçası

 

 

Tırnak Süsleme Nasıl Yapılır  (3)

 1. Tırnaklarınızı Hazırlayın
 • Güzel bir başlangıç yapabilmek için eski ojelerinizden tırnaklarınızı tamamen kurtardığınıza emin olun.
 • Tırnaklarınızı kesip törpüleyerek düzeltin. Aşırı kısaltmamaya dikkat edin, çünkü geniş alanda çalışmak her zaman daha rahattır.
 • Baz (astar) oje sürün. Böylece kullanacağınız renkli ojelerinizin tırnaklarınızda leke oluşturmasını engellemiş olursunuz.

 

 1. Başlangıç Tasarımlar

tirnak-tasarimi-1

 

 • Yan yana güzel duracağını düşündüğünüz iki renk oje seçmekle işe başlayın.
 • Tırnağınıza baz ojeyi uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 • Seçtiğiniz ojelerden birini tırnaklarınıza sürün. Kuruduktan sonra French manikür bandını tırnağınızın uç kısmı açıkta kalacak şekilde yapıştırın.
 • Seçtiğiniz diğer ojeyi tırnaklarınızın uç kısmına sürün.
 • Bandı çıkarmak için kesinlikle ojenin kurumasını beklemeyin, kurumadan hemen çıkarın.
 • Son olarak, manikürünüzün daha dayanıklı olması için tamamen kuruduktan sonra üstüne baz oje uygulayabilirsiniz.

 

Tırnaklarınıza taşlar yapıştırın.

tirnak-tasarimi-2

 • İlk olarak istediğiniz bir ojeyi taban rengi olarak kullanın.
 • Oje kuruduktan sonra, taşları yapıştırmak istediğiniz noktalara yapıştırıcı sürün.
 • Cımbız yardımıyla taşları tutup tırnağınıza bırakabilirsiniz.
 • Taşların üzerine hafifçe bastırın ve tasarımınız bittikten sonra şeffaf oje sürerek sağlamlaştırın.

 

Bu şekilde parıltılı tırnaklar elde edebilmeniz için iki yöntem deneyebilirsiniz.

tirnak-tasarimi-3

 • Birincisi, kullanacağınız simle aynı renkte ojeyi sürün ve kurumasını beklemeden üzerine simleri dökün.
 • İkincisi, şeffaf ojenin içerisine istediğiniz renkte simi (birkaç renk birden kullanmanızı öneririm) dökün. Tırnağınıza en az iki kat olarak oje uygulayın.

 

 1. Noktalı Tasarımlar

Taban renk ve puantiyeler oluşturmak için oje renkleri seçerek işe başlayabilirsiniz.

Benekli tırnak nasıl yapılır

 • Tırnağınıza taban rengi olarak seçtiğiniz ojeyi sürün ve tamamen kurumasını bekleyin.
 • Farklı renkte olan ojeyi ince bir fırça, kürdan ya da iğne yardımıyla alarak tırnağınıza istediğiniz sıklıkta ve boyutta benekler yapın.
 • Ojeniz tamamen kuruduğunda parlatıcı oje uygulayabilirsiniz.

 

Çiçekleri tırnaklarınıza taşımak için ilk olarak 3 renk oje seçin: taban rengi, çiçeğin yaprakları ve ortası için.

Çiçek desenli tırnak

 • Taban ojenizi sürün ve kurumasını bekleyin.
 • Farklı bir renk ojeyle ve ince uçlu fırça kullanarak noktalar halinde ya da noktalardan biraz daha uzun desenlerle çiçeklerin yapraklarını oluşturun.
 • Bir diğer renkle çiçeğin ortasını tek dokunuşla nokta yaparak halledebilirsiniz. Yaprakların hizasını ayarlayamamaktan korkuyorsanız öncelikle çiçeğin ortasını yapmakla işe başlayabilirsiniz.
 • Ojeniz tamamen kuruduğunda üstüne parlatıcı oje sürebilirsiniz.

 

Leopar deseni oluşturabilmek için en az 3 renk oje seçin ve bunların içinde kesinlikle siyah renk bulunmalı.

Tırnakta leopar deseni

 • Ojelerin birini taban renk olarak kullanın ve tamamen kurumasını bekleyin.
 • Oje kuruduktan sonra diğer renk ile tırnaklarınıza noktalar yapın. Noktaların düzgün yuvarlak olması için uğraşmayın, düzensiz durmaları daha hoş bir görünüm katacaktır.
 • Noktalar da kuruduktan sonra siyah ojeyle ince uçlu fırça kullanarak etraflarına “U” veya “C” harflerine benzer şekiller yapın.
 • Tasarımınız bittikten sonra parlatıcı oje kullanmayı unutmayın.

 

 1. Karışık Renkli Tasarımlar

Bu şeklide tasarımlar oluşturabilmek için en az üç farklı renge ihtiyacınız var.

Karışık renklerle nail art

 • İlk olarak taban rengini sürüp iyice kurumasını bekleyin.
 • Ojeniz kuruduktan sonra seçtiğiniz diğer renkleri kalın damla oluşturacak şeklinde tırnağınıza bırakın. Tıpkı bir su damlası gibi kabarık durmalı.
 • Damlaların kurumasını beklemeden ince bir çubuk ya da kürdan kullanarak dilediğiniz gibi birbirlerine karıştırın.
 • Tasarımınız kuruduktan sonra parlatıcı oje sürebilirsiniz.

 

 

Ombre ( gradyan) manikür yapmak için üç renk ojeye ve bir parça süngere ihtiyacınız var. Benim önerim, farklı renkleri kullanmak yerine aynı rengin farklı tonlarını bir arada kullanmanız.

Ombre Gradyan Manikür

 • En koyu tonu tırnaklarınıza sürün ve kurumasını bekleyin.
 • Ojeniz kuruduktan sonra, süngere aralarında boşluk bırakmayarak, bu üç rengi enine çizgiler oluşturacak şekilde renk tonu sırasıyla sürün.
 • Hiç beklemeden, rengin koyu tonu tırnağın dip kısmına, açık tonu ise ucuna gelecek şekilde tırnağınıza oturtun. Sonra sağdan sola, soldan sağa olacak şekilde süngeri kaldırmadan bastırın.
 • Son olarak parlatıcı oje sürerseniz daha canlı görünüm elde edersiniz.

 

Sulu boyayla boyanmış havasında tırnaklar elde edebilmek için ihtiyacınız olan en az 3 renk oje ve bunlardan biri beyaz olmalı.

uyumlu renklerle tırnak tasarımı

 • Beyaz ojeyi taban renk olarak sürün ve kurumasını bekleyin.
 • Oje kuruduktan sonra, seçtiğiniz diğer renkleri birbirlerine karıştırmadan bir kaba ya da naylon poşetin üzerine birkaç damla damlatın.
 • Damlattığınız ojelerin üzerine, renkleri ne kadar saydam görmek istiyorsanız o orantıda aseton döküp karıştırın.
 • Bir fırça yardımıyla açılmış ojelerden alıp tırnaklarınıza istediğiniz şekilde uygulayabilirsiniz.
 • En son olarak parlatıcı ojeyi sürmeyi unutmayın.

 

Asit desenli tırnaklar elde etmek için iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz.

tırnakta asit deseni

 • Birincisi: 2 renk oje seçip birini taban renk olarak kullanın. Ojeniz kuruduktan sonra diğer rengi üzerine aynı renk ojenin ikinci katını sürer gibi sürün. Tamamen kuruduktan sonra bir pamuğa ya da pamuklu çubuğa aseton damlatın. Üstteki ojenin bir kısmı geçene kadar hafif hafif pamuğu tırnaklarınıza dokundurun. Alttaki ojeyi çıkarmamaya özen gösterin.
 • İkincisi: taban renk olarak beyaz oje kullanın. Oje kuruduktan sonra seçtiğiniz farklı renkteki ojeleri fırçasında çok az miktarda olacak şekilde alıp istediğiniz sırada tırnağınızın birkaç yerine ince şekilde dokundurun.
 • Her iki işlemi de uyguladıktan sonra parlatıcı oje kullanın.

 

 1. Oje İle Ebru Sanatı Tasarımı
 • Gerekli malzemeler:
 • Seçtiğiniz birkaç renk oje
 • Ağzı geniş sığ bir kap
 • Oda sıcaklığında su
 • Bant
 • Aseton
 • Pamuklu çubuk
 • Kürdan

Oje İle Ebru Sanatı

 • İşleme başlamadan önce baz oje uygulayın. Tırnağınızın etrafını bant ile sarın.
 • Su doldurduğunuz kabın içerisine hafif yükseklikten ojeleri sırasıyla damlatın. Damlattıkça ojeler kendiliğinden suyun yüzeyinde açılacaktır.

Oje İle Ebru Sanatı

 • Kürdan yardımıyla su yüzeyindeki ojede aşağıdaki fotoğraftaki gibi desen oluşturun. Kürdanı çok batırmamaya özen gösterin. Aksi halde oje kürdana yapışır ve her şeye baştan başlamanız gerekir.

Oje İle Ebru Sanatı

 • Tırnağınızı desen oluşturduğunuz bölgeye tamamen batırın.

Oje İle Ebru Sanatı

 • Etraftaki ojeyi tırnağınızı sudan çıkarmadan önce kürdan ya da pamuklu çubuk yardımıyla temizleyin.

Oje İle Ebru Sanatı

 • Ojeleri toparladıktan sonra tırnağınızı rahatlıkla sudan çıkarabilirsiniz.

Oje İle Ebru Sanatı

 • Son olarak parmağınızdaki bandı ve varsa bulaşan ojeleri de çıkardıktan sonra eserinizle gurur duyabilirsiniz.

Oje İle Ebru Sanatı

 

Oje İle Ebru Sanatı için videomuz:

 

 

Tırnak Süsleme Makinesi

Hong Duong Le adındaki Koreli bir kadın tarafından Facebook’a yüklenen bir videoda,  tırnak süsleme makinesi ve nasıl çalıştığı görünüyor. Makine dokunmatik ekrana sahip ve seçilen deseni saniyeler içinde tırnağa uyguluyor. Evet, herkesin tırnak boyutu farklı ama makine onu da algılayıp tırnak boyutuna göre desenleri oluşturuyor.(4)

Makine film yıldızları, çizgi film karakterleri, çiçek veya klasik bir desen seçebileceğiniz 5000’den fazla kalıp içeriyor. Kısacası her eve lazım listesine girebilecek niteliklere sahip.

Videosunu merak ediyorsanız sizi buraya alalım :

 

 

 

 

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ