Teramisin Deri Merhemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

 • 10 Ekim 2017
 • 24.134 kez görüntülendi.
Teramisin Deri Merhemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Teramisin Deri Merhemi

Deri merhemi olarak tanımlanan Teramisin, Oksitetrasiklin Hidroklorür ve Polimiksin B Sülfat etken maddelerini içermektedir. Teramisin, derideki kızarıklıklara ve şişliklere iyi gelen bir antibiyotiktir. Bunun yanı sıra deride iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca Teramisin, vücutta enfeksiyona neden olan bakterilerin gelişmesini önleyici bir özelliğe de sahiptir.

Teramisin içeriği sayesinde cilt üzerinde iltihaba neden olan enfeksiyonlar ve enfeksiyonla birlikte vücutta görülen küçük yanıklar ya da yaraların tedavi edilmesinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra deri yüzeyindeki irin dolu kabarcıkların ve deri iltihapların giderilmesinde ve önlenmesinde de kullanılmaktadır. Sıralanan bu özellikler Teramisin deri merheminin endikasyon bilgilerini içermektedir. Günümüz itibariyle oldukça yaygın bir şekilde deri tedavisinde ve deride oluşabilecek enfeksiyonun önlenmesinde etkili bir şekilde kullanılan Teramisin, içeriği sayesinde yaraların ve yanıkların tedavi edilmesinde dahi kullanılmaktadır.

Teramisin Deri Merhemi

Teramisin Deri Merhemi

Teramisin deri merhemi, fiyatı ucuz olan fakat etkisi oldukça büyük olan bir krem olarak tanımlanmaktadır. Yara, yanık, sivilce, uçuk ve her türlü iltihap içeren enfeksiyonlara karşı etkili olarak kullanılan Teramisin, oldukça geniş kapsamlı olarak kullanılmaktadır. İçeriği sayesinde ciltteki tahriş, şişlik ve iltihaplara karşı oldukça duyarlı olan deri merhemi, yara ve berelerin kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Teramisin deri merhemi genel olarak reçeteyle satılmaktadır. Ancak eczanelerin de yara, kuruluk, çizik, kabuklanma ya da iltihaplı yaraların iyileşmesinde tavsiye ettiği bir merhem olarak tanımlanabilmektedir. Fiyatının oldukça uygun fiyatlı olması bu merhemin tercih edilmesinde de önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu özelliklerden kaynaklı olarak ürünün kullanım miktarının sürekli olarak genişlediğinin söylenmesi de mümkün olmaktadır.

Teramisin Deri Merhemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teramisin deri merhemi pek çok farklı özelliği içeren bir merhem olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada deri merhemini hakkında bilinmesi gerekli olan hususları sıralayacak olursak;

 • İlacın etken maddesi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Zira içeriğindeki etken maddesine karşı bir alerji söz konusuysa merhemin kullanılmaması gerekmektedir.
 • Ciltte meydana gelen şişliğe ve iltihaba neden olan bakterilerin gelişmesini önleyici olan bir etkiye sahiptir.
 • Ciltte kızarıklığa, şişliğe ya da iltihaba neden olan kimyasalların etkisini azaltıcı bir etkiye sahiptir.
 • Teramisin deri merheminin ağız ya da göze temas edilmemesi gerekmektedir. Şayet bir temas söz konusu olduğunda bol su ile yıkamak gerekmektedir.
 • Şayet merhemi kullandıktan sonra merheme duyarlı olmayan mantar ve bakterilere bağlı olarak yeni enfeksiyon belirtisi olduğunda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir. Bu noktada doktor gözetiminde merhemin uygulanması önemli olmaktadır.
 • Teramisin merheminin kullanılmaya başlandıktan sonra şayet vücuttaki enfeksiyonda bir iyileşme söz konusu olmazsa merhemin kullanımına son verilerek doktora başvurmak gerekmektedir.
 • Şayet merhemin kullanılmasından sonra enfeksiyonda bir genişleme söz konusu olursak hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak önemli olmaktadır.
 • Merhemin kullanımı sırasında ciltte tahrişe neden olması muhtemel olan sert şampuanlar, sert sabunlar, tüy dökücüler, saç boyası ve alkol içeren cilt ürünlerinin kullanılmasından kaçınılmalıdır.
 • Emzirme ve gebelik dönemlerinde merhemin kullanılması durumunda doktora danışmak önemli bir husustur.

Yukarıda sıralanan hususlara dikkat edilerek kullanılan Teramisin deri merhemi, ciltteki pek çok farklı enfeksiyonun giderilmesinde etkili olmaktadır.

Teramisin Deri Merheminin Kullanım Şekli Hakkında Pratik Bilgiler

Teramisin deri merhemi oldukça pratik bir kullanım özelliği bulunan bir merhem olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada ilacın reçetesini yazan doktorun direktifleri doğrultusunda ilacın kullanılması gerekmektedir. Zira tedavi süreci içerisinde doktorun direktiflerine uygun davranmak iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Bunun yanı sır ilacın uygulanacağı bölgenin temiz tutulması gerekli olmaktadır. Bu doğrultuda steril gazlı bir bez üzerine koyulan Teramisin deri merheminin ilgili bölgeye sürülmesi önemli olmaktadır. Ayrıca ilacın kullanım şekline dikkat edilerek kullanılması olası yan etkilerin görülme olasılığını da düşürmektedir. Bütün bunlardan dolayı merhemin uygulanmaya başlanmasından kullanılmasının sona erdirileceği ana kadar dikkatli bir şekilde kullanılması önemli olmaktadır.

Bazı durumlarda Teramisin merheminin olası yan etkilerinden de söz etmek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda merhemin kullanılmasında oluşabilecek bazı yan etkilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır;

 • Merhemin kullanımından sonra karın ağrısı ve nefes almadan güçlük yaşanması olası yan etkileri arasında yer almaktadır.
 • Kurdeşen ve yüzde, dilde dudaklarda ve boğazda şişkinli gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Sıralanan olası yan etkiler nadiren görülen yan etkilerdir. Bu noktada sıralanan yan etkilerden herhangi birisi ile karşılaşmak durumunda doktorla irtibata geçmek önemli olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında merhemin kullanımına bağlı olarak yaygın bir şekilde gelişen bir yan etkinin de bugüne kadar belirtilmediğini söylemek mümkün olmaktadır. Teramisin deri merheminin doktorun tavsiyesine uygun bir şekilde kullanılması olası yan etkilerin görülmesini de engellemektedir. Ayrıca yaranın iyileşme sürecini yakından takip etmek ve iltihabın giderilme sürecini iyi takip etmek de olası yan etkilerden erken bir şekilde haber alınabileceğini sağladığı için önemli olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:

İburamin Zero Şurubu

Hameten Krem Nasıl Kullanılır

Bepanten Krem

 

Kaynak:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1520744/

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Almira dedi ki:

  Hertürlü durumda kullanabileceğiniz teramisin krem etkili,ancak kullanım sonucunda yan etki görülüyorsa doktora başvurmak gerekir.

BİR YORUM YAZ