Siyah Hardal Tohumu Maskesi ile Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

 • 09 Ocak 2018
 • 1.608 kez görüntülendi.
Siyah Hardal Tohumu Maskesi ile Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Kadınından erkeğine gencinden yaşlısına pek çok insanın sorunu olan göz altı morlukları tedavisi için sıklıkla kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesi de siyah hardal tohumu ile yapılan göz altı maskesi.

siyah hardal tohumu ile göz altı morlukları nasıl tedavi edilir

Siyah hardal tohumu ile göz altı morluklarının nasıl geçirildiğini, siyah hardalık faydalarını ve göz altı morlukları, torbaları ve kırışıklıkları üstündeki etkilerinden bahsedeceğimiz yazımızda, göz altlarındaki mor halkaların neden meydana geldiğinden ve diğer alternatif tedavi yöntemlerinden de bahsediyor olacağız.

Göz Altı Morluklarını Geçirmek İçin Siyah Hardal Tohumu Maskesi 

Gözaltı morlukları özellikle kadınların canını çok sıkar. Bu morlukların tedavi aşamasında sıklıkla adından söz ettiren bitkisel ürünlerden bir tanesi de şüphesiz ki Hardal Tohumu maskesi.

Hardal tokumu maskesinin evde nasıl yapıldığına ve göz altlarına uygulanma şekline birlikte göz atalarım;

Malzemeler:

 • Siyah hardal tohumu
 • Zeytinyağı
 • Su
 • Havan
 • Yumurta

Hazırlanışı:

 • Hardal tohumunu havanda iyice döverek toz haline getirin ya da tercihen aktarlardan direk hardal tozu olarak alabilirsiniz.
 • Toz halindeki siyah hardalın üstüne bir tane yumurtayı tümüyle kırıp birazcık ılık su ile karıştırarak koyu bir kıvama getirin.
 • En son olarak üstüne bir miktar saf zeytinyağı dökerek kıvamını biraz cıvıtarak, hardal tohumu maskenizi göz altlarına sürülebilecek bir krem kıvamına getirebilirsiniz.

Göz Altlarına Uygulanışı:

 • Elde ettiğiniz kremi, öncelikli olarak göz altlarınızı makyaj ve toz gibi her türlü kalıntıdan arındırıp iyice temizledikten ve kuruladıktan sonra, bol miktarda olmak üzere göz torbalarınızın ve mor halkaların üstüne uygulayın.
 • Uyguladığınız maskeyi en az 30 dakika kadar bekletin ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
 • Bu maskeyi haftada 3 ya da 4 kez tekrarlayabilirsiniz.

 

Göz Altı Kırışıklıkları ve Morlukları İçin Ahmet Maranki’den Maske Tarifi

Ahmet Maranki tarafından siyah hardal tohumuna ek olarak önerilen bir başka morluk maskesi de patates suyu maskesi 

Malzemeler:

 • Zeytinyağı
 • Haşlanmış Patates
 • Buğday Yağı

Hazırlanışı:

 • Haşlanmış patatesleri blenderdan geçirin ya da püre haline gelinceye dek çatalla ezin
 • Saf zeytinyağı ve buğday yağını da ekleyerek krem kıvamına getirin

Göz Altlarına Uygulanışı:

 • Elde ettiğiniz kremi, göz çevrenizdeki mor halkalara ve kaz ayaklarının bulunduğu bölgelere uygulayın.
 • Patates maskesini 45 dk kadar bekletin
 • Ardından ılık su ile durulayın

Ahmet Maranki tarafından önerilen bu şahane göz altı kremi, gözaltı morluklarını geçirmekte bire bir bir tariftir ve etkilerini haftada 3 kez kullanımdan sonra hemen bir kaç hafta içerisinde görebilirsiniz.

Gözaltı Morluklarının Nedenleri Nelerdir?

Genetik Ve Çevresel Faktörler

Oluşan gözaltı morluklarının genetik ve çevresel etki ile oluşan birtakım nedenleri vardır.

 

 • Genetik sebeplerin başında cilt yapısı yer alır. Özellikle ten rengi açık olan insanlarda göz çevresindeki cilt yapısı çok daha açık bir renk ve daha ince bir yapıya sahip olduğundan gözaltında bulunan damarlar yüzeye çok daha yakındır. Bu nedenle Damarlarda birikecek kan göz çevresinin ve gözaltının mor bir görünüm almasına neden olur.
 • Çevresel faktörlerin başında ise alerjik sorunlar ve kansızlık gelmektedir. Oluşan kansızlık cildin soluk bir görünüme sahip olmasına sebep olur ve dolayısı ile gözaltı damarlarının çok daha belirgin bir görünüm kazanmasına yol açar. Bunun yanında alerjen bir yapıya sahip olan insanlarda sürekli görülen bir göz ve burun akıntısının oluşması çok olağan bir durumdur. Bu durum göz etrafında bulunan damarlarda kan birikmesine sebep olduğu için damarların ok daha net görünür bir hal almasına yol açar.
 • Başka bir çevresel faktör için ise dengesiz ve yetersiz bir uyku düzeni gösterilebilir. Özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde yetersiz uyku yüz civarında soluk bir görünüm ve gözlerde de bir morarma etkisi ile kendisini gösterecektir. Diğer taraftan uzun süre televizyon izlemek ve bilgisayar ekranına bakmanın da gözaltı ve çevresindeki morluklara yol açtığının bilinmesi gerekir.

Beslenme Faktörleri

Yanlış bazı beslenme alışkanlıkları ve davranışları da göz çevresindeki morlukların nedeni olabilir. Ya da oluşmuş olan morlukların çok daha belirginleşmesine neden olabilir. Tek tip beslenme yanlış beslenme alışkanlığının en başında gelenlerindendir.

Alerjik yapıya sahip olan kişiler alerjiye yol açan besinleri fazlaca tüketmeleri halinde yüz bölgesinde ödem oluşumuna ve oluşan bu ödemlerin de gözaltı morluklarının çok daha belirgin bir hal almasına sebep olacaktır. Çok fazla alkol tüketmenin de damarların genişlemesine yol açtığı bilinmektedir. Bu sayede gözaltı damarlarının da genişlemesi kaçınılmaz olduğundan göz çevresinde ve altında mor bir görüntü oluşması çok doğaldır.

Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Meydana gelen bu morlukların tedavisini doğru yapabilmek için ilk olarak oluşan bu morluğun kaynağının iyi tespit edilmesi gerekir. Doğru tanı ve tespit yapılmadan uygulanacak olan tedavi yöntemi doğru sonuç vermeyecektir. Eğer morlukların sebebi koyu renk cilt yapısından kaynaklanıyor ise, cilt rengini açan uygulamalar devreye sokulur. Kimyasal bazlı peeling uygulaması ve lazer tedavisi bu uygulamaların en başında gelenleridir. Uygulanacak bu iki yöntem sayesinde göz çevresindeki deri ince bir tabaka halinde soyulur ve daha canlı ve taze bir görünümün kazandırılması sağlanır.

 • Eğer sebebi göz çevresindeki cilt yapısının çok ince olması ise farklı bir yöntem devreye sokulur. Bu durumda gerekli görülen göz bölgesindeki alana özel dolgu maddeleri enjekte edilir.
 • Göz çevresine uygulanacak olan tüm bu bakım ve tedavi uygulamaları görüntünün düzelmesini ve daha sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır. Eğer kişi alerjen bir bünyeye sahip ise ve sürekli bir göz kaşıntısı durumu söz konusu ise bu alerjen duruma yol açan unsurlardan uzak durmak ve bu unsurları gidermek gerekmektedir. Alerjik yapıya sahip insanların göz çevresi çok daha hassas bir yapıdadır. Bu nedenle gereken bölgeye uygun besleyici krem ürünlerinin düzenli bir biçimde uygulanması morlukların çok daha azaltılmasına olumlu katkı sağlayacaktır.
 • Göz civarında bir yorgunluk hissiyatı ile uyanan kişilerin göz çevresine buz kompresi uygulamaları veya çay banyosu yapmaları göz çevresinin dinlenmesini sağlayacak ve oluşan morlukların azalmasının önünü açacaktır.

Yukarıda açıklanan bütün bu yöntemlerin uygulanması halinde gözaltı morluklarının olumsuz etkileri minimum seviyeye indirilecek ve hatta tam olarak ortadan kaldırılacaktır. Açıklanan bu yöntem ve uygulamaların tamamı doğal ve olumsuz hiç bir yan etkisi görülmemiş yöntemlerdir. Ancak bu yöntemlerin problemlerin giderilmesinde yetersiz kaldığı durumlarda ise kesinlikle uzman bir doktora gidilmelidir. Doktorun reçetesi doğrultusunda bazı ilaçların kullanılması olumlu sonuç alınmasını sağlayacaktır.

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ