Sivilce ve Akneler İçin 47 Doğal Maske Tarifi

 • 23 Mart 2017
 • 3.048 kez görüntülendi.
Sivilce ve Akneler İçin 47 Doğal Maske Tarifi

Akne ve Sivilceler için 47 Doğal Tedavi Yöntemi

Akne ve sivilceler için bir dizi ev yapımı  doğal yöntem üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar iki önemli şeyi göstermiştir: İlk olarak, işe yarayan doğal sivilce tedavileri vardır. İkincisi, bu doğal tedaviler bazen etkililik bakımından reçeteli ilaçlar ve kimyasal solüsyonlardan daha etkili olabilir. Aynı zamanda cildinizdeki tahriş edici ve zararlı bazı yan etkiler olmadan bunu yapabilirsiniz.

Vücudumuzda kullandığımız şeylerin bilincinde olan bir dünyada, doğal ilaçların kullanımına dönüş gittikçe yaygınlaşıyor.

Herkesin cildi farklıdır ve bir kişi için işe yarayan şey, başka biri için aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle, sizin için işe yarayan bir rutini bulmak için bazen biraz deney yapmak gerekir.

Sivilceli Ciltler İçin Ev Yapımı Tarifler

Bal ve Tarçın Yüz Maskesi

avokado-bal-limon-maskesi

İnsanlar akne lezyonlarını, yaraları, yara izlerini ve lekeleri iyileştirmek için bal yüz maskelerinin terapötik etkilerini binlerce yıldır kullanıyor.

 • Güçlü anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ( 1 ) ve 20. yüzyılda antibiyotik gelişmeden önce, evde ve hastanelerde yaralar ve yanıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmıştır. ( 2 )
 • İnsanlar cilt problemlerini tedavi etmek için daha doğal yollar ararlarken, yüz maskeleri için balın kullanılması büyük bir canlanma yaşıyor. Balın kullanılabileceği koşullardan biri sivilcedir.
 • Araştırmalar, balın antibakteriyel etkisinin yüzünüzdeki sivilceye neden olan bakterilere karşı başarıyla etkili olduğunu göstermiştir ( 3 ). Özellikle, hidrojen peroksit içeriği ve arıların defensin-1 olarak adlandırdığı ve balın antibakteriyel güçlerini veren bir protein sayesinde ( 4 ).
 • Özellikle manuka balı , antibakteriyel etkinliğinin yüksek olması nedeniyle birçok bilimsel çalışma konusu olmuştur ve doğal cilt bakımı uygulayıcıları tarafından çok popüler bir tercih haline gelmiştir.
 • Tarçın, yemek pişirmek için kullanılan bir baharat olarak bilinir ve tüm dünyada mutfaklarda bulunur. Antiseptik, anti-mikrobik ve mantar önleyici faydalar sağlayan sinnamil alkol, sinnamaldehit ve sinnamil asetat yağlarını içerir. Antibakteriyel özellikleri bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir ( 5 ).
 • Bir araya getirildiğinde akne lekelerinden kurtulmak için verimli bir doğal çare olan bal ve tarçınlı yüz maskesi tarifi aşağıda.

Kullanım talimatları:

 1. 1 kavanoz Organik ham bal ve  tarçın satın alın.
 2. 3 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı tarçını bir kaba koyun.
 3. Bir çatal kullanarak birbirine karıştırın.
 4. Karışımı, eritilmiş çikolata gibi görünene kadar 30 saniye mikrodalgada ısıtın.
 5. Cildiniz üzerinde rahat kullanabileceğiniz bir sıcaklığa soğumasını bekleyin.
 6. Bir fırça veya parmaklarınızı kullanarak yüzünüze uygulayın.
 7. Yüzünüzde 10 dakika bekletin ve durulayın.
 8. Her sabah ve akşam yüz maskesini uygulayın.

Daha fazla bal maskesi için tıklayınız.

 

Aloe Vera ve Fesleğen yağı

Yaban Mersini ve Aloe Vera

Aloe vera cildi yatıştırma ve iyileştirme özelliği ile ünlü bir bitkidir. Akne tedavisi için ayrıca kolayca Aloe vera yüz maskesine dönüştürülebilir .

 • Aknenin neden olduğu cildin iltihaplanmasını yatıştırmaya yardımcı olan çok sayıda vitamin, mineral ve enzim vardır.
 • Ancak, Basil esansiyel yağlarla birlikte kullanıldığında, anti-akne tedavisi olarak daha etkilidir.
 • Tulsi olarak da bilinen Basil, topikal uygulamalarda sivilce neden olan bakterilere karşı başarılı etkili antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu kanıtlanmış bir bitkidir .
 • Uluslararası Aromaterapi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, Aloe vera jelinin ve Basil yağının zenginleştirilmiş etkisi gösterildi. Akne tedavisinde kullanılan bir antibiyotik olan topikal Clindamycin’den daha etkili olduğu gösterilmiştir ( 7 ).

Böylece reçeteli antibiyotiklerinizden uzaklaşabilir ve bu etkili sivilce mücadele losyonu ile tüm işlemi doğal yoldan devam ettirebilirsiniz.

Kullanım talimatları:

 1. Bir şişe% 100 saf Tatlı Basil uçucu yağ ve bir şişe% 100 Aloe Vera jeli alın.
 2. Aloe vera jelinin 5 çay kaşığı kadarını küçük bir kapta 10 damla Fesleğen yağı ile karıştırın.
 3. Karışımı her sabah ve akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra uygulayınız.
 4. Kullanılmadığı zaman buzdolabında bulundurun.

Önlemler:

 • Bazı insanlar uçucu yağları kullanırken dikkatli olmalılar; zira bunlar yeterince sulandırılamadığında cildi tahriş edebilir ve yanıklara neden olabilirler.

 

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı sivilce

 

Avustralya bitkisi Melaleuca alternifolia’dan buhar damıtımı ile elde edilen çay ağacı yağı, çeşitli cilt problemlerinde kullanılan uçucu bir yağdır ancak özellikle akne için etkilidir .

 • Avustralya halk tıbbının bir parçası olarak, birçok yüzyıl boyunca, çoğunlukla yaraları tedavi ederken antiseptik özellikleri için kullanılmıştır. Yatıştırıcı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ( 8 ) ve cildinizin doğal yağlarını bozmadan bırakır.
 • Avustralya Tıp Dergisinde yayınlanan ve% 5 çay ağacı yağı jelinin etkinliğini ve sivilce lezyonlarında% 5 benzoil peroksit solüsyonuyla karşılaştıran bir araştırma, çay ağacı yaginin sivilce azaltma etkisi için benzoil peroksite göre daha az yan etki ürettiğini bulmuştur ( 9 ).
 • Akneye neden olan bakterileri öldürmenin yanı sıra, yağ üretimini kontrol etmeye yardımcı olurken yağ bezlerini engelleyebilir ve gözenekleri dezenfekte edebilir.
 • Bazı insanlar, seyreltilmemiş çay ağacı yağı ciltleri için çok güçlüdür ve tahrişe ve kabarmaya neden olabilir. Seyreltilmemiş çay ağacı yağı elde ederseniz, önce su veya taşıyıcı yağı ile karıştırmak en iyisidir, böylece yaklaşık% 5 veya daha düşük bir konsantrasyon kullanırsınız.
 • Cildinizdebir sorun olmazsa konsantrasyonu yavaşça% 15’e kadar artırabilirsiniz.

Kullanım talimatları:

 1. İstenilen konsantrasyona ulaşana kadar çay ağacı yağını su veya Argan yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. 95ml su ile karıştırılmış 5ml çay ağacı yağı , % 5 konsantrasyonu size verecektir.
 2. Çay ağacı yağı karışımını bir kulak pamuğuna uygulayın.
 3. Çay ağacı yağını sivilcelerinize dikkatli bir şekilde sürün.
 4. Çay ağacı yağını yüzünüzde bir gece bırakabilir veya birkaç saat sonra yıkayabilirsiniz.
 5. Her gün uygulayın ve iyileşme hızını fark edin.

Önlemler:

 • Çay ağacı yağı gibi uçucu yağları kullanırken dikkatli olun, çünkü bazı insanlar yeterince seyreltmeden kullanırsa cildi tahriş edebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar sivilce tedavisi için çay ağacı yağını seyreltmeden kullanabilmektedir.

 

Sivilceler İçin Nane

Aknelerin azaltılmasında etkili birçok doğal bitkisel ilaçlar arasında er alan nane, birçok insanın kendi bahçesinde yetiştirdiği bir bitki.

 • Nane, esas olarak , anti-bakteriyel özelliklerini veren mentol içeriği nedeniyle akne için iyi bir üründür ( 10 ), tahriş olmuş cildi serinletip sakinleştirmek ve serinletici koku ve tadı ile birlikte, çok sayıda cilt kremi, diş macunu, sabun ve şampuan içerisinde de kullanılmaktadır.
 • Cildinizdeki sebum üretimini azaltabilecek anti-androjenik özelliklere sahiptir ( 11 ).
 • Akne tedavisi için hem nane yaprakları hem de nane yağı kullanılabilir .

 

Kullanım talimatları:

 1. Ya taze nane yaprakları bahçenizden toplayın ya da satın alın. Yaklaşık 50 yaprak veya bir bardak ¼ fincan olmalıdır.
 2. Doğal yoğurt satın alın.
 3. Yaprakları dikkatle yıkayın ve kurutun.
 4. Yaprakları, bir macunu andırana kadar bir havanla ezin.
 5. Daha sonra bir kaba aktarın.
 6. Naneye 1 veya 2 yemek kaşığı yoğurt ilave edin ve iyice karıştırın.
 7. Yüz maskesini parmaklarınızla yüzünüze uygulayın.
 8. Maskenin kurumasına izin verin.
 9. Daha sonra su ile durulayın ve yüzünüzü kurulayın.
 10. Artık yüz maskesini buzdolabında saklayın.
 11. Yüz maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.

Sivilce Tedavisinde Elma Sirkesi

elma sirkesi cilt lekelerini geçirir mi

Elma sirkesi birçok insanın etkili ve hızlı olduğunu bildiği akne için basit ve doğal bir tedavidir . Akne ile mücadelede faydalı olan bir takım özellikleri vardır.

 • Sirke antibakteriyeldir ve tıkanmış gözeneklerinizde yaşayan ve akne salgınlarınızdan sorumlu zararlı akne bakterilerini öldürmeye yardımcı olabilir ( 12 ).
 • Asıl içeriği asetik asit olduğundan, aynı zamanda bir keratolitik etkisi vardır. Ölü deri hücrelerini birbirine bağlayan bağları koparır ve gözeneklerinizin açık ve blokajsız tutulmasına yardımcı olan eksfoliyasyon sürecine yardımcı olur.
 • Anti-inflamatuar özellikleri sivilcelerden kaynaklanan şişme, ağrı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur.
 • Elma sirkesi kullanırken, işlenmemiş ve filtrelenmemiş türde olduğundan emin olun.

Kullanım talimatları:

 1. Organik, işlenmemiş elma sirkesi satın alın.
 2. Elma sirkesinin iyice sallayarak karıştırıldığından emin olun.
 3. Tonerinizi oluşturmak için bir çorba kaşığı sirkeyi 3 çorba kaşığı su ile karıştırın.
 4. Yüzünüzü yıkadıktan sonra pamuk kullanarak uygulayın. Birçok kişi bunu sirkenin güçlü bir kokusu olduğu için akşamları yapmayı tercih eder.
 5. İlk kullanışınızda, cildinizin nasıl tepki verdiğini görmek için, yıkamadan önce 5-10 dakika bekletmek isteyebilirsiniz.

Önlemler:

 • Bazı insanlar elma sirkesini cilt üzerinde inceltilmemiş olarak kullanmayı önerir, ancak bir asit olduğu için bunu yapmak konusunda dikkatli olmalısınız ve tahrişe ve yanıklara neden olabileceğini bilmelisiniz.

 

Sarımsağın Sivilcelere Etkisi

nedir bu sarımsak

Sarımsağın çeşitli hastalıkları tedavi edebilen doğal bir ilaç olarak uzun bir geçmişi vardır. Bu kullanımlardan biri sivilce tedavisi için sarımsak kullanımıdır.

 • Çiğ sarımsağın akne tedavisi yeteneği, kendine özgü kokusu ve tadını vermenin yanı sıra anti-bakteriyel ( 13 ) ve anti-inflamatuar özelliklere ( 14 ) sahip olan allisin denilen bir bileşikten gelir .
 • Deriye uygulandığında zararlı akne bakterilerini öldürebilir ve sivilce lezyonlarını çabucak yok etmede etkilidir.
 • Sarımsak yetişkinler için sivilce tedavisinde kullanılabilecek en basit doğal çarelerden biridir.

En iyisi sivilcenize topikal olarak uygulamaktır, ancak sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olduğundan diyetinizde tüketmeniz de yararlıdır.

Kullanım talimatları:

 1. Bir diş sarımsak alın
 2. Kabuğunu soyun ve deriyi atın.
 3. Dişi iyice doğrayın ve bir bıçağın yassı kısmı ile ezin.
 4. Ezilmiş sarımsağı kazıyın ve ezme işlemini tekrarlayın.
 5. Bir çay kaşığı su ile karıştırın.
 6. Yüzünüzü yıkayıp kurutun.
 7. Karışımı sivilcelerinize uygulayın ve yaklaşık 10 dakika boyunca yüzünüzde bırakın.
 8. Yüzünüzü tekrar yıkayın ve kurutun.
 9. Her gün tekrarlayın.

Önlemler

 • Sarımsak yüzünüzü yakabilir, bu nedenle karışımı su ile biraz daha seyreltmeyi ve yüzünüzde daha az tutmayı deneyin.

 

Zencefilli Yüz Maskesi

Zencefil, mutfak yemeklerine verdiği acılı tadıyla iyi bilinir ancak aynı zamanda Asya’nın pek çok yerinde çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için uzun bir tıbbi kullanım geçmişi vardır.

 • Son bilimsel çalışmalar akne tedavisinde zencefil kullanımının faydalı olduğunu göstermiştir . 2014’te yapılan bir çalışmada, 32 hasta 6 ay boyunca zencefil kullandı ve sivilce lezyonlarında belirgin bir azalma gözlemlendi ( 15 ).
 • İçindeki zenceoller ve shogaol’lerin antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ( 16 ).

Kullanım talimatları:

 1. 5 g zencefil kökü parçası ve bir kap taze doğal yoğurt alın.
 2. Zencefil kökünü soyun ve rendeleyin.
 3. Bir macun yapmak için az miktarda su ekleyin.
 4. Bir kaseye 1 çorba kaşığı yoğurt koyun ve zencefil hamurunu ilave edin.
 5. Onları birlikte karıştırın.
 6. Yüzünüze parmak uçlarınızla uygulayın ve 15-20 dakika bekletin.
 7. Yine yüzünüzü yıkayın.
 8. Günlük kullanın.

Önlemler:

 • Zencefilli macunu cildinizde uzun süre bırakıldığında yanmaya neden olabilir. Cildinizi kontrol edin.

 

Sivilce Tedavisinde Jojoba Yağı

Jojoba bitkisinin tohumlarından çıkarılan jojoba yağı, deride bulunan yağ bezlerinde üretilen sebuma yüksek düzeyde bir benzerliğe sahiptir.

 • Jojoba yağı teknik olarak bir yağ değildir, bir balmumu esteridir ve sivilceleri yok etmenin yanı sıra cildi nemlendirir ve cildi temizler.
 • Hafif sivilceleri olan insanlar için iltihaplı sivilce ve cilt lezyonlarının tedavisinde yardımcı olurken daha şiddetli sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olmak için diğer doğal akne tedavileri ile birlikte kullanılabilir.
 • Jojoba yağının sebum ile olan benzerliğini en önemli özelliklerinden biridir.
 • Aşırı aktif yağ bezleri, gözenekleri tıkamaktan sorumlu sebumun fazlası üretebilir. Bu akne oluşumunda önemli bir adımdır.
 • Jojoba yağı cilde çok hızlı bir şekilde emilir ve sebumun benzerliği, bezlerin yeterli miktarda sebum üretildiğini düşünmelerine yol açar. Bu, üretim düzeyinin düşmesine neden olur.
 • Buna ek olarak, jojoba yağı, gözenekleri tıkamayı kolaylaştıran katılaşmış sebumu yumuşatmaya yardımcı olabilir ve antimikrobiyal özellikleri sivilceden sorumlu bakterileri öldürür (Propionibacterium acnes).
 • Birçok kişi sivilcenin sebep olduğu enflamasyonlu bölgelerin yatıştırılmasında etkili olduğunu söylüyor ve ağrı, kaşınma ve şişmeyi engelleyici etkisi olduğunu dile getiriyor. Çalışmalar, jojoba yağının anti-inflamatuar özellikleri olduğunu göstermiştir ( 17 ).
 • Hassas ciltlerde naziktir ve uçucu yağlar gibi akne için diğer ev yapımı ilaçlarla birlikte kullanıldığında iyi bir taşıyıcı olur.

Kullanım talimatları:

 1. Öncelikle hafif bir temizleyici kullanarak yüzünüzü yıkayın.
 2. Yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın.
 3. Bir kulak pamuğuna biraz Jojoba yağı uygulayın.
 4. Pamuklu çubuğu akneden etkilenen cildinize hafifçe sürün.
 5. Sonuçları görmek için iki veya üç haftalık bir süreyle günde üç kez uygulayın.

Jojoba yağı, tedavinin etkinliğini arttırmak için çay ağacı yağı ile birlikte kullanılabilir.

Kullanım talimatları:

 1. Beş damla çay ağacı yağı ve 1 çay kaşığı Jojoba Yağını karıştırın.
 2. Yukarıdaki talimatları 1’den 5’e kadar izleyin.
 3. Artık çay ağacı yağı ve Jojoba yağı karışımı, daha ileri bir kullanımda taze tutmak için buzdolabında kapalı bir kapta muhafaza edilmelidir.

Önlemler:

 • Jojoba yağı, komedojenlik ölçeğinde 5 üzerinden 2 puan alıyor, bu da bazı insanlar için cilt gözeneklerini bloke etme şansı az anlamına geliyor.
 • Bazı insanlar uçucu yağları kullanırken dikkatli olmalı; zira bunlar yeterince sulandırılamadığında cildi tahriş edebilir ve yanıklara neden olabilirler.

 

Neem Yüz Maskesi

Neem, Hindistan’daki tıbbî özelliklerinin ayurvedik tıpta çok değerli olduğu uzun bir kullanım öyküsüne sahiptir.

 • Sivilce rahatsızlıkların tedavi etmek için kullanılır.
 • Neem, antioksidan olarak bilinen ve antibakteriyel özelliklere sahip olan quercetin gibi polifenolik flavanoidleri içerir ( 18 ).
 • Bu, akne oluşumunu önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir.

Kullanım talimatları:

 1. Taze neem yaprakları satın alın.
 2. Onlara bir hamur yapmak için az miktarda su kullanarak bir havan kullanarak ezin.
 3. Hamuru yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bırakın.
 4. Yüzünüzü tekrar ılık suyla temizleyin.
 5. Sonucu görmek için bu yüz maskesini her gün kullanın.

 

Sivilceler İçin Argan Yağı

Akne için avokado ve biberiye yağı

Argan yağı denildiği zaman muhtemelen saçlarınızın yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olan şeyler aklınıza gelir. Fakat aynı zamanda cilt için muhteşem yararları da vardır. Bazılarının “sıvı altın” dediği biliniyor.

 • Cildin korunması ve beslenmesi için antioksidan ve besleyici maddelerle doludur ve sivilceye maruz kalmış alanları yatıştırabilir ve lezyonları iyileştirmeye yarar.
 • İçerdiği linoleik ve oleik asit cilt hücrelerinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar ve sebum üretim düzeylerini normalleştirir ( 20 ).
 • Kullanımı kolaydır ve temizlendikten sonra günde iki kez cildinize sürülen birkaç damla argan yağı faydalarını hissettirmeye başlar.
 • Comedogenicity ölçeğinde 5 dereceden 0’dır, bu da cildinizin gözeneklerini tıkamayacağı anlamına gelir.
 • Cildin nemlendirilmesi için diğer doğal yüz bakımlarından sonra kullanılması iyi bir fikir.

Kullanım talimatları:

 1. Bir şişe% 100 argan yağı alın
 2. Yüzünüzü yıkayıp kurutun.
 3. Sivilceye maruz kalmış derinize birkaç damla argan yağı uygulayın.
 4. Parmaklarınızla cildinize hafifçe masaj yapın.
 5. Her gün kullanın

 

Sardunya Yağı

Geranium aromaterapi alanında yaygın olarak kullanılmaktadır ve binlerce yıldır anksiyete ve stresin hafifletilmesine yardımcı olabilecek hoş kokusu ve tıbbi özellikleri için kullanılmıştır.

 • Eski Mısırlılar tarafından kanser tedavisinde ve cilt için güzellik yararları için kullanılıyordu.
 • Akne tedavisi için geranium yağının faydaları içerdiği güçlü antibakteriyel bileşikler bulunur. Sitronellol ve geraniol gibi monoterpenler bilimsel araştırmalarda P. acnes’i öldürmede etkili olduğu gösterilmiştir ( 21 ).
 • En etkili şekilde taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılır.

Kullanım talimatları:

 1. Bir şişe sardunya esansiyel yağı ve bir şişe soğuk preslenmiş avokado yağı alın.
 2. Bir çay kaşığı avokado yağını küçük bir kaba koyun.
 3. Avokado yağına 2 damla sardunya esansiyel yağı ekleyin ve birlikte karıştırın.
 4. Parmak uçlarınızı kullanarak yağı yumuşak bir şekilde cildinize sürün.
 5. Bu yöntemi her gün tekrarlayın.

Önlemler:

 • Bazı insanlar uçucu yağları kullanırken dikkatli olmalı; zira bunlar yeterince sulandırılamadığında cildi tahriş edebilir ve yanıklara neden olabilirler.

 

Avokado Yüz Maskesi

avokado-bal-maskesi

Avokado yüz maskeleri, pahalı kozmetik ürünler kullanılmadan parlayan bir cilt elde etmek isteyenlere önerilebilir

 • Avokado, inflamasyonu ve antioksidanları yatıştıran beta-sitosterol  gibi fitosterolleri içerir ( 22 ); bu da cildin, akne oluşumunda önemli bir adım olan, UV kaynaklı oksidatif hasardan korunmasına yardımcı olabilir.
 • Avokado yüz maskeleri hazırlamak kolaydır ve sivilce mücadele güçlerini arttırmak için diğer doğal ilaçlarla kombine etmek harika bir fikir olabilir.

Kullanım talimatları:

 1. Taze ve olgun bir avokado ve organik bal kavanozu alın.
 2. Avokadoyu dilimlere ayırarak tohumu alın.
 3. Kabuğunu çıkarın
 4. Avokado bir kaba koyun ve bir hamur haline getirin.
 5. Kaseye bir çorba kaşığı bal ilave edin ve birlikte karıştırın.
 6. Yüz maskesini uygulamak için parmaklarınızı kullanın.
 7. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve sonra tekrar yıkayın.
 8. Her gün kullanın.

 

Sivilce Tedavisinde Avokado Yağı

sivilceler için avokado yağı

Muhtemelen avokado yüz maskelerinin cilt bakımına olan yararlılığının farkındasınız, ancak avokado yağının sivilce eğilimli cilt için de fayda sağladığını biliyor muydunuz ?

 • Aynı zamanda, koruyucu antioksidanları ile  yanı sıra  akne iltihaplarını hafifletmeye yardımcı olan fitosterolleri de içerir.
 • Cilde uygulandığında kolayca emilir ve işinize devam ederken bütün gün bırakılabilir.
 • Cilt gözeneklerini tıkama riski düşük olduğu için esansiyel yağlar için de mükemmel bir taşıyıcıdır.

Kullanım talimatları:

 1. Bir şişe organik soğuk preslenmiş avokado yağı elde edin.
 2. Cildinize az miktarda yağı yaymak için parmaklarınızı kullanın.
 3. Her sabah uygulayın.

Önlemler

 • Avokado yağı, komedojenlik ölçeğinde 5 üzerinden 2 puan alıyor, bu da bazı insanlar için cilt gözeneklerini bloke etme şansı az anlamına geliyor.

 

Biberiye Yağı

sivilce-ve-akne-icin-biberiye-yagi

Biberiye, binlerce yıldır bitkisel tıpta çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

 • Hem Romalılar hem de Yunanlılar onu kutsal saydı ve şifa güçleri için kullandılar ve orta çağdaki insanlar, ölümleri önleyebilecekleri ve kötü ruhları engelleyebilecekleri konusunda yanlış inançla evlerinin içinde yaktılar.
 • Yapraklarından buharla damıtılmasıyla elde edilen esansiyel yağ akne tedavisinde bir takım faydalı özellikleri gösteriyor .
 • Çalışmalar, P. acnes’in ( 23 ) neden olduğu iltihabı baskılayabileceğini ve içerdiği monoterpenler nedeniyle bu bakterileri öldürebildiğini göstermiştir ( 24 ).
 • Taşıyıcı yağla karıştırılabilir veya takip eden tarifte olduğu gibi Aloe vera ile kombine edilebilir.

Kullanım talimatları:

 1. Bir şişe biberiye esansiyel yağı ve Aloe vera jeli alın.
 2. Aloe veradan 1 çorba kaşığı küçük bir kaba koyun.
 3. Biberiye yağından 6 damla kaseye ilave edin ve iyice karıştırın.
 4. Biberiye yağı ve Aloe vera karışımını cildinizin yüzeyine uygulamak için parmaklarınızı kullanın.
 5. Her gün kullanın.

 

Esansiyel Kekik Yağı

Kekik yağı nasıl kullanılır

Sivilceler için kekik yağı

‘Pizza otu’ olarak da bilinir ve sık sık soslarla bitkisel, acı bir tat vermek için İtalyan mutfağındakullanılır. Ancak akne için kekik yağı da kullanılabilir .

 • Çalışmalarda akne bakterilerine karşı da dahil olmak üzere güçlü antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu gösterilen timol ve karvakrol monoterpen bileşikleri içerir ( 25 ).
 • Ayrıca anti-inflamatuar özellikler veren beta-karofilin içerir.
 • Cildinizde güvenle kullanabilmek için taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Kullanım talimatları:

 1. Bir şişe organik üzüm çekirdeği yağı ve bir kaşık kekik yağı alın.
 2. Bir çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı küçük bir kaba koyun.
 3. Kekik yağından 2 damla ekleyin.
 4. Onları birlikte karıştırın.
 5. Parmaklarınızla cildinize uygulayın.
 6. Her gün tekrarlayın.

Önlemler:

 • Bazı insanlar uçucu yağları kullanırken dikkatli olmalı; zira bunlar yeterince sulandırılamadığında cildi tahriş edebilir ve yanıklara neden olabilirler.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir bronzlaştırıcıdır.

Hindistan cevizi yağı UV ışınlarından korur ve kimyasal içermez.

Birçok kişi hindistan cevizi yağı yemek pişirmek için sağlıklı bir yağ olarak kullanıyor ancak aynı zamanda bir taşıyıcı yağ olarak kullanımı ve cildi nemlendirme yeteneği nedeniyle birçok kozmetik ürününde bulunuyor.

 • Hindistan cevizi yağı aynı zamanda sivilceleri tedavi etmek için de kullanılabilir ; birçok kişi cildi temizlerken oynadığı rol yüzünden kullanır.
 • Güçlü doğal antibakteriyel olan laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit yağ asitlerini içerir.
 • Çalışmalar, laurik asit ve kaprik asitin akne bakterilerini öldürebileceğini göstermiştir ( 26 ).
 • Ancak, herkesin hindistancevizi yağına iyi tepki vermediğinin farkında olun. Komedojenite ölçeğinde 5 üzerinden 4 puan veriyor, bu da cilt gözeneklerini tıkayabileceği ve bazı insanların sivilcelerini daha da kötüleştirdiği anlamına geliyor.

Kullanım talimatları:

 1. Bir şişe organik hindistan cevizi yağı alın.
 2. Parmaklarınızı kullanarak kavanozdan biraz hindistancevizi yağı alın. Soğuk yerlerde, hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığında katı olabilir. Eğer öyleyse, önce yumuşatmak için parmaklarınızın arasına ovun.
 3. Cildinize hafifçe az miktarda yağ dökün.
 4. Her sabah uygulayın.
 5. Eğer aknenin kötüleştiğini fark ederseniz bunu kullanmayı durdurun.

Önlemler:

 • Hindistan cevizi yağının komedojenlik ölçeğinde 5 üzerinden 4 derecesi var, bu da bazı insanlar için cilt gözeneklerini bloke etme şansı vat demektir.

 

Sivilceler İçin Çemen Tohumu

çemen tohumu maskesi

Tohumların, cilt bakımı da dahil olmak üzere geleneksel halk ilaçlarının bir bölümünde etkin rolleri var.

Cilde uygulanabilir bir solüsyon oluşturmak için su ile karıştırıldığında çemen, sivilce, egzama ve apseler dahil çeşitli cilt hastalıklarına yardımcı olabilecek antibakteriyel ve anti-inflamatuar niteliklere sahiptir ( 28 ).

Kullanım talimatları:

 1. Çemen tohumlarını alın.
 2. Bir havan kullanarak tohumları toz haline getirin.
 3. Sıcak su ekleyin ve bir çatal veya kaşıkla karıştırın.
 4. Yüzünüzü yıkayıp kurulayın.
 5. Temiz bir bez alın ve karışımı içine emdirin.
 6. Çemen çözeltisini bezi kullanarak yüzünüze uygulayın.
 7. Yaklaşık 15 dakika boyunca yüzünüzde bırakın.
 8. Yıkayın ve yüzünüzü tekrar kurutun.

 

Badem Yağı

sivilceler için tatlı badem yağı

Lezzetli ve çeşitli yemekler için kullanılan tatlı bademden, aynı zamanda çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulunan bir yağ üretilir.

 • Akne oluşumunu azaltmak ve cildinizi iyileştirmek için bir tedavi olarak etkinliği son zamanlarda artan bir ilgi kazanmıştır.
 • Tatlı badem yağı cildin içerdiği yağ asitlerinin gözenekleri bloke eden fazla sebumu çözer ve akne oluşumunu azaltır. Cilt tarafından kolaylıkla emilir.
 • Doğal bir yumuşatıcıdır, cildi yumuşatır ve akne lezyonlarını rahatlatır. Cildi pul pul dökme özelliği, ölü cilt hücrelerinin yüzünüzden çıkarılmasına yardımcı olur.
 • Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve cilt tonu ve cilt rengini artırabilir ( 29 ).
 • Kendi başına sivilce için veya diğer yağlarla taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir.

Kullanım talimatları:

 1. Biraz tatlı badem yağı alın.
 2. Yüzünüzü yıkayıp kurutun.
 3. Badem yağını yüzünüze uygulamak için parmaklarınızı kullanın.
 4. Yağla 1-2 dakika boyunca yüzünüze masaj yapın.
 5. Her gün kullanın.

Önlemler:

 • Badem yağı, komedojenite ölçeğinde 5 üzerinden 2 puan alıyor, bu da bazı insanlar için cilt gözeneklerini bloke etme şansı az anlamına geliyor.
 • Toksik olan acı badem yağı değil tatlı badem yağı kullandığınızdan emin olun.
 • Fıstık alerjiniz varsa tatlı badem yağı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bu konu üzerinde yeni maske ve uygulamalar eklenecektir.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ