Sıcak Su İçmenin Sağlığınıza Zararları

  • 09 Nisan 2017
  • 11.605 kez görüntülendi.
Sıcak Su İçmenin Sağlığınıza Zararları

Çok fazla sıcak su içmenin sağlığınız için zararlı bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? Sıcak su içmekle ilgili pek çok avantaj bulabilirken, sıcak su tüketmenin olumsuz etkileri konusunda kendinizi eğitmeniz gerekir. Sıcak su gerçekten o kadar kötü mü? Ciddi yan etkileri var mı? Tüm bu soruların yanıtlarını bu yazıda bulacaksınız!

Sıcak su içmenin ciddi yan etkilerine bir göz atalım (1):

1. Su Dengesi Vücut İçin Çok Önemlidir: 

Su hayatın iksiridir. İnsan vücudunun neredeyse yüzde 70’i sudan oluşur. Vücudu ve organları iyi temizler. Günde altı sekiz bardak su tüketmenin bir zorunluluk olduğu söyleniyor. Bu öyle değil. Fazla miktardaki şeylerin çoğunda olduğu gibi, fazla miktarda su bile zararlı olabilir.

2. Sıcak Sular Daha Fazla Kirlilik İçerir:

Doğrudan musluğun sıcak / sıcak suyunda kirletici maddeler bulunabilir. Borular eski ve paslıysa, kurşun zehirlenmesi şansı çok yüksektir. Ayrıca, kirler kolaylıkla çözülür ve sıcak suda soğuk sudan çok daha geniş ölçüde çözünürler. Bu nedenle, herhangi bir koşulda musluktan doğrudan doğruya sıcak su kullanmayın. Bunun yerine, musluktan soğuk su alın ve bir su ısıtıcısında ısıtın ve tüketin.

3. Sıcak Su Bozulabilir:

Bazen sıcak suyu tüketmek zararlı olabilir ve dudakları ve ağzı kolayca inceltebilir ve minör yanıklara neden olabilir. İlk önce az miktarda sıcak su denemek ve sıcaklığını kontrol etmek önce en iyisidir.

4. Sıcak Su İç Astarlara Zarar Verebilir:

Sıcak su ağızda kabarcıklara neden olabiliyorsa özofagus ve sindirim sisteminin hassas astarına da zarar verebilir. Sıcak suyun sıcaklığı vücut sıcaklığından daha yüksek olduğu için iç organlarınıza çok fazla etki edebilir.

5. Susadığınız Zaman İçmelisiniz:

Çalışmalar , susuz kaldığınız zaman çok fazla sıcak su içerseniz konsantrasyon seviyenizi etkileyebileceğini göstermiştir . Sadece susadığınızda için. Çok fazla su beyin hücrelerinin şişmesine ve daha fazla komplikasyona neden olabilir.

6. Fazla Alım Uyku Problemine Neden Olur:

Özellikle gece uyumadan önce gereksiz miktarda sıcak su tüketilmesi de, geceleri tuvalete gitme ihtiyacı arttıkça, uyku düzeninizin bozulmasına neden olabilir.

7. Böbreğe Daha Fazla  Zarar Verebilir:

Böbreklerin, vücudunuzdan fazla su çıkarması için özel bir kılcal sistem bulunur. Fazla sıcak su içmek toksinleri sisteminizden filtrelemeye yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız daha temiz olmazlar. Aksine, aşırı miktarda su, sistem tarafından yapılması gereken daha fazla iş nedeniyle hasara neden olabilir. Bu, belirli bir zaman zarfında böbrek rahatsızlıklarına neden olur.

8. Fazla Su Kan Hacimlerini Etkiler:

İstenilen miktardaki sıcak suyun alınması, kanınızın toplam hacmini arttırır. Dolaşım sistemi kapalı bir sistemdir ve gereksiz basınç kan damarları ve kalbiniz tarafından taşınmalıdır. Bu durumda baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşma olasılığınız vardır.

9. Fazla Su, Elektrolitleri Seyreltir:

Sistemde fazla su varsa, kandaki elektrolitler hücrelerdekinden daha az hale gelir. Kandan gelen su, kan ile hücreler arasındaki dengeyi sağlamak için hücrelere çekilecektir. Bu, hücrelerin şişmesine neden olacaktır. Beyinde bu kafa basıncını etkiler ve baş ağrısı ve diğer sorunlara neden olur .

10. Fazla Sıcak Su Tüketimi Nefes Darlığı Yaratabilir:

Ne kadar su tüketildiğinin farkında olmadan tüketilirse sıcak su, yukarıda görüldüğü gibi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Nihayetinde beyninizdeki ve dolaşım sistemindeki baskı nefes darlığı ve ciddi iç yaralanmalara neden olabilir.

Sonuç:

Sıcak su içmenin sağlık için faydalı olduğu bir efsanedir. Sıcak su, kurşun ve diğer kirleticiler gibi toksinler varsa, zararlı olabilir. Sıcak su, bağırsak ve sindirim sisteminin iç kısımlarına da zarar verebilir. Dil kolayca hırpalayabilir. Sağlıkla ilgili komplikasyonlardan kaçınmak için gerekli olduğu zamanlarda ve kısaca tüketin.

Artık içme suyunun ciddi yan etkilerini anlamış olduğunuza göre, bu nota dikkat etmeniz gerekecek, değil mi? Yukarıda bahsedilen çok fazla sıcak su içmenin yan etkilerine katılıyor musunuz? Lütfen yorumlar bölümünde bizimle paylaşın!

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ