Savaşçı Diyeti

 • 02 Aralık 2015
 • 1.198 kez görüntülendi.
Savaşçı Diyeti

Savaşçı Diyeti

İnsan nüfusunun çoğunluğu sağlıklı ve güzel görünen vücuda sahip olma konusunda takıntılıyken; diyetin günümüzde bu kadar yaygın olması oldukça normaldir. Diyet listelerinin çoğunluğu bazı temel ilkelere dayanırken; birkaç diyet listesi bu ilkelere uymayabilir.

Hiçbir şey yememe diyeti olarak da bilinen Savaşçı Diyeti de bunlardan biri. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz okumaya devam edin!

 

Savaşçı Diyetinin Temeli:  

Ori Hofmekler tarafından icat edilen bu diyet büyük ölçüde farklı beslenme döngüsü ve egzersiz rejimine uyum sağlamaya dayanır. Beslenme döngüsü kalori yakımını arttırmak için değiştirilir.

Diyetiniz boyunca uymanız gereken bir çift yemek aşamanız olacaktır. Bunlardan biri az yeme, diğeri ise aşırı yeme aşamasıdır.  Az yediğiniz zaman vücudunuzun yağ ve enerji yakma mekanizması en yüksek derecede çalışır. Aşırı yeme evresinde sindirim sistemini rahatlatmaya teşvik etmek amaçlanır.

Diyet üzerine kitap yazan Hofmekler, kitabın medeniyetlerin takip ettiği atalarının yeme kavramına dayandığını söyler. Tarih öncesi çağlarda, insanlar gündüz avlanıp gece yerlerdi. Onlar da benzer iki aşamadan geçiyordu. Diyet için sağlıklı besin seçimleri yapmanız gerekir. Örneğin taze ürün, et, fındık, süt ürünleri ve mercimek ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler gerekir. İşlenmiş ürünlerden ve hazır yiyeceklerden uzak durmanız çok önemli.

 

Savaşçı Diyetinin Adımları:

 1. Her şeyden önce, gün boyunca gıda alımını sınırlamak gerekir. Az yeme aşaması yaklaşık 20 saat sürer. Bu aşama gece yemek yedikten 4 saat sonra başlar. Kalori hesaplama gerekli olmasa da, gün boyunca hafif yiyecekler yemek zorundasınız. Hofmekler, bir günde bir kaç hafif yiyecek yemenin ideal olduğunu söylüyor.
 2. Geceleri çok miktarlarda yemek yiyebilirsiniz. Bu aşamada, kesinlikle hiçbir porsiyon kontrolü yoktur. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz; protein, sebze, yağlı gıdalar yiyebilir. Ayrıca biraz karbonhidrat eklemenin de sakıncası olmayacaktır.
 3. İkinci aşamada yemek yemeyi susadığınız zaman bırakmalısınız. Diyetin başlıca destekçisi olan susama yemek yemeyi bırakmanız için bir göstergedir. Yemekle birlikte kesinlikle su içilmemeli.
 4. Diyetinize haftada en az üç kez olmak üzere egzersizleri de dahil etmelisiniz.  Ağırlık çalışmayı ve aerobik yapmayı tercih edebilirsiniz.

 

İdeal Diyet Listesi:

 • Kahvaltıda bir elma ve yeşil çay
 • 20 dakikalık tüm vücut egzersizi
 • Öğlen birkaç çilek ya da iki havuç ve bir fincan yoğurt
 • Öğleden sonra 20 dakikalık egzersiz
 • Akşam yemeğinde büyük bir biftek, karışık sebze, meyve yiyebilirsiniz ve süt içebilirsiniz
 • Geceleri tempolu yürüyüş yapmanız ve uyumadan önce bir bardak süt içmeniz iyi olacaktır.

 

Savaşçı Diyeti Neden Zayıflamaya Yardımcı Olur:

Sağlık uzmanlarına göre, savaşçı diyetinin başarısının arkasındaki nedenler hayatta kalma kavramına dayanır. İnsan ataları gün boyu aç kalıp, düşman tehditleriyle savaşırken; günün sonunda tıka basa karınlarını doyurmuşlardır.

Hofmekler’a göre aralıklı açlık ve kalori kısıtlaması organizmaların ömrünü artırmada yardımcı olur. Ayrıca, araştırmalar diyet kısıtlamasının çeşitli canlıların ömrünü uzatma yardımcı olduğunu göstermiştir.

İnsülin, insan vücudunda yağ yakma ve kas büyümesi için gerekli olan önemli bir hormondur. Yüksek insülin duyarlılığı ile vücutta yağ kaybetmek ve protein sentezlenmesi daha iyi gerçekleşir. Savaşçı Diyeti az yeme ve oruç tutmayı birleştirir, bu durum insülin duyarlılığının artmasıyla sonuçlanır. Eğer az yeme evresinde egzersiz yaparsanız insülin duyarlılığının daha da artmasını sağlarsınız.

Bu diyet kas büyümesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre, büyüme hormonu aktivitesi gece saatlerinde zirveye ulaşır. Yatmadan önce büyük ölçüde yemek yiyerek aldığınız besin maddeleri büyüme hormonunun çalışmasına yardımcı olur.

Bu diyet, gün içinde enerji seviyesini tüketmeyi sağlar. Hofmekler, beslenme stresi egzersizden daha fazla hayati önem taşıdığını söyler. Bu ikisini doğru yemeklerle birleştirmek zayıflama ve formda olmaya yol açar. Son zamanlarda, adım başında bulunan hazır yemekler ve evlere yapılan yemek servislerinden dolayı besin stresiyle karşı karşıya kalamıyoruz.

Birçok insan diyet sırasında sevdikleri yiyeceklerden vazgeçip porsiyon kontrolü yapmak zorunda kaldıkları için diyeti yarıda bırakıyor. Bu diyette böyle kısıtlamalara katlanmak zorunda değilsiniz. Gün içinde çok daha az yemek zorunda olsanız da her gece bayıldığınız gıdaları istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Çoğunlukla sağlıklı gıdalara sadık kalmanız gerekse de, porsiyon ve kalori alımında hiçbir sekme olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurun. Yani, sadece zamanlı yemeye odaklanmak zorunda olacaksınız ve uyması çok daha kolay olacaktır.

 

Sağlık Uzmanlarının Düşünceleri:

Savaşçı diyeti ortaya çıktığı anda bazı diyet uzmanları ve doktorlardan ağır eleştiriler aldı. “Savunucuların söylediklerinin dışında çalışma mekanizmasında hiçbir kapsamlı bilimsel açıklama yoktur. Hatta vücut geliştirme için uyumlu ve ideal olmadığını düşünüyorum.”

 

Risk Faktörleri:

Az yeme evresini takiben aşırı yeme işe yarayabilir fakat her bir hasta için uygun olmayabilir. Belirli fiziksel koşullar sebebiyle insanlarda tüm gün boyunca aralıklı açlıktan sonra sağlık komplikasyonları gelişebilir. Hamile veya emziren kadınlarda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve diyeti uygulamadan önce doktora başvurulmalıdır. Yaşam tarzı ve iş ihtiyaçları sebebiyle, diyete bağlı kalmak birçok insan için mümkün olmayabilir.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ