Leptin Diyeti

  • 14 Mart 2016
  • 1.180 kez görüntülendi.
Leptin Diyeti

Birkaç Basit Adım İle Leptin Diyeti

Leptin diyeti hakkında size biraz bilgi vermek istiyorum. Hormonların, vücudumuzun düzgün ve sağlıklı olmasında büyük rolleri vardır. Herhangi bir hormonal dengesizlik direkt olarak vücudumuzun ağırlığını etkileyebilir. Aşırı kilo almamıza ya da tam tersine aşırı zayıflamamıza sebep olabilir. Bu yüzden hormon dengesinin sağlanması herkes için oldukça önemlidir.

Anlayacağınız üzere leptin, vücudumuzda bulunan bir hormon ve bu yazımdaki adımları uygulayarak onun sayesinde fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

 

Leptin Diyeti ile Kilo Vermek

Peki Leptin diyeti nedir? Leptin diyeti, hormonların gücünü açığa çıkararak, aşırı yemek yeme isteği, halsizlik, tiroid problemleri ve kilo gibi can sıkıcı durumlarla savaşmalarını sağlar.

Leptin hormonu, obezite, diyabet ve kalp rahatsızlıklarını önlemede en önemli faktördür. Leptin diyeti, vücudumuzdaki leptin hormonu miktarını düzenleyerek fit bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olur.

Leptin, beyin sinyalleriyle yağ doku ve hücrelerinden salgılanır. Başka bir deyişle beynin vücutta ne kadar yağ bulunduğunu söylemesinin bir şeklidir. Eğer vücudumuzda yeterli miktarda leptin varsa, beynimiz metabolizma hızımızı düzenleyerek yağ yakmamızı sağlar. Yani leptin hormonumuz düzgünce çalışırsa bizim kilo vermek için kendimizi paralamamıza gerek kalmaz.

 

   Leptin Diyeti Nasıl Yapılır 

  1. Akşam yemeğinden sonra bir şeyler yemek yok.

Akşam yemeği ve kahvaltı diyetimiz için en önemli öğünlerdir. Bu iki öğünümüz arasında her zaman 12 saat olmalıdır. Çünkü dinlenirken ve uyurken metabolizmamız yavaşlar. Bu nedenle, vücudumuza metabolizmamız yavaşken, aşırı yağı yakması için yüklenmemeliyiz. 12 saatlik ara, yiyeceklerin sindirilmesi için organlarımızın tam olarak ihtiyaç duydukları şey.

Akşam yemeğinden sonra alınan her türlü gıda maddesi direkt olarak yağ deposuna katılır. Bu nedenle diyetlerde her zaman akşam yemeğinden sonra gıda alımı yasaklanır. Aç hissedip hissetmememizin pek önemi yok. Eğer güzel bir fiziğe sahip olmak istiyorsak kendimize hakim olmamız gerekir.

  1. Üç öğün yemeğe sadık kalınmalı.

Araştırmalara göre vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için üç öğün yemek yememize ihtiyacı var. Çünkü üç öğün yediğimizde gerekli olan besinleri daha kolay alabiliyoruz.

Vücudumuz trigliseridleri ( yağ ) biriktirerek leptin hormonunun yolunu kapatır.  Bizlere düşen görev de leptin hormonunun işini yapabilmesi için yolunu açmak. Yani trigliseridlerden kurtulmamız gerekir. Sürekli atıştırma alışkanlığı olan insanlarda trigliserid seviyesi gittikçe artar. Sadece üç öğünle beslenirsek vücudumuz fazla trigliseridi kullanacaktır. Böylece leptinin yolu açılacak ve beynimize gidip üzerine düşen görevi yerine getirecektir.

  1. Yavaşça ve daha az yenmeli.

Yemek yerken unutmamamız gereken şey; leptinin beynimize ulaşma süresinin 20 dakika olduğudur. Beynimiz, leptin hormonu ona ulaşmadan midemizin dolu olduğunu algılayamaz. Bu yüzden yemeğimizi yavaşça yememiz, vücudumuzda leptin seviyesinin oluşmasını sağlar. Yavaş yemekle birlikte, midemiz dolana kadar yemek yemeyi sürdürmememiz de oldukça dikkat etmemiz gereken bir konu. Önemli olan vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmemiz. Ondan fazlası her zaman bizim zararımıza olur.

  1. Güne protein ile başlanmalı.

  Leptin diyet listesi için de diğer birçok diyette olduğu gibi kahvaltı ön plandadır. Kahvaltıda neler yediğimiz vücudumuz için oldukça önemli. 12 saatlik aradan sonra, yüksek protein değerine sahip yiyecekler tüketmemiz metabolizma hızımızın %30 oranında artmasını sağlar.

5. Karbonhidrat alımı azaltılmalı.

   Leptin diyeti ile başarıya doğru emin adımlarla ilerlemek için karbonhidrat alımını büyük ölçüde kısmamız gerekir. Karbonhidrat açısından zengin besinler tüketmemiz vücudumuzun trigliseridleri yakmasını önlememiz anlamına gelir. Bu da depolanan yağların depoda kalmasına sebep olur. Bu nedenle diyet süresince karbonhidrat alımına dikkat etmemiz gerekir.

 

Oldukça basit bir diyet olan Leptin Diyeti ile ilgili deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi yazmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ