Lazer Epilasyon ile İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

 • 14 Şubat 2018
 • 448 kez görüntülendi.
Lazer Epilasyon ile İstenmeyen Tüylerden Kurtulma

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en başarılı ve yaygın olarak karşımıza çıkan alternatifi lazer epilasyon, son yılların parlayan yıldızı adeta!

Ağda, tıraş bıçağı kullanımı, tüy dökücü krem, elektrikli epilatörler gibi süreklilik isteyen tüy alma yöntemlerinin dezavantajlarını bertaraf ederek, kıllardan kalıcı olarak kurtulmayı vaadeden lazer epilasyon işlemi, uygun merkezlerde, kaliteli lazer makineleriyle ve ehil ellerde yapıldığında, kısa sürede ömürlük sonuçlar doğuruyor ve elde edilen sonuçlar bilhassa hanımlar için son derece yüz güldürücü.

lazer epilasyon nedir nasıl yapılır avantajları

Lazer epilasyon tabi ki sadece hanımlara özel bir işlem değil. Vücuttaki en yaygın tüylenme görülen bölgeler olan koltuk altı, bacak, genital bölge kısımları dışında, sırt bölgesi, göğüs üstü kılları, yüzdeki tüylenmeler, ellerin üst bölgesi, kaşların orta kısmı, dudak üstü v.b. pek çok vücut bölgesinde güvenle kullanabilen bir işlem olması sebebiyle, kişisel bakımına ve temizliğine önem veren erkekler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon; en temel tanımıyla, lazer ile deri altına yollanan ısı aracılığı ile kılları ve kıl köklerini tahrip edip yakarak, vücuttaki istenmeyen tüyleri ortadan uzun süreli ya da kalıcı olarak kaldırmak amacıyla yapılan bir medikal işlemdir.

Lazer Epilasyonun Etki Mekanizması Nasıl Çalışmaktadır?

Lazer epilasyon işlemi sırasında verilen ısı, kıl foliküllerinin içerisinde renk verme görevinden sorumlu olan melanin yapısını hedefler ve folikülü yeterince ısıtarak kıl kökünü tahrip etmeyi, böylece yeniden kıl oluşumu sürecisini başlamadan bitirmeyi hedefler.

Kıl föliküllerine yüksek enerji vererek yakan lazer ışınları, yanlış bir uygulama yapılmadığı sürece, cilt üstündeki hiç bir yapıya zarar vermez, yanıklara, tahriş ve tahribata yol açmaz.

Koyu renk kıllarda, açık renk kıllara göre çok daha etkili sonuçlar elde edildiğinden; lazer epilasyon öncesi, tüylerden kurtulma yöntemi olarak en azından bir süre tıraş bıçağı kullanılması önerilmektedir. Böylece işleme geçilmeden önce daha sert ve koyu renkli kıl kökleri elde edilerek nokta atışı işlem yapılmakta ve maksimum fayda sağlanmaktadır. Ancak tüylerin yeterli uzunlukta olması için, ortalama 4 hafta kadar önce, ağda, cımbız, ameliyat eldiveni ile kılları çekme de dahil olmak üzere, kullanılan geçici tüy alma yöntemlerinin sonlandırılması ve işleme kadar tüylerin uzatılması gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Vücutun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Lazer epilasyon vücutta tüylenme bulunan hemen her bölgeye uygulanabilir. Ancak sıklıkla uygulanan bölgeleri

 • Koltuk altı bölgesi
 • Bacaklar
 • Genital Bölge
 • Yüz ve çevresi

olarak sıralayabiliriz. Nispeten nadir olarak da daha bakımlı ve temiz görünmek isteyen kişiler

 • Kollar
 • Sırt Bölgesi
 • Ense
 • El üstü ve ayak üstü bölgesi

gibi vücut kısımlarına da epilasyon yaptırarak, yıllar sürecek temizliğin ve berraklığın avantajlarından yararlanmayı tercih etmektedirler.

Koltuk altı bölgesine uygulanan lazer epilasyon, tüm uygulama alanları içerisinde en sık karşımıza çıkan alandır. Bilhassa yaz aylarında kolsuz ya da askılı t-shirtler, bluzlar giyerken, hem temiz hem de şık ve bakımlı görünmek isteyen hanımlar tarafından uygulama talep edilen bölgeye erkekler tarafından talep daha düşük olmakla birlikte, zaman zaman işlem yapıldığı olur.

Koltuk altı bölgesi lazer epilasyonun sonuçlarından en başarılı şekilde faydalanan bölgelerden bir tanesidir. Aynı zamana koltuk altı kararmalarına yol açan kılların gölgesini de ortadan kaldırarak son derece yüz güldürücü sonuçlar elde ettirmektedir.

Meme kanserinin görülme sıklığı göz önünde bulundurulacak olursa; memelere yakın kol altı bölgesine lazer epilasyon yaptırmak ile ilgili haklı olarak endişe duyan okuyucularımız için ise; lazer epilasyon işleminde etki mekanizmasının ısı olduğunu, radyasyon yayan bir ışının söz konusu olmadığını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Bacak bölgesi lazer epilasyon ise uygulama sıklığı açısından listemizde ikinci sıraya oturan bölge. Temizlik amaçlarından ziyade, sosyal sebepler ve estetik kaygılar amacıyla bacaklarda istenmeyen tüylerin sonsuza kadar yok olması için lazer gerçekten iyi bir yöntem

Uygulama bölgesi nispeten daha geniş olduğu için uygulama süresi uzayabilse de sonuç alma bağlamında gerçekleştirilecek seanslar arasında ciddi farklılıklar yoktur.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

En ideal ve başarılı sonuçların, açık ten rengine sahip olduğu halde koyu renk kılları olan kişilerde elde edildiği göz önünde bulundurulacak olursa; cilt yüzeyine yakın bulunan melanin pigmenti aracılığı ile ısının iletildiği bilgisi de çerçevesinde; farklı tipte ve koyu renkte tene sahip kişiler için de yüksek etkili olması hedeflenen sistemlerin geliştirilme ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda, uygun lazer epilasyon çeşidinin uygun ten rengine uygulanması, optimum sonuçlar doğuracaktır.

Günümüzde en aktif olarak kullanılan çeşitleri;

 • Alexandrite Lazer Epilasyon:  Koyu tüyleri ama açık ten rengi olan kişilere uygundur. Koyu ten renkli kişilerde kullanılması önerilmez. Ciltte lekelere sebebiyet verebileceği gibi, başarılı sonuçlar elde edilmesinin de önüne geçecektir.
 • Diode Lazer Epilasyon: Koyu ten rengi olan esmer kişilerde ve daha nadir de olsa sonradan bronzlaşmış kişilerde kullanmak için özel olarak tasarlanmış etkili bir sistemdir.
 • Nd:YAG Lazer Epilasyon: Çok aşırı esmer kişiler dışında tercih edilmeyen yöntemin en büyük dezavantajı işlem sırasında diğer yöntemlere göre oldukça fazla ağrı duyuluyor olmasıdır.

Lazer Epilasyon ile İstenmeyen Tüylerden Ne Kadar Sürede Kurtulurum?

İşlemin başarı süresi; kişinin ten rengine, uygulanacak metoda, kıllarının yoğunluğuna, işlem yapılacak bölgenin hacmine ve kıl köklerinin rengine v.b. sebeplere doğrudan bağlı olsa da ortalama olarak 3 ila 12 seans arasında kalıcı sonuçlar elde edilebilir.

Her bir seans arasında uzmanın görüşüne bağlı olarak 1-2 ay ya da daha fazla aralık da verilebilir.

 

Evde Lazer Epilasyon Yapılamaz mı?

Piyasada; Philips tarafından ilk olarak çıkarılan ve daha sonra pek çok marka ile pazara giriş yapan evde kullanıma uygun mini lazer epilasyon aletleri satılıyor olmakla beraber, işlem başarısı için konunun uzmanı olmayan kişilerin göz önünde bulundurmakta oldukça zorlanacakları pek çok faktör devreye girdiğinden, evde yapılan lazer epilasyon işlemleri çok büyük çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanmakta, dahası; zaman zaman istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Maliyetleri artık ilk çıktığı dönemlerdeki kadar yüksek olmayan ve çeşitli klinikler tarafından yapılan lazer epilasyon kampanyaları ve ödeme kolaylıkları sunulan bu işlemi, evde kendiniz yapmayı denemek yerine, uzman bir medikal estetik merkezi ya da hastanede, kendinizi profesyonellere emanet ederek güvenle yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Lazer Epilasyon İşlemi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lazer Epilasyonun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir? Kanser Yapar mı?

Konunun uzmanı kişiler tarafından, doğru makineler ile uygun bir uygulama yapıldığında yan etkisi neredeyse hiç olmayan lazer epilasyon işleminin;

 • yakın zamanda bronzlaşmış kişilerde
 • hamile kadınlarda
 • kanser hastalığı olan ve kemoterapi-radyoterapi v.b. tedavi gören kişilerde

yapılması, en azından hekime danışmadan yapılması uygun olmayacaktır.

Diğer yandan, lazer ışınları gönderiyor olması sebebiyle, radyasyon ile karıştırılan lazer epilasyonun, kanser oluşumuna zemin hazırladığı yönündeki söylentiler tamamen efsaneden ibarettir. Bilimsel olarak bir desteği olmayan lazer epilasyon ve kanser ilişkisi söylentisi; bilhassa memelere yakın bölgedeki koltuk altı bölgesi ve rahime yakın bölgedeki genital bölgeye işlem yaptırmayı düşünen hanımların kafasını gereksiz yere karıştırmaktadır.

Epilasyon Sırasında Ağrı Duyuluyor mu?

Tamamen ağrısız bir işlemdir dememiz mümkün olmasa da, kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak şiddeti hafif bir sinek ısırmasından, paket lastiği tene çarpıyor gibi oluyor tanımlamasına kadar bir acı duyuluyor. Elma krem, anestol merhem v.b. lokal uyuşturucu krem uygulaması ile işlem öncesi bölgenin acı hissetme yetisini azaltarak, seansları çok daha sıkıntısız geçirmek mümkün.

Lazer Epilasyon Yanığı Nedir ve Nasıl Geçer?

Uygun şartlar altında ve doğru uygulama sayesinde uygulama bölgesinde yanık oluşturma ihtimali neredeyse hiç olmasa da maalesef bilgisiz kişiler tarafından, kurallara uygun olmayan şartlar ile yapılan işlemler sonucunda, lazer epilasyon sebebi ile güneş yanığına benzer derecede yanıklar oluşabilmektedir.

Bu açıdan işleminizi yaptıracağınız yeri çok iyi seçmelisiniz elbette ancak hali hazırda yapmış olduğunuz yanlış bir seçim sebebiyle vücudunuzda 1. dereceden yanık oluştuysa öncelikli olarak ağrınızı gidermek için uyuşturucu etkili anestol pomad tarzı bir lokal anestezik merhem kullanabilir, cildinizi nemlendirmek için ve hücre yenilenmesi için silverdin yanık kremi kullanabilirsiniz.

Ayrıca yanık oluşan bölgeleri, cildiniz tamamen iyileşene kadar güneş ışığına maruz bırakmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Ciddi yanıklar çok yaygın olmasa da, lazer epilasyon sonrası oluşan cilt lekeleri ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça fazla. Böyle bir durumda ise doktor öneri ile madecassol leke izi kremi kullanabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Fiyatları

İlk çıktığı zaman oldukça maliyetli ve yüksek fiyatlarla hizmet sunulan lazer epilasyon işlemi, günümüzde başta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde olmak üzere, ülkemizin dört bir yanındaki çok sayıda merkezde başarı ile uygulanmakta ve eskiye nazaran çok daha düşük maliyetlerle hizmet verilmekte ve hastalara oldukça fazla ödeme kolaylığı sunulmaktadır.

Her türlü medikal estetik ya da sağlığınızı ilgilendiren konuda da söylediğimiz gibi, lazer epilasyon fiyatları araştırması yaparken de, en ucuz fiyatı sunan merkezi değil, fiyat-kalite-güvenilirlik performansı açısından en avantajlı olan merkezi seçmelisiniz.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ