Ketoral Krem ( Mantar ve Deri Kremi )

 • 04 Nisan 2018
 • 17.258 kez görüntülendi.
Ketoral Krem ( Mantar ve Deri Kremi )

Mantar tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan ketoral krem ve kullanım alanları, ketoral merhem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi sorulara ayrıntılı yanıtlar verdiğimiz yazımızda, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen mantar ( yüzde, ayakta ve testislerde mantarın tedavisi için bilhassa olmak üzere) tedavisinde kuvvetli iyileştirici etkisi olan ve geniş spektrumlu antifungal olarak bilinen bu pomadla ilgili merak edilen her şeye cevap aradık.

ketoral mantar kremi

Yoğunlukla, testislerde kaşıntı, kızarıklık, deri soyulması, pullanma ve yanma gibi şikayetlerin yanı sıra, bacak arasında kaşıntı için de yaygın olarak kullanılan ketoral krem, doğru ve düzenli kullanımda üstün başarılı bir merhem ancak içeriğindeki etken maddesi sebebiyle vücutta aşırı ve tehlikeli olabilecek yan etkilere sebebiyet verebilme ihtimalinden ötürü, ketoralin doktor tavsiyesi ile ve dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim!

KETORAL DERİ KREMİ NEDİR?

Ketoral deri kremi mantar tedavisinde kullanılan en kuvvetli ilaçlardan bir tanesidir. İleri derece mantar problemi olanlar için yazılan ketoral ilaç mantarın başlangıç aşamalarında kullanılamayacak kadar ağırdır bu yüzden hiçbir cildiyeci ilkin vereceği dermatit reçeteye dahil etmek istemez. İlaç deri üzerine yerel olarak uygulanmak üzere krem formundadır.

Ketoral pomad; krem formunda olan diğer mantar ilaçlarından çok daha yoğun bir yapıya sahip olan kremi, krem olmasına güvenerek doktor kontrolü olmadan kullanmak ya da mantar sorunundan hemen kurtulmak için başlangıç seviyesinde hafif diye tabir edilen mantarların tedavisinde kullanmak doğru değildir.

Krem ağır yapılı bir ilaç olduğu için bir çok yan etkisi bulunur özellikle içinde bulundurduğu bazı maddeler ciltte reaksiyonlara ve egzamaya sebep olabilir. Krem aynı zamanda bazı cilt tiplerinde aşırı reaksiyon verebilir kremin kullanıcıları bu konuda da dikkatli olmalıdır. Krem doktor kontrolünde kullanıldığında bu riskler minimum seviyeye düşecektir ama yine de bazen doktorların da gözünden kaçabilen detaylar olabilir.

Kullanıcıları tarafından mantar tedavisinde çok sevilen ilaç mantarın her türü için kullanılabilir. Özellikle kasık mantarı konusunda çok başarılı olan Ketoral krem kasık mantarının tedavisinde en hızlı sonuç veren ilaçtır. Kasık mantarı dışında ayak mantarında da çok başarılı olan pomad çoğu kullanıcı için vazgeçilemez derecededir ancak yine de bu kadar ağır bir kremin sürekli kullanımı kesinlikle yanlıştır bu yüzden merhemi mantar tedaviniz bitene kadar aksatmadan kullanmalı sonra da tamamen bırakmalısınız.

Tedavi sırasında küçük bir iyileşme görünce ilacı bırakmaya kalkıp sonra mantar tekrar artınca yine az az kullanmak doğru değildir sizi ne bir sonuca ulaştırır ne de mantıklı olur aksine çok arka arkaya cilt sürekli kremin içerisindeki kimyasalları aldığı için reaksiyon verir.

KETORAL DERİ KREMİNİN İÇERİĞİ NEDİR?

Etken maddesi olan Ketakonazol sayesinde mantar tedavisinde başarı sağlayan ketoral krem içerisinde sodyum sülfit , setil alkol, stearil alkol de bulundurur. Kremin ağır yapılı olduğunu yazımızın önceki kısımlarında söylemiştik. Krem özellikle için de bulunan ve etken maddesi olan ketakonazol yüzünden cilt üzerinde egzama başta olmak üzere bir çok tepkiye sebep olabilir. Bu maddenin kötü veya zararlı olduğu anlamına gelmez ancak bazı ciltler bazı maddeleri kabul etmez ve reaksiyon verir bu bütün maddeler için böyledir. Ketakonazol maddesinin tek farkı genel anlamda çok fazla ciltte yan etkiye sebep oluyor olmasıdır ama kesinlikle zehirli olarak nitelendirilmemelidir. Dermatoloğunuz tarafından reçete edildiyse ve doktorunuza güveniyorsanız, hekimininizin tavsiye ettiği süre boyunca ve şekilde çekinmeden ketorali kullanabilirsiniz.

.Kremin içerisinde yoğun olarak bulunan bir diğer madde olan Sodyum Sülfit kremin bazı ciltlerde kaşıntı kızarıklık ve yanma yapmasının ana sebebidir. Madde yapısal olarak yakıcı maddeler arasında olduğundan ketakonazol ile birleşmesinde ciltteki bir çok reaksiyona sebep olur. Sodyum Sülfit cilt ilaçlarında kullanılan ama bazı ciltlerde yarardan çok zararı olan bir maddedir bu yüzden kullanırken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.Kremin içinde bulunan bir diğer madde setil alkoldür. Setil alkol de aynı sodyum sülfit gibi ciltte kaşıntıya neden olur aynı zamanda kaşıntıdan daha ziyade beneklenme ve deride hissizliğe sebep olabilir. İçeriğinde yoğun olarak bulunan maddelerden sonuncusu ise stearil alkoldür. Stearil alkol cilt tarafından reaksiyon verme ihtimali yoğun olmayan bir madde olmasına rağmen yine de bazı hassas yapılı ciltlerde reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar ağır olmayan yanma gibi reaksiyonlardır.

 

Ketoral krem genel olarak zararlı maddelerle dolu bir krem değildir ama yan etkisi yüksek ve cilt tarafından kabul edilmeme ihtimali çok yüksek bir madde etken maddesidir ve etken maddesinin yanı sıra içerisinde en fazla bulunan diğer 3 madde de aynı etken maddesi gibi zararlı ya da kötü değil ama yen etkiye sebep olabilen maddelerdir. Bu yüzden kremin kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey kremi dozunda kullanmak olacaktır krem dozunda kullanıldığı ve doğru cilt tiplerinde kullanıldığı taktirde yan etki yapma ihtimali minimum seviyeye inecektir.

KETORAL DERİ KREMİ NE İŞE YARAR? NELERE İYİ GELİR?

Ketoral merhemin ana alanının mantar ve mantar türlerinin tedavisi olduğunu söylemiştik krem mantar tadavisinde kullanılan en başarılı ilaç olmasının yanı sıra aynı zamanda neredeyse tüm mantar türlerinde kullanılan nadir ilaçlardandır. ve MANTARA KESİN ÇÖZÜMDÜR!

Aslında tüm mantar türlerinde etkili olduğunu iddia eden ilaç niteliği taşımayan ya da taşıyan kremler vardır ama bunların hiçbir tanesi ketoral deri kremi kadar başarılı değildir hatta bazıları genel mantar tedavisi diye satılıp hiçbir işe yaramazlar. Mantar tedavisi zor bir tedavidir bu yüzden mantardan muzdarip olanlar için mantar artık eziyet haline gelmiştir. Hem günlük hayatın kalitesini etkileyen mantar kaşıntı koku gibi bir sürü soruna sebep olur hem de tedavi süreci başarılı sonuçlansa bile kısa sürede tekrar oluşabilir. Bu da vücudu mantara meyilli olan ve mantara sebep olan şeylere tam olarak dikkat etmeyen kişiler için kısır döngü haline gelir. Bu kısır döngüyü kırmak rahatsızlığın sebep olduğu kaşıntı koku gibi sorunlardan kurtulamak için en hızlı tedavi sürecine sahip en başarılı mantar kremi olan ketoral pomadın en yaygın kullanım alanları şu şekildedir;

TİNEA CORPARİS( VÜCUT MANTARI )

Vücut mantarı olarak bilinen tinea corparis’in tedavisinde de kullanılan bir kremdir ketodral krem. Vücut mantarı ortalama görülen bir mantar türüdür çok yaygın olamayacak kadar az, nadir olamayacak kadar çok görülür. Vücut mantarı tedavisi en zor mantar türlerindendir sürekli kendini tekrarladığı için tedavisi zor olarak nitelendirilen vücut mantarı havasızlık ve kişisel temizlik eksikliği yada aşırı nem yüzünden oluşur. Genellikle göğüs , boyun ,göbek deliği etrafında görülen vücut mantarı vücudun genel olarak bir çok yerinde görülebilir. Mantarlar genellikle çok büyük olurlar bu mantar türünde dışarıdan dahi gayet rahat belli olurlar. Bu mantar türünün tedavisi genelikle 5-6 hafta arası sürmektedir.

TİNEA CRURİS ( KASIK MANTARI )

Ketoral kremin en başarılı olduğu ve en çok görülen mantar türlerinden olan ve halk arasında kasık mantarı olarak bilinen tinea cruris en sıkıntılı mantar türlerindendir. Kasık bölgesi genellikle havasız kalır ve bu havasızlık eğer akıntı gibi sorunlarınız varsa akıntıyla birleşerek yada direkt olarak nem yüzünden mantara sebep olur. Mantar çok kaşınan bir deri hastalığıdır bir de sorun kasıkta olunca kaşınma olayı çok büyük ve çekilmez bir sorun haline gelerek mantarın günlük hayatınızı dahi etkilemesine neden olur. Kaşıntının yanı sıra kokuya da sebep olan kasık mantarı bu sebeplerden dolayı oldukça sinir bozucudur. Kasık mantarından korunmak için sürekli olarak iç çamaşırlarınızı değiştirmeniz – günde en az 2 defa-  genital bölgenizin temizliğini ph değerini bozmadan sadece su ile ama düzenli olarak yapmanız ve çok sıkı iç çamaşırları tercih etmemeniz gerekir. Günlük hayatınızda Pamuklu iç çamaşırları tercih etmeniz rahat olacaktır. Tedavisi ise genellikle 2 ile 3 hafta arasında değişir.

TİNEA MANUS ( EL MANTARI )

Estetik açıdan en sıkıntılı mantar türlerinden olan halk arasında el mantarı olarak bilinen Tinea manus’un oluşmasının bir çok sebebi olabilir. Ellerimiz vücudumuzun dışarıya en çok temas eden bölgeleridir. Gün içinde sürekli olarak bir şeylere dokunur bir şeyler tutarız bu da ellerimizin çok fazla bakteri üretmesine neden olur. Ellerimizi temiz tutmak için de ellerimizi süreklı yıkarız işte ellerimizi bu kadar çok yıkamamızla beraber ellerimiz çok nemli kalır ve bu sebeple mantar üretmeye başlayabilir. Bu şekilde üreyen mantar genellikle çok büyük olmaz ancak yine de estetik açıdan çok rahatsız edicidir . Ancak tedavisi zor olmadığı için el mantarından muzdarip kişiler diğerlerine nazaran daha şanslıdırlar kesinlikle. Ketodral kremle 7 ile 10 gün arasında el mantarı tedavi edilebilir .

TİNEA PEDİS ( AYAK MANTARI )

Sık görülen Mantar türlerinden olan halk arasında ayak mantarı olarak bilinen Tinea Pedis en zorlu mantar türlerindendir. Mantarın ana oluşum sebepleri arasında havasızlık vardır vücutta ise gün içinde en fazla havasız kalan yer ayaklardır bu yüzden mantar üretmeleri kaçınılmaz hale gelir. Sürekli ayakkabı içinde havasız kalan terleyen ve bu yüzden nemli kalan ayaklarda oluşan mantarlar genellikle orta boyuttadır ve en büyük sıkıntıları aynı kasık bölgesindeki mantarlar gibi koku ve kaşıntı yapmalarıdır. Aslında tüm mantarlar kaşıntı yaparlar ama ayak ve kasık bölgesindeki kaşıntı sürekli ulaşılamayacağından gün içinde eziyet haline gelir ve kapalı kaldıkça koku yapmaya devam eder. Bu koku günlük hayatta kişileri en fazla sıkıntıya sokan durumdur. Ayak mantarı tedavisi zor bir tür değildir ketoral krem bu konuda oldukça başarılıdır. Ketoral kremle ortalama olarak 2 ile 3 haftada ayak mantarınız önemli derecede azalmış olur .

TİNEA VERSİKOLAR (LEKE ŞEKLİNDE MANTAR)

Bir diğer mantar türü olan leke şeklinde mantar denilen tinea versikolar mantarın bölgesine göre değil de çeşidine göre yapılmış bir sınıflandırmadır. Bu mantarlar diğerlerine kıyasla daha küçük ve leke şeklinde olurlar bu yüzden tedavileri de çok daha kolaydır. Aynı zamanda diğer mantarlardan çok daha az kaşıntı yaparlar koku konusunda ise yok denecek kadar az koku yaparlar . Ketodral kremin en kolay tedavi ettiği mantar türü olan tinea versikolar yani leke şeklinde mantarlar için genellikle eğer ilerlemediyse ve uzun süreli değilse ketodral deri kremi tercih edilmez ancak eğer uzun süredir varlar ve ileri seviyedelerse ketoral krem yazılabilir. Krem leke şeklinde mantarları çok kısa zamanda tedavi eder .

SEBOREİK DERMATİT ( KEPEKLENME )

En sıkıntılı mantar türlerinden bir diğeri olan saç diplerinde oluşan mantarlar yani seboreik dermatitler kişiye en fazla rahatsızlık veren mantar türleri arasındadır kesinlikle. Çok fazla kaşıntı yaptıkları için kişilere çok rahatsızlık veren saç dibinde oluşan seboreik dermatitler tedavisi en zor cilt sorunlarından bir tanesidir. Saçlar ile karıştıkları için direkt krem uygulamak zordur ama ketodral krem yine de yazılır. Seboreik dermatitlerin oluşmasının en büyük sebebi havasızlıktır özellikle saç dipleri sürekli olarak kapalı kalanlarda havasızlık sebebiyle ya da saçlarını sürekli yıkayıp kurutmadan nemli bırakan yada ıslak saçla uyuyan saçları çok terleyen insanlarda oluşma ihtimali çok yüksektir.

Kepek problemi için aynı firmanın aynı isimle çıkardığı Ketoral şampuanı da kullanabilirsiniz.

Ketoral Şampuan Nedir ve Nasıl Kullanılır? 

Şampuan formundaki ketoralin saç derisi kepeklenmesi ve kafa derisi mantarında kullanımı ile ilgili şu videoyu dikkatle izlemenizi tavsiye ediyoruz;

 

KETORAL DERİ KREMİ NASIL KULLANILIR?

Ketoral krem doktor tarafından reçete edilmeli ve o şekilde kullanılmalıdır. Doktor kremi yazarken nasıl kullanılması gerektiği konusunda mantarınızın türüne boyutuna ve ne kadardır var olduğuna göre doktorunuz tarafından belirlenir . Bu doz ve tedavi süresi kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden bizim bu yazıda herhangi bir kullanma talimatı yada dozu vermemiz hiç doğru olmaz .

Sadece kremi doktor tarafından reçete edilenler için şunu söyleyebiliriz ki kremi kullanırken asla doz aşımı yapmayın doz aşımı yapmak çok tehlikeli olacaktır bir çok yan etkiye neden olabilir. Dikkatli olunmalıdır.

KETORAL MERHEMİ KİMLER KULLANMALI?

Ketodral deri kremini mantar sorunundan muzdarip olan herkes kullanabilir ancak dikkat edilmesi gereken tek nokta ilacın doktor tarafından verilmiş olması ve ilacı kullanmaya engel bir durum olmamasıdır.

KETORAL POMADI KİMLER KULLANMAMALI?

Ketodral krem yoğun içerikli bir merhemdir bu yüzden herkesin kullanmaması gerekir eğer siz de aşağıdaki özelliklere sahipseniz ketoral deri kremini kullanmamalısınız.

 • 18 yaşından küçükseniz  kullanamazsınız .
 • Aşırı hassas ciltliyseniz  kullanamazsınız .
 • İlacın etken maddesine yada içindeki diğer maddelere alerjiniz varsa kullanamazsınız .
 • Hamileyseniz  kullanamazsınız .
 • Emzirme dönemindeyseniz  kullanamazsınız .
 • Gözlerinizde enfeksiyon problemi varsa  kullanamazsınız .
 • Başka deri hastalığı kremler kullanıyorsanız kullanamazsınız .
 • Doktorunuz tarafından reçete edilmediyse kullanamazsınız .
 • Mantar sorununuz başlarındaysa kullanamazsınız .
 • Mantarla beraber başka deri sorunlarınız da varsa  kullanamazsınız .

 

KETORAL DERİ KREMİNİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR ?

Ketoral mantar kremi ağır bir ilaçtır demiştik bu yüzden kullanımı sırasında dikkatli olmak önemlidir kremin yan etkilerini en aza indirmek için şunlara dikkat etmelisiniz;

 •  kreminin gözünüz ile temasından kesinlikle kaçının.
 • Kullandıktan sonra tedavi edilen bölgeyi havasız bırakacak şekilde kapatmayın.
 • Tedavi süresince cildinize hava aldıracak bollukta pamuklu giysiler giyin.
 • Ketorral kremi kasık mantarı tedavisi için kullanıyorsanız pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Kaşıntı, pullanma, kızarıklık sorunlarınız daha hızlı ortadan kalkacaktır.
 • Merhemi ayak mantarı için kullanıyorsanız ayaklarınızı hava aldıracak ayakkabılar giymeye özen gösterin.
 • Çorap ve iç çamaşırlarınızı sürekli değiştirin.
 • Kremi kullanırken doz aşımı yapmayın.

KETODRALİN ZARARLARI ve YAN ETKİLERİ NELERDİR?

 • Kullanılan bölgede kaşınma
 • Kullanılan bölgede kızarma
 • Kullanılan bölgede beneklenme
 • Kullanılan bölgede şişme
 • Kullanılan sorunda azalma yerine artma
 • Egzama başlangıcı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Boğazda kuruma
 • Nefes almada güçlük
 • Dil ve dudaklarda hissizlik
 • Dil ve dudaklarda şişme
 • Dil ve dudaklarda karıncalanma
 • Nefes almada zorlanma

 

Ketoral Kremin Vajinal Mantar Tedavisinde Kullanımı

Genital bölgede oluşan kaşıntı, kızarıklık, acı, şişme, pul pul dökülme gibi şikayetler kullanılan organik yöntemlere ve diğer basit antifungal merhemlere ya da fitillere cevap vermediğine, doktor tavsiyesi ile önerilen dozu aşmamak üzere, vajinal mantara kesin çözüm olarak ketoral krem de kullanılabilir ancak özel bölge, nemli ve mantarların büyüyüp gelişmelerine ve hayatta kalmalarına uygun ortam sağlayan bir bölge olduğu için hijyenine ve kuru kalmasına bilhassa dikkat etmek, ilacın etki etme süresini kısaltarak, istenmeyen etkilere minimum maruz kalmanızı sağlayacaktır.

Vajina bölgenizi kesinlikle sabun şampuan gibi ürünlerle yıkamamanız ve florasını bozmamanız gerektiğini de unutmayınız.

Vajinal Mantar Tedavisinde Ketorale Alternatif Diğer Kremler ve Merhemler

Yukarıda defalarca vurguladığımız gibi, baş edilmesi zor ve inatçı bir mantara sahip değilseniz, yan etkilerinden etkilenmemek adına ketorale alternatif diğer mantar ilaçlarını ve kremlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bilhassa kadınların başının belası vajinal mantarın tedavisinde en etkili ketoral pomad alternatifi antifungallardan bazıları ise;

 • Travazol Krem – etkisi yüksek bir başka antifungaldır. Daha ayrıntılı bilgi için travazol krem sayfamıza bakabilirsiniz.
 • Canesten Krem
 • Dermotrosyd Krem
 • Funit
 • Lomexil
 • Zolax Krem v.b.

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ