Kantaron Yağı ile Saç Bakımı Faydaları

 • 06 Ocak 2018
 • 11.173 kez görüntülendi.
Kantaron Yağı ile Saç Bakımı Faydaları

Kantaron yağı; pek çok faydasının yanı sıra, saç bakımı ürünlerine de doğal bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır ve saça uygulama sonucunda da oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

kantaron yağının saç için faydaları

Kantaron Yağı Saç Bakımı İçin Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir

Kantaron yağı ile saç bakımı nasıl yapılır ve faydaları nelerdir diye soranlara başlıca faydalarının;

 • Dökülen saçlarının yerine yenilerini çıkarması
 • Hızlı saç uzatma üzerindeki olumlu etkisi

şeklinde sıralayabileceğimiz sarı ve kırmızı kantaron yağları, bitkisel yağlar olmaları sayesinde, doğal bakım maskelerinin ana malzemesi olmaya aday öne çıkan ürünlerden bir tanesidir.

Kantaron yağının saç bakımında pek çok olumlu etkisinden söz edilebilir. Özellikle saç dökülmesi ve saç diplerindeki sorunlardan kaynaklı saç problemlerine karşı oldukça etkilidir. Saçlardaki kepeklenme, egzamalar ve saçlara uygulanan kimyasal ve kozmetik ürünlerin yol açtığı olumsuz etkileri gidermede etkili ve hızlı bir rol oynar.

Kantaron Yağının Saça Faydaları

 • Saçtaki dökülmeyi doğal ve genetik etkenlerle meydana geldiği ölçüde yavaşlatır veya önler.
 • Kepekli saçı önemli ölçüde tedavi eder.
 • Kafa derisindeki pullanma ve döküntüyü tedavi eder.
 • Saç derisindeki egzamayı iyileştirir ve bölgeyi rahatlatır.
 • Diğer hastalık tedavilerine bağlı saç dökülmelerinde de iyileştirici etkisi olup, bölgede hücre yenilenmesi sağlar.

Kantaron Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 • Banyo öncesi saç diplerinize az miktarda kantaron yağı uygulayabilirsiniz. İşlemi yaparken, kantaron yağını saç diplerine iyice emdirmek önemlidir. Bu yağı banyo öncesi saçınızda yarım saat kadar bekletip, banyoya girebilir ve yağı ılık suyla durulayabilirsiniz.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç bakım kremi olarak kullanmak üzere, az miktarda bir kantaron yağını saç uçlarınıza sürerek yıpranmış ve kırılmış saç uçlarının tahribatını en aza indirebilirsiniz

Kantaron Yağının Saç İçin Kullanımı Dışındaki Faydaları

Kantaron yağının, saç bakım maskesi olarak kullanımının yanı sıra cilt için faydaları klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kantarondan yapılmış bir kremin atopik dermatit semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, farklı çalışmalar, topikal uygulamanın sezaryenle tedavi edilen bir kadında yara iyileşmesini hızlandırabileceğini göstermiştir.

 • Aynı etki, saç diplerinde oluşan yaralar ve kafa derisindeki kabuklanmalar üzerinde de oldukça büyük fayda sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda saç köklerini de besleyerek, sağlıklı ve gür saçların çıkmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kantaronun diğer faydaları kanser üzerindeki etkilerini içerir. Kimyası, hiperisin ve hiperforin gibi biyoaktif kimyasalları içerir. Hiperforinin, kanser invazyonu, metastazı ve anjiyojenezi (yeni damar oluşumu) inhibe ettiği gösterilmiştir.
 • Tabii ki, kantaronun en yaygın faydaları ruh halinin değiştirilmesi ile ilgilidir. Çalışmalarda, bu otun SSRI’lara (seçici serotonin geri alım inhibitörleri) benzer etkinlikte depresyon tedavisinde hem güvenli hem etkili olduğu gösterilmiştir. Bu ot sıklıkla depresyon ve postpartum depresyon tedavisinde kullanılır.
 • Minör kesiklerden ötürü cilt yaralanmaları, yanmalar ve cilt tahrişleri kantaron yağının uygulanmasıyla iyileştirilebilir. Bu sorunları tedavi etmek için kremler de bulunur, ancak yağlar yara izi bırakmadan rahatlamaya yardımcı olurlar.
 • Kantaron, tipik olarak cilt uygulaması için St. yağ veya çay olarak satılmaktadır.

Kantaronun Olası Yan Etkileri

Kantaron özlü ürünleri doktorunuza danışmadan ve büyük dozlarda kullanırsanız, bir takım istenmeyen sağlık etkileri gösterebilir.

Başlıca yan etkisi, uzun süreli veya geniş maruz kalmanın, özellikle de açık tenli hayvanlarda veya insanlarda fotoğraf hassasiyetine neden olabileceğidir. Normal dozlarda, genellikle herhangi bir problem yoktur. Sorunların ortaya çıkma ihtimali yüksek dozlarda kullanıldığında söz konusudur. Bu fotoğraf hassasiyeti deri iltihabı ve diğer reaksiyonlara neden olabilir. Bazı kaynaklar gözlerdeki bu fotoğraf hassasiyetinden kaynaklanan kataraktları bildirmektedir. Dolayısıyla, doğal olarak foto-duyarlıysanız, bu bitkinin her türlü şekil ve formundan kaçının.

Genellikle depresyon tedavisinde kullanılırken, şiddetli kronik depresyon vakalarında kaçınılmalıdır. Örneğin, intihar düşünceleri, mani ve diğer ciddi koşulları olan durumlarda durumu daha da kötüleştirebilir. Depresyon tedavisinde kullanmayı planlıyorsanız, uygun tedavi hakkında doktorunuza danışmalısınız.

Kantaron Yağının Saç Üzerindeki Yararları ile ilgili Sık Sorulanlar

Saç çıkarır mı?

Yoğun saç dökülmesi olan kişilerin dökülmelerini gözle görülür şekilde azalttığı ve dökülen saçların yerine, beslediği kıl kökleri sayesinde yeni bebek saçları çıkardığı kullanıcı yorumları arasında bildirilmiştir

Saç Uzatır Mı?

Saç köklerini beslemesinin yanı sıra, dipten uca yapılan bakım maskesi uygulamaları sayesinde, keratin bakımı görevi gören ve hem dolgunlaşma hem de yıpranmış saçlarda iyileşme sağlayan kantaron yağı maskeleri, özellikle uçlardaki kırıkları tamir etme fonksiyonu sayesinde, saç uzatma işlevini etkili olarak yerine getirmekte ve düzenli kullanımı sayesinde, ayda ekstradan 1 cm’e kadar hızlı saç uzamasına katkıda bulunmaktadır.

Saç Rengini Açar Mı?

Kantaron yağının saç renginin doğal olarak açılması üstündeki etkisi kesin olarak kanıtlanamamış, konuyla ilgili olarak elimizde yeterli veri bulunmamaktadır.

Kantaron Yağı ile Yapılan Saç Bakım Maskeleri ve Kürleri

Yukarıda verdiğimiz bilgiler sizi kantaron yağını saçlarınız üstünde kullanmak konusunda ikna ettiyse, saç bakımınız için oldukça yararlı etkileri olan kantaron yağlı saç bakım maskesi tariflerimize de bir göz atmadan geçmeyin;

Yoğurt Bal ve Kantaron Yağı Maskesi ile Saçlarınızı Nemlendirin

Özellikle güneşin olumsuz etkilerinden kaynaklı ya da saç boyama, saç açma işlemleri sebebiyle, nemini kaydeberek kuruyan ve yıpranan saçlara nemini geri kazandırarak sağlıklılaştıran ve hacimlendiren bir maske olarak karşımıza çıkıyor;

Yapılışı ve Uygulanışı:

 • Saç kremi kıvamına gelene kadar uygun ölçülerde yoğurt bal ve kantaron yağını karıştırıp, banyodan önce saçınıza uygulayınız.
 • Yarım saat kadar saçınızda beklettikten sonra, durulayıp, uygun bir şampuanla saçlarınızı yıkadıktan sonra, ufak bir miktar kantaron yağını saç uçlarınıza sürebilirsiniz.

Zeytinyağı ile Kantaron Yağı Karışımı Maskesi ile Sağlıklı Saçlar

Zeytinyağının mucizevi etkilerini ve yıpranmış saçlara ne kadar iyi geldiği malumumuz. Zeytinyağını bir de kantaron ile karıştırdık mı işte o zaman tadından yenmiyor, e yiyemeyeceksen ne yapalım; saçımıza sürelim bari;

Yapılışı ve Uygulanışı:

 • Zeytinyağı ile kantaron yağını birbirine karıştırıp, biraz kıvam alması için yumurta akı ekleyin ve karıştırın.
 • Saçlarınızı yıkamadan önce saçlarınıza sürerek yarım saat kadar bekletiniz ve durulayınız.

Saça Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kantaron yağını saçlarınıza sürmeden önce saç diplerinizi hafifçe ıslatmanız, yağın köklerinize daha fazla ve hızlı nüfus etmesini sağlayacaktır. Saç diplerinizin beslenmesine ve yeni saç çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Banyolardan önce maske olarak kullanılması ve ardından durulanması gerekmektedir, aksi takdirde saçlarınızın yağlı ve bakımsız görünmesine sebebiyet verebilir.
 • Saç diplerinizde, kaşıntılı ve ağrılı açık yaralar varsa, bir dermatoloğa danışmadan önce kullanılmaması gerekmektedir.

Kantaron otunun yağını siz de saç bakımı için denediyseniz sonuçları yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Buğra Yücel dedi ki:

  Saçlarım dökülmeye başladı ve kantaron yağını daha yeni kullanmaya başladım umarım faydasını görebilirim😊

BİR YORUM YAZ