Kadınlara Kilo Aldıran Hormonlar

 • 24 Haziran 2016
 • 5.034 kez görüntülendi.
Kadınlara Kilo Aldıran Hormonlar

Kadınlarda Kilo Almaya Neden Olan 6 Hormon

Kilo vermek için her şeyi denediniz ama nafile sonuç yine aynı mı? Hormonlarınızı hiç kontrol ettirdiniz mi peki? Kadınlar hayatlarının her aşamasında hormonsal sorunlar yaşarlar ve bunun sonucu olarak iştah artışı yada yavaş metabolizma gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bunun sebebi bazen adet öncesi sendromu (PMS), bazen gebelik bazen de menopoz olabilmektedir.  Araştırmalar iştahın, kilo artışının ve metabolizmanın değişiklikler göstermesinin deneninin hormonlar ile bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Kadınlarda hormon mekanizmalarının çalışma sistemi, diyet planı ve rutin egzersizlerle kontrol edilebilir. Bu sayede kilonuzu da kontrol altına alabilirsiniz.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla hormonal dengesizlik yaşıyor. Hormonlar her yaşta kadını etkiler, biyolojik döngü üzerine ve günlük yaşam üzerine büyük etkiler gösterirler. Peki hormonlar kilo almanıza nasıl neden olur?

 

Kadınlarda Kilo Aldıran Hormonlar

 1. Tiroid Hormonu:

Tiroid eksikliği özellikle kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Hipotiroidizm kadınlarda kilo aldıran asıl nedendir. Yaygın belirtileri yorgunluk, soğuk intoleransı, kilo artışı, kuru cilt ve kabızlıktır. Kilo artışının nedeni vücut metabolizma hızının azalmasıdır.

 1. Östrojen:

Östrojen kadın cinsiyet hormonudur. Menopoz döneminde östrojen seviyeleri düşer. Bu durum özellikle karın bölgesinde kilo alımına ve şişkinliklere neden olur. Östrojen aynı zamanda kaloriyi yağ hücrelerine çeviren bir hormon olarak bu dönemde etki gösterir. Bu durum aynı zamanda oboziteye neden olabilmektedir.

 1. Progesteron:

Menopoz sırasında, vücuttaki progesteron seviyesinde düşüş yaşanır. Aslında bu hormonun azalması kilo almanıza neden olmaz. Kadınlarda progesteron hormonunun azalması vücudun su tutmasına neden olur ve şişkinliklere sebebiyet verir. Bu nedenle vücudunuzu daha dolgun ve daha ağır hissedebilirsiniz.

 1. Testosteron:

Bazı kadınlar Polikistik Over Sendromu (POS) denilen hormon bozukluğundan mustariplerdir.  Bu durum testosteron seviyesini arttırır ve kilo almaya, adet bozukluklarına, sakal çıkmasına, akne oluşumuna ve kısırlığa neden olabilmektedir. Aynı zamanda testosteron kadınlarda kas kütlesi artışına da neden olmaktadır. Menopoz sırasında artan testosteron seviyesi metabolizma hızının yavaşlamasına ve kilo almanıza neden olacaktır.

 1. İnsülin:

İnsülin hormonu pankreasın beta hücreleri tarafından salgılanır. İnsülin vücutta yağ ve karbonhidrat seviyelerinin düzenlenmesinden sorumludur. Aynı zamanda vücudun glikozu kullanmasına olanak sağlar. Kanda yüksek insülin seviyesi kilo almanıza neden olur.

 1. Stres Hormonu Veya Koztizol:

Kadınlarda kilo aldıran diğer suçlu hormon kortizoldür. Yüksek düzeyde kortizol iştahınızın artmasına ve kilo almanıza neden olur. Stres ve uyku eksikliği kandaki kortizol seviyesinin yükselmesine neden olan iki etmendir. Cusing sendromu kortizol seviyesinin artışı ile ortaya çıkan bir problemdir.

 

Kadınlara, Hormonlardan Dolayı Kilo Almaktan Korunmak İçin Tavsiyeler

Kilo vermek kolay değil biliyoruz fakat yaşam tarzınızda ufak değişikliklerle ve yemek alışkanlıklarınızda bazı oynamalar ile hedeflediğiniz kilolara ulaşabilirsiniz.

 • Düşük karbonhidrat diyeti uygulayın.
 • Sadece acıktığınızda ve düzenli olarak yemek yiyin.
 • Akıllı seçimler yapın abur cuburdan uzak durun.
 • Her şeyinizi kayıt altında tutun ve ölçümlerinizi rutine bağlayın.
 • Alkol ve gazlı içeceklerden kaçının.
 • Düzenli egzersizi ihmal etmeyin.
 • Kullandığınız ilaçlara dikkat edin.
 • 8 saat veya daha az uyuyun.
 • Meditasyon ile stresi düzeyini düşürmeye çalışın.
 • Ekmek ve süt ürünlerini az tüketin.
 • Yeterli miktarda su için.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketmeye çalışın.
 • Hormonlarınızı sürekli kontrol ettirin.

Kadınlarda hormonal dengesizlik ve bunun sonucunda kilo alımı en kısa sürede tedavi ettirilmelidir. Tedaviler yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç veya sentetik hormon içerebilir. Bu saydıklarımız kadınlarda kilo almaya neden olan hormonlardır.  Eğer siz de hormonlar nedeniyle kilo aldım diyorsanız bizlerle hangi işaretleri fark ettiğinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ