Gül Hastalığı Rozasea Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 • 06 Şubat 2018
 • 6.189 kez görüntülendi.
Gül Hastalığı Rozasea Bitkisel Tedavi Yöntemleri

GÜL HASTALIĞI İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Gül hastalığı yaygın adıyla bilinen kronik bir cilt hastalığı olan rozaseanın belirtileri ve doğal tedavi yöntemlerininden bahsedeceğimiz yazımızın ayrıntılarını verdikten sonra, bilmeyenler için gül hastalığı nedir, rozasea neden olur, ne iyi gelir, bitkisel kürlerle tedavisi mümkün müdür konularına değineceğiz;

gül hastalığı rozasea bitkisel tedavi yöntemleri ve kür tarifleri

GÜL HASTALIĞI TEDAVİSİNDE ETKİLİ 12 BİTKİSEL YÖNTEM

Gül hastalığı hakkında bilimsel olarak bilinen çok az şey vardır ve konuşulanların büyük çoğunluğu hastalığa sahip olanların tecrübelerine ve doktorların gözlemlerine dayanır.Bu sebepten gül hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçlar olmasına rağmen bir çok doktor oral yoldan alınan ilaçlar yerine krem merhem gibi genellikle bitkisel reçeteler yazarlar.

Bugüne kadar doktorlar tarafından paylaşılmış bazı bitkisel tedavi yöntemleri ve gül hastalığı diyeti şu şekildedir`,

1-ALOE VERA

Aloe vera bitkisi güneş yanığından egzamaya bir çok hastalık için kullanılan son derece faydalı bir bitkidir .Yapraklarında bulunan jel sayesinde cildi yatıştırmakta birebir olan aloe vera gül hastalığı içinde etkili bir yöntem olabilir.

Doğal bitkiye erişiminiz varsa Yaprağındaki jeli sıyırarak yada piyasada satılan aloe vera jellerinden edinerek belirtilerin bulunduğu bölgeye uygulayabilirsiniz bu hem cildinizi rahatlatacak hem de belirtileri büyük oranda azaltacaktır.

 

2-SÜPÜRGE TOHUMU

Doktor İbrahim Saraçoğlu tarafından gül hastalığı için tavsiye edilen kürdeki iki şeyden bir tanesi süpürge tohumu.Kilo vermeye yardımcı olmak gibi bir sürü farklı amaca hizmet eden süpürge tohumu  gül hastalığının tedavisi içinde birebir.

Kürü hazırlamak için ihtiyacınız olan tek malzeme süpürge tohumu.3 çay kaşığı süpürge tohumunu 1 bardak su ile karıştırarak günde iki defa içmeniz etkili olacaktır.

 

3-MELİSA ÇAYI

Doktor İbrahim Saraçoğlunun bir diğer tavsiyesi ise Melisa çayı.Gül hastalığı kürünün iki elemanından bir diğeri.Melisa çayının insanı rahatlatan ve huzur veren bir etkisi olduğu herkes tarafından bilinir.

Gül hastalığı için verilen uygulama metodu ise kaynar olan suya 1 kaşık melisa bitkisi eklendikten sonra 8 dakika beraber kaynatılması ve yemekten iki saat sonra içilmesi.

 

4-SÜPÜRGE-MELİSA KÜRÜ

İbrahim saraçoğlunun 6 ay süreli bir kür tarifi var.Bu kürde ilk bir ay 3.seçenekte verilen melisa çayı yöntemini uyguluyor sonraki ay ise süpürge otunu kaynar suya ekleyerek 8 dakika kaynatıp yemeklerden 2 saat sonra içecek ve arkasından melisa çayını içecekseniz bu şekilde toplam 2 ay süren kür 3 posta halinde kısa aralıklarla(1gün)tekrarlanacak ve 6 ay sonunda gül hastalığı tamamıeğer çok yoğunsa büyük çoğunluğu geçmiş olacak.

 

5-AT KESTANESİ YAĞI

At kestanesinin cilde  bilinen etkisi kılcal damarları küçülterek kılcal damar görüntüsünü yok etmesi gül hastalığıda kan damarlarını şişiren bir hastalık olduğundan at kestanesi yağı ile uygulanacak tedavi ile damarların şişkinliği inecek ve hastalığın büyük bir bölümü azalacaktır.

Her akşam yatmadan önce belirti gösteren bölgeye 2 damla limon ile karıştırarak at kestanesi yağı uygulayın bunu belirtiler kaybolana kadar tekrarlayabilirsiniz.

6-BEBEK PİŞİK KREMİ

Bebekler için kullanılan pişik kremlerinin de gül hastalığı için en etkili yöntemlerden biri olduğu söyleniyor her ne kadar bir doktor onayından geçmemiş olsada gül hastalığı ile uğraşan bir sürü insanın derdine derman olan pişik kremini deneyebilirsiniz.Bebekler için üretilmiş olan bir krem en az zararlı kimyasalı içerdiğinden denemekten zarar gelmeyecektir.

 

7-ELMA SİRKESİ

Saç bakımı başta olmak üzere yüz bakımı gibi bir çok alanda kullanılan elma sirkesi gül hastalığından muzdarip insanlar tarafından tavsiye edilen bir yöntem olmasına rağmen elma sirkesi asidik bir maddedir ve bazı doktorlar asit içeren yöntemlerin gül hastalığına olumsuz etki edeceğini savunurlar

Bu savunmayı ve kullanıcı görüşlerini de dikkate alarak elma sirkesi yöntemini kullanmak isteyenler için bir bezi elma sirkesi ile ıslatıp gül hastalığı olan bölgede bekletebilirsiniz.

 

8-HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Son zamanlarda çok popüler olan hindistan cevizi yağı da önerilenler arasında hindistan cevizinin nemlendirme özelliğinin yoğun olması sebebiyle cilt bakımında fazlaca kullanılan yağı gül hastalığı için sabah-akşam belirti gösteren bölgelere elinizde ısıtıp uygulayabilirsiniz.

 

9-PANCAR

Kan basıncını ayarlamada etkili olan pancar gül hastalığı için de önerilen yöntemler arasında.

Bir adet pancarı 4e böldükten sonra yarım litre suyun içinde kaynatmalısınız.Kaynayan suyu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa tüketebilirsiniz.

 

10-HAZIR BİTKİ ÇAYI

Bitki çayları her anlamda faydalı olan bir oluşumdur bitki çaylarını içmenin yanı sıra poşet bitki çaylarını kullandıktan sonra ıslak haldeyken belirti gösteren kısımlara koyabilirsiniz.

 

11-ÇAY AĞACI YAĞI

Vücudu enfeksiyonlardan koruma görevinde son derece başarılı olan çay ağacı yağı sivilce ve akne iyileşme sürecini de hızlandırır çay ağacı yağını sabah akşam 2 defa bir pamuk yardımıyla uygukayarak belirtileri azaltabilir ve bunun yanında gergin bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

12-GÜL HASTALIĞI DİYETİ

Gül hastalığı diyeti olarak bilinen bu diyet vücudunuza zarar veren yiyeceklerden uzak durmak üzerine bir diyettir genelde gül hastalığını tetikleyen ve en azından sizin sebebiniz bu mu denemek için uzak durmanız yiyecekler şu şekildedir;

 • -domates
 • -sarımsak
 • -yağlı ve baharatlı yiyecekler
 • -acı yiyecekler
 • -çilek
 • -limon

Rozaseaya İyi Gelen Diğer Doğal Ürünler:

 • Sarımsak
 • Aspir Yağı
 • Neem
 • Yulaf Ezmesi
 • Karbonat
 • Pancar
 • Limon

GÜL HASTALIĞI(ROZASEA)NEDİR?

Rozasea yani halk arasında bilinen adıyla gül hastalığı hassas tenli insanlar başta olmak üzere sıklıkla görülen bir cilt hastalığıdır . Bitkisel tedavi yöntemleriyle  yüksek oranda tedavi edilelebilen bir hastalık olduğundan dolayı deneme-yanılma ile bulunmuş bir sürü tedavi seçeneği vardır.

GÜL HASTALIĞI(ROZASEA) NEDEN OLUŞUR SEBEPLERİ

Hassas tenli insanlarda kan damarlarının şişmesi sonucu daha çok görüldüğü bilinsede bu sorunun bilimsel cevabı ne yazık ki tam olarak verilememektir ancak hastalığın oluşma şekline ve işe yarar tedavi yöntemlerine baktığımız zaman bir çeşit alerji türü olduğunu görüyoruz yani hastalığın oluşma sebebi olarak kişinin kendi bedenine ağır gelen bazı yiyecek veya durumların bedenine verdiği  zararın bir dışa vurumu diyebiliriz .

Sadece kuru ciltli veya beyaz tenli  insanlarda görüldüğü gibi yanlış bir kanı var olmasına rağmen bu doğru bir mantık değildir gül hastalığı her cilt tipinde ve renginde kendini gösterebilir sadece beyaz bir tende daha bariz olduğu için beyaz tenli insanlarda daha çok görüldüğü düşünülür.

GÜL HASTALIĞININ OLASI DİĞER NEDENLERİ

Gül hastalığının olası nedenleri adı altında çoğunlukla kişilerin üzerine yoğunlaştığında hastalığın belirti vermeyi kestiği nedenlere yer verdik gül hastalığı kesin nedenleri olan bir hastalık olmadığından dolayı aşağıdaki nedenlerden herhangi biri size uyabileceği gibi uymayadabilir.Bir hekim kontrolünde sizin cildinizin neye reaksiyon verdiğini bulmanız daha kesin bir sonuç verecektir.

 • -Aşırı yağlı yiyecekler
 • -Stres
 • -Güneş alerjisi

GÜL HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Gül hastalığı egzamaya benzer belirtiler verdiği için genellikle çok fazla karıştırılır ancak gül hastalığını egzamadan ayırt etmek hiç de zor değildir.Gül hastalığı genellikle yanaklar başta olmak üzere yüz bölgesinde belirti veren bir hastalık olmasına rağmen zamanla boyun ve göğüs bölgesindede belirti vermeye başlayabilir.Bu belirtilerden sonra kişi zamanla gözündede sorun yaşamaya başlayabilir.Gül hastalığı göze de zarar veren bir hastalıktır.

Belirti olarak bahsedilen şey bahsedilen bölgelerde oluşan kırmızı lekelerdir.Bu lekelerin güneş lekesinden farkı daha sık ve üstlerinin pürüzlü olmasıdır.

Gözler içinse gözde oluşan göz kuruluğunuzun sebebi eğer diğer belirtileri de taşıyorsanız gül hastalığı olabilir.

GÜL HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR

Gül hastalığı tamamen bünyesel bir hastalıktır dış etkenlerle temasla buluşmaz kişinin kendi vücudunun olumsuzlukları attığı bir hastalıktır yani bulaşıcı değildir.

 

SİVİLCELER VE GÜL HASTALIĞI

Çok fazla sivilcem var gül hastalığım olabilir mi sorusu çok sorulan bir sorudur.Gül hastalığının belirtileri arasında nadir de olsa ciltte oluşan lekelenmelerin üzerinde sivilce oluşması ve iltihap yapması da vardır ancak sadece sivilce sorunu yüzünden gül hastalığına sahip olduğunuzu düşünmek yanlış bir sonuca varmanıza yol açar.

Gül HAstalığına Verilen Diğer İsimler:

 • Madalyon Hastalığı
 • Gilbert Hastalığı
 • Pityriasis Rozea Hastalığı

gibi isimlerle de anılmaktadır ve temelde hepsi aynı tip bir cilt rahatsızlığıdır ve tedavisinde kullanılacak bitkisel kürler aynıdır.

İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki’den Gül Hastalığı Tedavisinde Etkili Bitkisel Kür Tarifleri

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Drmrv dedi ki:

  Son yazilan diger isimler olarak belirtilenler tamamen baska hastaliklardir.. yaniltmayiniz insanlari..

BİR YORUM YAZ