Sarımsak ile Gözdeki Arpacık Nasıl Geçer (Arpacık Tedavisinde Kullanılan Doğal Ürünler)

 • 07 Şubat 2018
 • 5.308 kez görüntülendi.
Sarımsak ile Gözdeki Arpacık Nasıl Geçer (Arpacık Tedavisinde Kullanılan Doğal Ürünler)

Sarımsak kürü ile gözde çıkan arpacığı tedavi edip tamamen geçirmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Arpacık çeşitli sebeplerle iltihap kapan göz kapaklarındaki yağ bezelerinin şişmesi ile oluşan akut bir göz hastalığıdır ve kulağa çok önemli gelmese bile başına gelenler için arpacık son derece sinir bozucu bir sorundur.

Halk arasında it dirseği ya da gelincik hastalığı isimleriyle de anılan, tıbbi adi hordeolum olan arpacığın tedavisinde cerrahi bir müdahale çok nadir durumlar hariç yapılmaz ama arpacık sorunuyla baş eden kişilerin, doğal yöntemlerle arpacığı geçirmek için kullandıkları bazı çözüm yolları mevcuttur ve bunlardan en yaygın olarak kullanılanı sarımsak kürüdür.

gözdeki arpacık nasıl geçer

GÖZ KAPAĞI ENFEKSİYONLARINDA SARIMSAK MUCİZESİ

Sarımsak antioksidan ve anti bakteriyel etkisi olan bir ürün olduğu için bir sürü alanda sağladığı faydaları saymakla bitmez.Saç ve cilt bakımı maskelerinde ana etken madde olarak kullanılmasının yanı sıra antibiyotik etkisiyle enfeksiyonları kurutan, hastalıklardan koruyan tansiyonu dengeleyen sarımsak, bir çeşit yağ bezesi enfeksiyonu olan arpacık hastalığının tedavisinde de oldukça faydalı.

Arpacığı en hızlı geçiren en etkili yöntem olarak gösterilen sarımsağı göz kapaklarınıza uygulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

Gözdeki Arpacık Nasıl Geçer Doğal Çözümler( Sarımsakla İt Dirseği Tedavisi)

Göz kapağı akut enfeksiyonlarının hızlıca iyileşmesinde etkili, antibakteriyel ve antibiyotik mekanizması ile çalışan sarımsak ile arpacık tedavisi kürü aşağıdaki gibi hazırlanıp kullanılmaktadır;

MALZEMELER

 • SARIMSAK
 • BIÇAK
 • PAMUK
 • KÜRDAN

NASIL SÜRÜLÜR?

 • Kaynar suda kaynatarak ya da ateşin içine tutarak metal bir bıçağı iyice dezenfekte ederek muhtemel bakterilerden arındırınız.
 • Dezenfekte edilen bir bıçak ile önceden kabuklarını soyduğunuz sarımsakları ezdikten sonra pamukla sarılmış bir kürdan sarımsaklardan çıkan su ile ıslatılır ve arpacık bulunan bölgeye dikkatli bir şekilde uygulanır.
 • Bu tedaviyi arpacık tamamen yok olana kadar günde 2 kere olmak üzere tekrarlamalısınız.

 

Not:Sarımsak gözünüzü yakabilir bu sıkıntılı bir durum değildir tedaviyi bırakmanıza gerek yoktur. Ancak sarımsağı gözünüzün içine değil, göz kapaklarınızda enflamasyon olan yağ bezelerinin üstüne uygulamalısınız

 

SARIMSAK TEDAVİSİNİN BIRAKILMASI GEREKEN ZAMANLAR

Sarımsak faydalı olmasına faydalıdır ancak her bünye farklıdır bu sebepten dolayı sarımsak bir başkası için harika bir yöntemken sizin için olmayabilir aşağıdaki durumlarda sarımsak kullanmayı bırakıp bir hekime danışınız

 • -Arpacıkta büyüme
 • -Görmede azalma.bulanıklık
 • -Gözde şişlik
 • -Morarma

Sarımsak tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda hekiminiz gözünüz için antibiyotikli bir krem önerebilir.

SARIMSAK ARPACIĞI NE KADAR ZAMANDA İYİLEŞTİRİR?

Bu soruda kişiden kişiye değişebilen bir sorudur ancak sarımsak çok hızlı bir yöntem değildir sürdükten sonra hemen iyileşme beklememelisiniz ancak 2-3 gün içinde gözle görülür bir iyileşme başlayacaktır. Arpacık denilen şişikliğin hafifçe inmeye başladığını, göz kapaklarınızın üzerinde ağrının hafiflediğini ve kızarıklığın azaldığını kısa süre içerisinde gözleyeceksiniz.

Ayrıca sarımsak arpacıktan kaynaklı kaşıntıya da iyi gelecektir.

 

 

ARPACIK BELİRTİLERİ NELERDİR? GÖZÜMDE ARPACIK ÇIKTIĞINI NASIL ANLARIM?

Arpacık tam olarak oluşmadan önce ve oluşacağını anladığınız anda tedavi uygulamaya başlamak en mantıklı ve hızlı yöntemdir Arpacık oluşmadan önce şu belirtileri verir;

 • -Gözde kaşıntı
 • -gözde sulanma
 • -gözü kapatıp açarken acı duyulması
 • -gözde fazlaca çapak oluşumu
 • Kirpiklerde Dökülme
 • Göz kapağı çevresinde sarı renkli enfeksiyon görülmesi

 

İÇ ARPACIK-DİŞ ARPACIK ÇEŞİTLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Arpacığın iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır biri yani dış arpacık aynaya baktığınızda belli olur ancak iç arpacık elinize gelmesine rağmen gözükmez bunun sebebi göz kapağının altında çıkmış olmasıdır. 

İç arpacık bazen elinize bile gelmeyebilir ancak gözünüzde batma yapmaya devam eder.

İç arpacık üzerine sarımsak sürmek gözünüzü fazla yakabileceğinden, aşağıda belirttiğimiz diğer alternatif tedavi yöntemlerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

 

ARPACIK NEDEN OLUŞUR ve ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Arpacık rahatsızlığının en kötü tarafı, bir kez kişinin göz kapaklarına yerleşen enfeksiyonun tam olarak kurutulamaması durumunda kronikleşmesi ve bağışıklık sisteminin her zayıflayışında aktive olan enfeksiyonun yeniden atak yaparak arpacık oluşumuna zemin hazırlamasıdır.

Gelincik hastalığına yatkın kişilerin başına gelmesi için bir sürü farklı sebebi olabilir ancak arpacığın oluşum şekli temel olarak göz kapaklarının sürtünmesiyle olan enfeksiyon olsa da tetikleyen çeşitli sebepler olabilir.Bu sebepler şunlardan biri olabilir;

STRES

Strese vücudumuz her anlamda tepki verir.Stres çok yoğun bir duygu olduğundan stresi yoğun yaşadığımız zamanlarda vücut yoğun bir baskı içine girer ve bu baskıyı akne,sivilce,uçuk,arpacık oluşumu gibi şekillerde çıkarır.

ZAYIF BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Arpacık genellikle vücudumuzda yolunda gitmeyen şeyler olduğu zaman ortaya çıkar stres gibi bağışıklık sisteminin zayıflamasıda vücutta akne uçuk arpacık çıkmasına neden olur.Kış aylarıyla birlikte bağışıklık sistemi zayıflar hele bide siz bu konunun üstüne düşmez düzenli uyumaz ve yemek yemezsaniz vücuttan buna tepkisiz kalmasını istemek mümkün değildir

MAKYAJ TEMİZLEMEDE YAPILAN HATALAR

Makyaj yaparkan kullandığımız malzemelerin kalitesine dikkat ediyoruz en az kimyasal bulunananı en hafifi en doğalını seçmeye çalışıyoruz ama makyaj yapmaktan daha önemli olan şey makyajı temizlemek çoğumuz bu adımı atlıyoruz kimi zaman uzun saatler çalışılmasıyla makyajı çıkarmaya üşenmek kimi zaman unutmak gibi türlü nedenlerle makyajı yüzümüzde fazla tutuyoruz.

Özellikle göz makyajını her gece temizlemek gözü makyajdan arındırmak çok önemli göz hassas bir bölge olduğu için kimyasala daha çabuk tepki veriyor uyumamızla birlikte göz ile fazlaca etkileşime giren kimyasallar gözde arpacık oluşumuna neden olabiliyor.

BOZUK ÜRÜNLER

Bütün makyaj malzemelerinin açıldıktan sonra tavsiye edilen kullanım süreleri var bu süreleri özellikle göz ürünlerinde aşmak bir rimeli 1 sene kullanmak son derece riskli bir durum eskimiş makyaj malzemeleride arpacığa neden olabilir.

ABUR CUBUR TÜKETİMİ

İçinde fazla yağ bulunduran ürünlerin çok tüketilmesiyle vücut buna reaksiyon verir genelde sivilce oluşumu bu şekilde olurken kimi zaman arpacık oluşumuna da neden olabilir.

ARPACIK TEDAVİSİNDE ETKİLİ DİĞER DOĞAL YÖNTEMLER

 • Patates de Yumurta Sarısı Kürü İle Arpacık Tedavisi
 • Keten Tohumu Maskesi ile İt Dirseği Tedavisi
 • Rezene ya da Mayıs Papatyası Çayı Kompresi
 • Kişniş Tohumu ve Zerdeçal Maskesi
 • Alove Vera
 • Karanfil
 • Zerdeçal Sürmek

 

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ