E Vitamini Yağı ve Cilde Faydaları

  • 08 Şubat 2017
  • 17.021 kez görüntülendi.
E Vitamini Yağı ve Cilde Faydaları

Cilt İçin E Vitamini  Yağının Kanıtlanmış Faydaları

Cilt bakımı ve kozmetik endüstrisi söz konusu olduğunda hepimizin çabucak farkında olduğu talihsiz bir gerçek vardır: Gerçeğe uygun olmayan canlı pazarlama tuzağı.E Vitamini, cilt bakım ürünlerine sıkça eklenen ve belirgin bir satış noktası ilan edilen bir vitamindir.

Dolayısıyla, yüzümüze E vitamini yağı uygulamanın güzelleştirici ve yaşlanma karşıtı etkileri olduğunu duyduğumda merak ettim:

Cilt için E vitamininin faydaları tam olarak nedir? Ve benim cilt bakımı rutinime eklemem gereken bir şey mi?

E vitamini hakkında birçok iddia var, ancak neyse ki cildinize uygulandığında ortaya çıkacak etkiler birçok bilimsel testin konusu oldu.

Bu yazıda, size E vitaminin cildiniz için faydalarını göstermek için  efsaneleri eleyip gerçekleri anlatacağım.

E Vitamini Nedir?

e-vitamini-nedir

 

E vitamini yağda çözünen ve bağışıklık sistemi, hormonal sistem ve gözleriniz de dahil olmak üzere genel sağlık alanlarında,  önemli role sahip bir antioksidandır. Aynı zamanda cildinizi korumada ve onarmada çok önemli bir role sahiptir.

E vitamini terimini kullandığınızda aslında benzer yapıya sahip ilgili moleküllerden bir gruba atıfta bulunuyorsunuz demektir.

Vücudunuzdaki E vitamini en yaygın formları dört farklı tipte oluşan tokoferoller, γ-, β-, a-, ve δ-tokoferol ( 1 ).

 

E Vitamini Cildinizi Nasıl Korur?

Lipitler, cildinizin bariyer işlevinde önemli bir rol oynayan temel bileşenidir. Serbest radikallerin saldırısına karşı çok savunmasızdırlar.

E vitamininin koruyucu özellikleri antioksidan C vitamini ve alfa lipoik asit ile olan ilişkisi ile güçlendirilmiştir. C vitamini ve alfa lipoik asit, serbest radikal nötrleştirme reaksiyonlarında üretilen oksitlenmiş formunu azaltarak E vitamini yeniden aktif hale getirme özelliğine sahiptir. E vitamini cildinizin hasar görmesini önleyen en önemli antioksidanlardan biridir.

 

Cildiniz İçin E Vitamini Kaynakları

cildiniz-icin-e-vitamini-kaynaklari

 

Vücudunuz E vitamini üretemez, bu nedenle diyet yoluyla veya topikal yollarla alınmalıdır.

Günlük öğünlerinizde bir yetişkinin ihtiyacı olan günlük E vitamini miktarı 15 mg’dır. Bu, fıstık, tahıl, bitkisel yağlar, tatlı patates, mangolar, avokado, zeytin, elma, ıspanak, kuşkonmaz ve domates gibi E vitamini bakımından zengin gıdalar yiyerek elde edilebilir.

Tahminler Türkiye’de kadın ve erkeklerin çoğunluğunun bu gereksinimleri karşılamakta yetersiz olduğunu göstermektedir 5.

 

Cilt için E vitamini yağı artık yaygın olarak mevcuttur ve serbest radikallerin yol açtığı hasardan korumak için yardımcı olabilir.

 

E Vitamini Yağı Nedir?

e-vitamini-yagi-nedir

 

Mağazalardan ve internetten çevrim içi olarak satın aldığınız E vitamini yağı, genellikle saf E vitamini ve bir taşıyıcı olarak işlev gören diğer bileşenlerin bir karışımıdır. Genellikle bunlar, hindistancevizi yağı, soya fasulyesi yağı, jojoba yağı, pirinç kepeği yağı, badem yağı vb. diğer doğal yağlardır.

E vitamini yağı tek başına çok kalın ve yapışkan olduğundan, başka bir doğal yağ ile karıştırmak, cildinizde kolay kullanım için doğru viskoziteyi sağlamaya yardımcı olur. Karıştırılan bileşenleri bulmak için kullanmayı düşündüğünüz bir üründeki etiketi kontrol edebilirsiniz.

Kullanılan E vitamini doğal ya da sentetik olarak türetilmiştir. En yaygın biçimler d-a-tokoferol asetat, d-a-tokoferol, dl-a-tokoferol asetat ve dl-α-tokoferoldür.

Alfa’nın önündeki dl, E vitamininin sentetik olarak türetildiğini gösterir. Çalışmalar doğal E vitamini formlarının etkilerinin daha güçlü olduğunu gösteriyor fakat sentetik formları da cilde faydalı ve her ikisi de antioksidan yeteneklere sahip ( 7 ).

 

Cilt İçin E Vitamini  Yağının Faydaları

Peki, E vitamini yağının faydaları nelerdir?

E Vitamini, en çok araştırılan antioksidanlardan biridir ve gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar cildiniz için birtakım yararları olduğunu göstermiştir:

 

Güneş Işınlarından Koruma ve Anti-Aging

gunes-isinlarindan-koruyan-e-vitamini

 

E vitamininin cildinizdeki ana işlevi, UV ışınlarının zararlı etkilerinden sizi korumasıdır. Güçlü bir antioksidan olarak, hücresel membranlara ve DNA’ya zarar veren serbest radikalleri nötralize eder.

Bu hasar potansiyel olarak kansere neden olabilir, ciltte çizgi, kırışıklık ve sarkma oluşumuna neden olabilir.

Bilimsel çalışmalar cilde E vitamini uygulayarak güneş ışınlarından korumanın mümkün olduğunu göstermiştir ( 6 ).

Sonuç olarak, cildinizde topikal E vitamini kullanılması yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini  yavaşlatabilir.

Çalışmalar aynı zamanda C vitamini ile birleştiğinde C vitamininin oksitlenmiş vitamin E moleküllerini geri kazanması nedeniyle vitamin E’nin antioksidan ve fotoprotektif etkisinin önemli ölçüde yükseldiğini göstermiştir.

 

 

Cildi Nemlendirme

E vitamini, cildinizin bariyer fonksiyonunun korunması ve cildin su tutmasına yardımcı olması nedeniyle pürüzlü ve kuru cildin görünümünü ve dokusunu düzeltebilir.

Bundan dolayı bazı insanlar çatlamış dudaklarına E vitamini kullanmayı faydalı buluyorlar.

 

Güneş yanığı Tedavisi

gunes-yanigi-tedavisi-e-vitamini

 

Zararlı etkilerini azaltmak için güneşte vakit geçirdikten sonra E vitamininin de uygulanabileceğini biliyor musunuz?

Güneşte vakit geçirdiğinizde, gölgeye çekildikten sonra cildinizde hasar ortaya çıkmaya devam eder.

Çalışmalar güneş ışığına maruz kaldıktan sonra cilde E vitamini uygulanması, UV hasarını yani, güneş yanığı, şişme ve iltihap oluşumunu azalttığını göstermiştir ( 11 ).

 

Dermatit

Dermatit, birçok insanın hayatının bir noktasında yaşadığı bir cilt problemidir. Bir alerjene veya tahriş ediciye tepki olarak cildin iltihabından kaynaklanır.

E vitamini, anti-inflamatuar özellikleri gösterir ve atopik dermatit gibi kronik inflamatuar cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir.

Deride doğrudan E vitamini yağı kullanıldığında cildinizdeki E vitamini düzeyleri önemli derecede arttırıldığında, bu ciltte meydana gelecek problemlerin azalmasına etkide bulunur.

 

Hiperpigmentasyon ve Cilt Beyazlatma

hiperpigmentasyon-ve-cilt-beyazlatma

 

Melanin, cildinizde rengini veren pigmenttir.

Aşırı melanin üretimi, melazma ve yaşlanma lekeleri gibi ciltte renk değişikliği bozukluklarına neden olabilir.

E vitamini ise C vitamini ile karıştırıldığında tüm bu problemlerin üstesinden gelmenizi sağlayabilir.

 

Uçuk

Cildinizde küçük kabarcıklar olarak kendini gösteren rahatsız edici ve çirkin, yaralara neden olan herpes simpleks virüsünü tedavi edebilen hiçbir tedavi bulunmamaktadır.

Ancak deneyler,  E vitamini uygulamasının ağrıyı gidermek ve etkilenen bölgeyi iyileştirmek için kullanılabileceğini göstermektedir.

Gerçekleştirilmiş iki bilimsel çalışmada E vitamini yağı batırılmış pamuk 15 dakikalık bir süre için  yaralar uygulandı 16 .

Ağrının hafifletilmesinin 15 dakika ile 8 saat arasında bir süre içerisinde gerçekleştiği ve uçuğun kötü görünümünün önemli ölçüde azaldığı gösterildi.

 

Ciltte E Vitamini Kullanımı 

İnternette E vitamininin cilde faydaları ile ilgili birçok kirli bilgi dolaşmaktadır. İşe yaramayacak bir tedavide zaman ve para harcamanızı önlemek için bu iddialar hakkında gerçeği bilmek çok önemlidir. En azından, denemek isteyip istemediğiniz konusunda daha iyi bir karar verebilirsiniz.

 

E vitamini yağı, çatlakları önleyebilir ve tedavi edebilir

hamilelikte-catlaklar-icin-e-vitamini-yagi

 

Ne yazık ki, E vitamininin uygulanması çatlak izlerini önlemek ve tedavi etmek için yararlı olabileceği iddiasını destekleyecek kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Fakat bazı hamile kadınlar hamilelikte çatlak önleyici olarak E vitamini kullandıklarını ve faydasını gördüklerini dile getirmektedirler.

 

 

Yara İzlerini Gidermek İçin E Vitamini

Çoğu web sitesi yara izi giderme için bir tedavi olarak E vitamini önermektedir, ancak buna inandırıcı bir destek bulunmamaktadır.

Bilimsel çalışmalar, topikal E vitamininin yara izlerini düzeltmede veya azaltmada hiçbir yararı olmadığını göstermektedir. Aslında, bazı durumlarda, yaranınkötüleşmesine bile neden olabiliyor 20 .

 

 

E Vitamini, Kollajen Üretimini uyarır

e-vitamini-kollajen-uretimi

 

İddia ettiği gibi, E vitamini yağı cildinize sağlamlık ve sıkılık kazandıran kollajen üretimini uyarır. Bu, yaşlanmaya ve güneşe maruz kalmanın yol açtığı cilt hasarını tersine çevirmeye yardımcı olur.

Bazı kaynaklar, cildin esnekliğinden sorumlu olan elastin üretimini de artırdığını iddia ediyor.

Fakat alfa-tokoferolün cilt onarımında bu yararları olduğu iddialarını destekleyen herhangi bir bilimsel çalışma bulmak zor.

E vitamini yağı, UV’ye maruz kalma nedeniyle kolajeni çapraz bağlamadan koruduğu için yüzünüz için yaşlanmayı önleme avantajına sahiptir ve bu nedenle yukarıda anlatılan şekilde cilde zarar gelmesini önlemeye yardımcı olur.

 E vitamini yaraları iyileştirmeye yardımcı olur

 

E vitamini ameliyat öncesi ve sonra yara bölgesine uygulandığında çalışmalar yara izlerinde iyileşme olduğunu göstermektedir 22 .

 

E Vitamini YağıYan Etkileri Zararları ve Önlemler

İnsanların büyük çoğunluğu için, E vitamini yağı cilt üzerinde güvenlidir ve kolayca tolere edilir.

Ancak, kanıtlar, bazı kişilerin alerjik olabileceğini ve kullanıldığında deride kızarıklık oluşabileceğini ileri sürmektedir.

Yüzünüz gibi cildinizin büyük bir bölümünde kullanmadan önce, bilek arkasına az miktarda E vitamini yağı uygulayarak hızlı bir test yapmak en iyisidir; böylece herhangi bir tepki olup olmadığını görebilirsiniz.

 

Son düşünceler

Cilt için E vitamininin faydaları bilimsel deneylerde incelenmiş ve gerçekliği kanıtlanmıştır.

Tüm kanıtlar, E vitaminin yağının yaşlanmayı önleyici bir cilt bakımı rutinine çok yararlı bir katkı olabileceğini göstermektedir.

Cildi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumada ve kanıtlanmış nemlendirme özelliklerini kullanarak cildin genç ve taze görünmesini sağlamada yardımcı olabilir.

E vitamini yağının kullanımı, aynı zamanda uçuk, cilt pigmentasyonu ve dermatit tedavisi ile başarılı bir şekilde mücadele etmektedir.

Antioksidan etkilerinin, C vitamini ile birlikte kullanıldığında önemli ölçüde arttığı görülmekte bu nelenle cilt bakımı için hem E vitamini hem de C vitamini kullanılabilir. Bu sayede, koruyucu anti-aging özelliklerinin tüm avantajlarından yararlanacaksınız.

Cildinizde E vitamini yağını denediniz mi? Bizlerle deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ