Diş macunu sivilceleri ortadan kaldırıyor mu?

 • 27 Haziran 2017
 • 16.880 kez görüntülendi.
Diş macunu sivilceleri ortadan kaldırıyor mu?

Diş macunu sivilce için etkin bir araçtır. Belki senin için de aynı şeyi yapabilir. Ancak bu kadar basit değil. Yüzünüzdeki sivilcelere diş macunu tüpü sıkmaya başlamadan önce, düşünmeniz gereken bazı önemli şeyler var.

 

Diş Macunu, Sivilce İzlerini Giderir mi?

Diş macunu, sarımsak, silis, alkol, mentol, hidrojen peroksit ve triklosan gibi sivilceleri gidermeye yardımcı olan birtakım bileşenleri içerir ( 1 ).

Bu bileşenler birlikte diş macununa, temizleyici, antibakteriyel ve emici özellikleri verir.

 • Triklosan birçok sabun, jel ve akne tedavisi ürünlerinde bulunan yaygın bir antibakteriyel maddedir. Sivilcelere ve aknelere neden olan bakterileri öldürebilir. ( 2 , 3 )
 • İçeriğindeki karbonat bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar olarak hareket eder ve gözeneklerin tıkanmasına katkıda bulunan ölü cildi pul pul dökmeye yardımcı olur. ( 4 , 5 )
 • Silika emici özelliklere sahiptir.
 • Alkol bir antiseptik gibi davranır ve bakteri öldürür.
 • Mentol, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan bir antibakteriyel maddedir. ( 7 )
 • Hidrojen peroksit başka bir antibakteriyel. ( 8 )

 

Diş Macunu Sivilceye Nasıl Etki Eder?

Yüzünüzde bulunan bakteri yok eden çok aktif maddelerle, diş macununun sivilcelerden niçin etkili olabildiğini görebilirsiniz.

Anti-inflamatuarlar ayrıca sivilceleri göründüğünde farkedilen tahriş ve kızarıklıkları gidermek için yardımcı olurlar. Diş macunun emici özellikleri aşırı sebumun deriden emilmesine yardımcı olur ve eksfoliye edici özellikleriyle engellenmiş gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Hangi Diş Macunu sivilce için en iyisidir?

Dükkanlarda ve çevrimiçi olarak satın alınabilecek çok sayıda diş macunu çeşidi mevcut, ancak bunların hepsi sivilcelerinizde kullanmak için uygun değildir. Bazı insanlar ciltlerinde bu yöntemi denediklerinde hayal kırıklığına uğrarlar çünkü etkili olmayan bir diş macunu kullanıyorlar. Kullanılacak bir diş macunu seçerken aşağıdaki talimatlara uymanız önemlidir:

Beyaz diş macunu

Tamamen beyaz renkte bir diş macunu seçin. Karbonat, hidrojen peroksit ve triklosan gibi yararlı maddeler, diş macununun beyaz kısmında bulunur. Renkli çizgileri olan diş macunu deriyi tahriş eden maddeler içerebilir. Sonra yüzüme diş macunu sürdüm yanıyor veya diş macunu yüzümü yaktı, neden diye sormaya başlayabilirsiniz.

Jel Diş macunlarından Kaçının

Bunlar sıradan beyaz diş macunundan farklı bir bileşime sahiptir ve bu nedenle lekelerinizi etkili bir şekilde tedavi etmek için doğru maddelere sahip olmayabilirler.

Düşük Flor

Bazı insanlar için, cildini tahriş edip kızarıklığa neden olabileceğini düşündüğü için florürü düşük bir diş macunu seçmek en iyisidir. ( 9 )

Beyazlatma Amaçlı Diş macunlarından kaçının

Diş beyazlatmak için kullanılan diş macunlarından kaçınılmalıdır çünkü cildinizi yakıp ağartabilen beyazlatıcı maddeler içerir. Koyu tenli insanlar için bu özellikle önemlidir, çünkü aktif maddeler lekeleri çıkartan derideki melaninle ve pürüzlü bir cilt tonu ile reaksiyona girebilir.

Organik Diş macunları

Yapabiliyorsanız, sivilceye organik bir diş macunu kullanmak en iyisidir. Bunlar, flüorürü veya cildinizi tahriş edebilen ve yan etkilere neden olabilecek diğer kimyasalları içermez, ancak yine de sivilceleri tedavi etmeye yardımcı olabilecek karbonat, mentol ve çay ağacı yağı gibi yararlı maddelere sahiptir.

Sivilce için Diş Macunu Nasıl Kullanılır

Kullanım talimatları:

1. Diş macunu uygulamak için yüzünüzde cildinizin tepkisini test etmelisiniz.

Diş macunu az miktarda bilek üzerine srün ve orada en az 15 dakika bırakın.

Cildiniz tahriş olmadığı takdirde yüzünüzde denemeye başlarsınız.

2. Yüzünüzü yıkayıp temiz havluyla kurulayın.

3. Parmağınıza az miktarda diş macunu sıkın.

4. Parmağınızı kullanarak her sivilce üzerine az miktarda diş macunu yerleştirin.

Cildiniz için diş macunu ile tüm yüzünüze sürmeyin. Sadece sivilcenizi sürün.

5. Diş macunu en az 30 dakika boyunca derinize bırakılmalıdır. Mümkünse, bir gece yüzünüzde bırakmayı deneyin.

Cildiniz oldukça hassassa, cildinize daha kısa bir süre bırakarak başlayabilirsiniz; cildiniz düzgün bir şekilde işlemiyorsa, kademeli olarak artırın.

6. Sıcak su kullanarak yüzünüzdeki diş macunu temizlemek için ellerinizi veya temiz bir yüz havlusu kullanın. Ardından havlu ile kurutun.

7. Cildinizi kuru hissediyorsanız nemlendirici kullanın.

8. Bu tedaviyi 2 veya 3 kez kullandıktan sonra, sivilcelerin görünümünde azalma ve iyileşme olduğuna dikkat edin ve kendi kararlarına göre tamamen iyileşmesine izin verin.

Cildiniz üzerinde çok kurutucu olduğu için bu yöntemi haftada 4 defadan fazla kullanmayın.

Diş macunu sivilceleri hızlı bir şekilde geçirir mi?

Gece boyunca sivilceleri ortadan kaldırmaz, ancak iyileşmeyi oldukça hızlı fark etmeye başlayacaksınız. Şişkinlik ve kızarıklık, 2 veya 3 kez kullanıldıktan sonra belirgin bir şekilde azalmalıdır.

Faydaları

Sivilceler için diş macunu kullanmak, diş macunu satın almak genellikle çok ucuz olduğundan, çok uygun maliyetli bir yöntem olabilir. Aynı zamanda, cildinize uygun bir marka bulduğunuzda hemen hemen her dükkanda daha fazla satın alabilmeniz avantajına sahiptir.

Derilerinin diş macununu kolayca tolere ettiğini düşünen insanlar için zararlı hiçbir yan etkisi yoktur ve diş macunu sivilceleri hızlıca ortandan kaldırabilir.

Zararları

Diş macunu sivilceleri kurutmada etkili olsa da, dermatologların genellikle tavsiye ettikleri bir tedavi değildir.

New York merkezli dermatolog Dr. Schultz, lekeleri kurumaya olan yeteneğini takdir ederken şunları söyledi:

“Diş macununun bu yöntemi geleneksel tedavilere kıyasla daha etkili hale getirecek hiçbir madde yok … aşırı kuruma ve hatta yanma cildin üzerinde oluşabilir” ( 10 )

 

Diş macunu Akne Üzerinde Çalışıyor mu?

Sivilce için uzun vadeli bir ilaç arıyorsanız ve en iyisi acil sivilce tedavisi olarak düşünülürse, muhtemelen ilk tercihiniz olmamalıdır.

Cildiniz buna tepki verme belirtileri gösteriyorsa ve alternatif olarak daha nazik bir doğal akne tedavisini düşünürseniz kullanmayı bırakmalısınız. Hassas cildiniz varsa, bu yöntemden tamamen kaçınmak en iyisi olabilir.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Aycan dedi ki:

  Belirtildiği gibi bir diş macunu ile denedim yukarıda yazan şekilde bile diş macunu alıp kullansam bile yuzum yandı bu tarz yazılari lütfen dikkate almayın doktorunuza muayene olup onun verdiği ürünleri kullanın lütfen .

 2. Hturan dedi ki:

  Önce biraz yanma oluyor ama 15 dk sonra geciyor. Ve ertesi gun sivilce kurumus oluyor. Ben nezaman ciksa bu yontemi yapiyorum. En gec 3 kullanimda faydasini goruyorsunuz. Colgate bu konuda cok iyi tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ