Cilt Tipim Nedir?

 • 21 Ağustos 2017
 • 923 kez görüntülendi.
Cilt Tipim Nedir?

Cilt türünüzün bulunması söz konusu olduğunda, yapmanız gereken ilk şey daha önce duyduğunuz her şeyi unutmaktır! Kozmetik satış temsilcileri, estetikçiler, moda dergileri ve hatta bazı dermatologlar tarafından öğretilen şey yanlış, kafa karıştırıcı veya sadece sizi daha fazla ürün almaya devam etmek için tasarlanmış olabilir-hepsi burada bitiyor!

Cilt Türü Nedir?

Cilt türünü keşfetme konusunda önce  okuduğunuz veya duyduğunuz her şeyi unutmanız gerekir! Cilt bakımı araştırmamızdan edindiğimiz bilgilere göre, bilgilerinizin hatalı olduğundan oldukça eminiz. Çünkü cildiniz üzerinde önemli bir etkisi olabilecek kullandığınız cilt bakım ürünlerini nadiren göz önünde bulunduruyorsunuz

Yağlı, kuru, kombinasyonel ve hassas cildin tipik kategorileri iyi temellerdir, ancak cilt türünüze etki eden çok çeşitli diğer sorunları veya nüansları ele almazlar. Bunlara akne, korunmasız güneşe maruz kalma nedeniyle güneş hasarı, kızarıklık, tıkanmış gözenekler veya bu endişelerin bir kombinasyonu dahildir.

Bu temel cilt kategorileri de her cilt türünün derecesine dikkat etmez. Örneğin kuru, çok kuru, yağlı, çok yağlı veya yağlı ve kuru aynı anda. Cildinizin tipi, nadiren basit kategorilerin temsil ettiği kadar kolay bulunabilir.

Kafa karıştırıcı? Evet! Ancak cildinizin türünü bilmek son derece önemlidir, çünkü kullanmanız gereken doku ve ürün türleri hakkında her şeyi yönlendirir. Cildinizin türünü ne kadar çok biliyorsanız, cildinizin mümkün olduğunca normal görünmesine ve hissetmesine daha fazla yardımcı olabilirsiniz.

 

Cilt Bakım Ürünleri Gerçek Deri Tipinizi Gizleyebilir

Cilt bakım ürünleriniz gerçek cilt tipinizi saklıyor olabilir. Cilt bakım ürünleri sert, aşındırıcı veya cildi ağırlaştırıcı maddeler içerdiğinde, normalde orada olmayacak sorunları tetikleyebilirler.

Örneğin, kuru cilt sahibiyseniz, yanlış ürünleri kullanarak cildinizi kuru, yıpranmış hale getirebilirsiniz. Sivilceniz varsa ve salisilik asit veya benzoil peroksit gibi kritik maddeleri içeren ürünler kullanmıyorsanız , yumruları ve tıkanmış gözenekleri kontrol altında tutmak zor veya daha da kötüleştirmek olasıdır.

Yağlı cildiniz varsa ve yumuşatıcı ürünler kullanıyorsanız cildinizi daha yağlı hale getireceksiniz. Sert malzemelerle ve yumuşatıcı ürünlerle cilt bakım ürünlerinin bir karışımını kullanıyorsanız kombine ciltler yaratmış olabilirsiniz. Bu nedenle doğal cilt tipinizi yanlış ürünlerle değiştirmek çok kolaydır!

Tüm cilt tipleri bunlardan kaçınmalıdır:

 • Alkol denatüre edilmiş veya SD alkol
 • Mentol, nane, okaliptüs, narenciye yağı, narenciye, lavanta ve kırmızı elma.
 • Kalın, ağır tıkayıcı nemlendiriciler (çok kuru cildiniz yoksa)
 • Parfüm (doğal veya sentetik, “uçucu yağlar” )
 • Aşındırıcı fırçalar
 • Sert fırçalı temizleme fırçaları
 • Sert veya kuruyan temizleyiciler

 

Gerçek Cilt Tipinizi Nasıl Belirleyebilirsiniz

Cildinizdeki tüm bu sorunlu bileşenleri ve ürünleri kullanmayı bıraktıktan sonra, gerçek cilt tipiniz kendini açığa çıkaracaktır. Şimdi daha yakından inceleyebilir ve iyileştirme görmeye başlayabilirsiniz!

En mantıklı başlangıç bu işlemleri bıraktıktan bir süre sonra, ılık su ile yüzünüzü yıkamak ve 15-30 dakika sonrasında aynada yüzünüzü gözlemlemek.

Eğer cildiniz, yüzünüze yayılmış şekilde yağlanma göstermeye başlarsa, yağlı cildiniz var.

Cildinizde biraz kuruluk hissetmeye başlarsanız ve sıkılaşma hissederseniz, kuru cildiniz var demektir.

T-bölgenizin (burun, çene ve alnınızın çevresindeki bölge) yağlı görünmeye başlarsa, ancak yanaklarınız ve çene bölgeniz hafifçe orta derecede kuru hissettiriyorsa, kombine cildiniz var demektir. Bu en yaygın cilt tipidir, çünkü herkesin T bölgesinde yanaklarında olduğundan çok daha fazla yağ bezi bulunur.

Hassas ciltler ne olacak? Hemen hemen herkesin cildinin çevre tarafından, gerek makyaj temizleyicilerle, korunmasız güneşe maruz kalmayla, orta yaş değişmeleri ile etkilenmesi son derece normaldir. Tüm bunlar cildi hassas, huysuz ve öngörülemeyen bir hale sokar.

Bu açıdan bakıldığında, herkesin cildine hassas gibi muamele etmesi gerektiğini anlamak kolaydır, çünkü öyle.

 

Cilt Tipinize Uygun Ürünleri Nasıl Seçebilirsiniz?

Sonunda cildinizin ne olduğunu keşfettiğinizde, kullanmanız gereken ürünler hakkında daha iyi kararlar alabilirsiniz. Tüm cilt tipleri, geniş spektrumlu güneşten koruyucular, antioksidanlar, cilt yenileyici maddeler ve cilt düzeltici içerikler gibi aynı temel cilt bakım ürünlerine kesinlikle ihtiyaç duysalar da, bu ürünlerin dokuları cildinizin türüne göre çok farklılık gösterebilir.

 • Yağlı cildiniz varsa, yalnızca hafif bir sıvı, ince losyon veya jel dokusu kullanmanız gerekir. Başka herhangi bir doku cildinizi daha yağlı hissettirir ve gözenekleri tıkayabilir.
 • Kuru cildiniz varsa, yalnızca zengin losyon, krem ​​veya kadifemsi seramik dokularına sahip ürünler kullanmanız gerekir.
 • Kombine cildiniz varsa, kuru ve yağlı bölgeler için bir ürün karışımı kullanmanız gerekebilir. Kuru ciltler için daha yumuşatıcı ürünler gerekecek ve yağlı alanlar için en hafif dokulu olan ürünler olacak, ancak kuru alanlar için ürünlerin altına kullanılabilir.

Ürün türüne, nemlendiriciye , toner , serum , güçlendirici veya hedeflenen çözeltiye bakılmaksızın parlak malzemeler orada olmalıdır, ancak doku cildinizin türüne göre değişir.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ