Cilt Lekeleri

  • 25 Şubat 2016
  • 4.613 kez görüntülendi.
Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri

Cilt Lekeleri Nelerdir? (1)

Leke, ciltte oluşan ize veya cildin bazı bölgelerindeki renk farklılığına denir. Deri üzerinde kabartı ve pürüzler halinde ya da düz şekilde, ayrıca değişik renk tonlarında görülebilir. Birçok farklı nedene bağlı değişik tiplerde cilt lekeleri oluşumu söz konusudur. Bu lekelerin tedavi yöntemleri de bir takım farklılıklar gösterir. Yaygın leke tipileri arasında; akne lekeleri, yara izleri, doğum lekeleri, yaşlılıktan kaynaklı lekeler ve eşit olmayan cilt tonları bulunur.

Akne

Akne neden olur

Cilt lekeleri oluşumuna sebep olan en yaygın etkenlerin başında gelir. Bunlar sivilce, siyah nokta, kırmızı ya da beyaz kabartı olabilir. Bu oluşumlar kıl köklerinin, sebum (derinin kendi ürettiği doğal yağı), kir ya da bakteriler tarafından tıkanmasıyla meydana gelir. Hatta kıl dönmeleri, kılların tamamen gelişememeleri de akne oluşumuna neden olur. Çoğu insanda, ergenlik döneminde hormonal değişikliklerden kaynaklanan, aşırı sebum üretimiyle oluşan tıkanıklıklarla akne oluşur.

Reçetesiz satılan cilt temizleyiciler, sebum üretimini azaltan ilaçlar, yangı (iltihap) önleyiciler, gözenek temizleyiciler hafif ya da orta yoğunlukta akneye sahip kişiler için tedavi edicidir. Fakat çok yoğun akneye sahip insanlar için tedavide reçete ile satılan hormon düzenleyici ilaçlar ve iltihap önleyiciler kullanılır.

 

Yara İzi / Skar

Skar nedir

Yara izleri, cilt lekesi oluşumunun en yaygın etkenleri arasında ikinci sırada yerini alır. Herhangi bir hasar sonrası deride çok fazla kolajen oluşmasından kaynaklanır ve dokusu, rengi, boyutu, yaygın olup olmayışına kadar her özelliği farklılık gösterir.

Birçok yara izinin zamanla solmasına rağmen, C vitamini içeren cilt bakım yağları, kimyasal peeling, dermabrazyon (cilt soyma), lazer tedavisi büyük ve parlak renkli yaraların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

 

Doğum Lekesi

Doğum lekesi nasıl geçer

Bir kişinin doğduğu andan itibaren var olan ya da çok küçük yaşlarında şekillenen, adeta deriye yama yapılmış izlenimi veren, ciltten daha farklı renklere sahip olan lekelere doğum lekesi denir. Boyut olarak çok geniş bir aralığa sahiptir. Benlerde olduğu gibi genellikle siyah ve kahverengi ya da şarap lekesi gibi kırmızı renge sahip doğum lekeleri vardır. Çoğunlukla iyi huyludurlar ve derinin belirli bir bölgesinde aşırı pigmentasyon (renk verici madde birikimi) gerçekleşmesiyle ya da kan damarlarının deri yüzeyine çok yakın geçmesiyle meydana gelirler.

Genellikle güzellik problemi olduğu için steroidler, lazer tedavileri ileri tedavi edilebilirler ya da cerrahi müdahale ile dondurma işlemi yapılabilir.

 

Yaşlılık Lekeleri

yaşlılıkta oluşan lekeler

Her ne kadar yaşlılık lekesi adı verilse de sadece yaşlılarda oluşan bir leke değildir. Aşırı güneşe maruz kalan tüm insanlarda ortaya çıkan cilt lekeleri arasında yer alır. Doğu lekeleri gibi, genellikle ciltte sadece renk değişimleriyle oluşur, ciltte bir kabartıya sebep olmaz. Yaygın olarak yüz ve ellerde ortaya çıksa da vücudun herhangi bir yerinde de yaşlılık lekeleriyle karşılaşabilirsiniz.

Gri, kahverengi ve siyah küçük noktalar halinde bulunan bu lekeler, renk açıcı ve cilt renk tonunu eşitleyici kremlerle tedavi edilebilir.

 

Eşit Olmayan Cilt Tonu

eşit olmayan cilt tonu

Eşit olmayan cilt tonları oldukça yaygın görülen bir durumdur. Maalesef diğer lekelere göre tedavisi daha zorlu geçer. Hiperpigmentasyon olarak da bilinen bu durum melanin pigmentinin (cilde renk veren madde ) düzensiz şekilde artmasıyla ortaya çıkar. Melanin pigmentinin üretimi, aşırı güneşe maruz kalma, derinin zarar görmesi, hormonlar gibi etkenlere bağlıdır ve bu etkenler arttıkça deride oluşan renk farklılıkları da artar. Böylece daha belirgin ve rahatsız edici ton farklılıkları ortaya çıkar.

Renk tipine ve bu sorunun altına yatan nedene bağlı olarak, eksfoliyasyon ( cildi ölü soyarak ölü hücrelerden arındırma ),  topikal kremler ve hormon üretimini etkileyen ilaçlarla tedavi edilebilir.

 

Alakalı Makaleler:

  1. Cilt Lekeleri İçin Tedavi Yöntemleri
  2. Cilt Lekeleri Nasıl Geçer
  3. Cilt Lekelerine Ev Yapımı Çözümler
  4. Cilt lekeleri İçin Krem
  5. Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ