Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı

 • 26 Ağustos 2016
 • 31.039 kez görüntülendi.
Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı

Çay Ağacı Yağı Nedir Ne İşe Yarar

 

Çay ağacı yağı, (tea tree oil) çay ağacının yapraklarından elde edilir. 18. Yüzyıl denizcileri tarafından isimlendirilen bu bitki, Avusturalya kıyılarında yetişir tıpkı hindistan cevizi gibi bir kokuya sahiptir. Yani normal tükettiğimiz çay yaprağı ile bir alakası yoktur.

Çay ağacı yağı, akne tedavisi, enfeksiyon tedavisi, tırnak enfeksiyonları (onychomyvosis), bit, uyuz ve mantar enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yanık, böcek ısırıkları ve sokmaları, diş ağrısı, boğaz ağrısı, kulak enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar için çay ağacı yağı kullanımı oldukça yaygındır. Bazı insanlar öksürük ve bronş tıkanıkları için banyo suyuna ekleyerek çay ağacı yağını kullanmaktadırlar.

 

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay ağacı yağı faydaları bilimsel araştırmalara göre binlerce yıldır hayatımıza kolaylıklar sağlamaktadır. Çay ağacı yağının üzerinde bugüne kadar 327 bilimsel araştırma yapılmıştır ve antimikrobiyal gücünün ne denli etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çay ağacı yaprağının kullanımı ile birlikte şu sorunlara faydalı olduğu bilinmektedir.

 • Acne, sivilce problemleri
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Suçiçeği
 • Uçuk
 • Solunum yolu enfeksiyonları ve tıkanıklıkları
 • Kulak ağrıları
 • Mantar enfeksiyonları (özellikle Candida, ayak mantarı ve tırnak mantarı)
 • Ağız kokusu
 • Bit
 • Sedef hastalığı
 • Güneş yanığı, kaşıntı, yaralar
 • Çay ağacı yağı anti-mikrobiyal çamaşır spreyi olarak da kullanılabilir.
 • Doğal bir deodoranttır

 

İşte bu liste bile dolabınızda yüzlerce ürün bulundurmanız yerine çay ağacı yağının faydaları ile sonuca ulaşmanız için yeterli bir gerekçe.

Alternatif tıp doktorları bu tarz rahatsızlıklara karşı genel olarak çay ağacı yağı gibi esansiyel (uçucu) yağları önermektedirler. Phytomedicine dergisinde yayımlanan bir makalede, çay ağacı yağının antibiyotikler ile birlikte kullanılmasının hiçbir olumsuz etkisinin olmadığı ortaya konuldu. Çay ağacı yağı gibi uçucu yağların, antibiyotik direncini önlemeye yardımcı olabileceği, yani olumlu bir etkiye de neden olabileceği yine bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Çay Ağacı Yağı Kullanımı, Nasıl Kullanılır?

Sağlığınıza büyük faydaları bulunan cay ağacı yağı kullanımı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Sizler için çay ağacı yağının en yaygın kullanıldığı 10 tedavi yöntemini ve nasıl kullanılır sorusunu araştırdım ve şu bilgilere ulaştım.

 1. Çay ağacı yağı sivilce

Sivilceler için en etkili ev ilaçlarından biri olarak kabul edilen çay ağacı yağı, çoğu cilt bakım ürünleri içerisinde de az miktarda bulunmaktadır. Yapılan bir çalışmada çay ağacı yağının sivilceler üzerinde kullanımının benzoil peroksit kadar etkili olduğu ve herhangi bir yan etkiye neden olmadığı ortaya çıkmıştır. Çay ağacı yağı kullananlar da bu konuda olumlu etkileri gördüklerinden bahsetmektedirler.

İki çay kaşığı doğal bal ve beş damla çay ağacı yağını karıştırarak akne ve sivilce tedavisinde kullanabilirsiniz. Karışımı yüzünüze hafifçe ovarak sürün bir dakika kadar bekletin ve daha sonra iyice durulayın.

 1. Çay ağacı yağı saç

Çay ağacı yağı saç ve saç derisi için çok faydalıdır. Saç derinizdeki dökülmeleri engellerken, saç dökülmesini ve kepek oluşumunu da engellemektedir. Aynı zamanda bitlere karşı son derece etkili bir silahtır.

Ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı yapımı için aloe vera jel, Hindistan cevizi sütü, lavanta yağı ve çay ağacı yağını birkaç damla kullanarak karıştırın. Daha sonra normal şekilde saçınıza uygulayın ve iyice durulayın.

 1. Sedef ve egzama için Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı egzama tedavisi ve sedef tedavisi için ve iltihabı azaltmada yardımcı olmaktadır. Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 5 damla çay ağacı yağı ve 5 damla da lavanta yağı karışımı sizin için doğal ev yapımı çay ağacı yağı losyonu veya vücut sabunu olmuş olacak. Buna ek olarak eğer egzama ve sedef gibi rahatsızlıklarınız varsa içerisine D3 vitamini eklemeniz gerekebilir.

 1. Tırnak Mantarı ve Saçkıran İçin Çay ağacı yağı

Parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme konusundaki etkinliği sayesinde çay ağacı yağı tırnak mantarı, ayak mantarı ve saçkırana karşı kullanılabilecek doğal bir ilaçtır.

Temiz bir pamuklu çubuk yardımı ile etkilenen bölgelere seyreltilmiş çay ağacı yağı sürün. Ve bazı inatçı mantarlar için doğal anti-fungal yağ olan kekik yağı ekleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı siğil için de kullanılabilir. 30 gün boyunca günde bir veya iki kez siğil üzerine çay ağacı yağı sürmeniz yeterli olacaktır.

 1. Çay Ağacı Yağı Deodorant

Çay ağacı yağı vücut kokusunu ortadan kaldırmada etkilidir. Vücudunuzda kokuya neden olan bakterileri yok edecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Tek yapmanız gereken Hindistan cevizi yağı, kabartma tozu ve çay ağacı yağını karıştırarak deodorantı elde etmek. Ayrıca sporcular ayakkabı kokusunu önlemek için bir sprey kabına birkaç damla çay ağacı yağı ve limon yağı damlatarak ayakkabılara püskürtebilirler.

 1. Ağız Sağlığı İçin Çay Ağacı Yağı Diş Macunu Yapımı

Çay ağacı yağı ile hazırlayacağınız diş macunu veya gargara hem ağız içindeki mikrobiyal florayı kontrol altına alacak hem de ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda araştırmalar çay ağacı yağının diş eti problemleri ve diş çürümesini azalttığını göstermektedir. Yine bu işlem için de bir iki damla çay ağacı yağı ile Hindistan cevizi yağını ve karbonatı tek seferlik macun olacak miktarlarda karıştırmanız gerekiyor.

 1. Çay Ağacı Yağı Kanser

Buhur yağı da çay ağacı yağı da kanser oluşumuna karşı kullanılan doğal yağlardandır. Cilt kanserine karşı faydaları araştırmalarla kanıtlanmıştır. Anormal cilt lezyonları için bu iki yağı ve aududu tohumu yağını karıştırarak günde üç kez sorunlu alan üzerine sürebilirsiniz.

Çay ağacı yağı kullanımı için videolu anlatımımızı izleyebilirsiniz.

 

Çay Ağacı Yağı Zararları

 • Öncelikle alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için eser miktarlarda kullanarak ön deneme yapmanız gerekir. Eğer alerjik bir reaksiyonla karşılaşırsanız lütfen doktorunuza başvurun.
 • Alerji riski yaşamayan kişilerde tavsiye edilen dozlarda ve sürelerde kullanıldığında çay ağacı yağının zararı yoktur.
 • Bazı kişilerde halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk ve bulantı gibi yan etkilere sahiptir.
 • Çay ağacı yağı hamilelikte dikkatli kullanılması gereken bir yağdır. Emziren kadınlar çay ağacı yağı kullanımı konusunda doktorlarından bilgi almalıdırlar.
 • Lavanta yağı ile çay ağacı yağı birlikte kullanıldığında cilt üzerinde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.
 • Gargara hazırlanırken fazla miktarda kullanmayın ve yutmamaya özen gösterin.
 • Lavanta yağı ile karıştırılan çay ağacı yağını erkek çocuklar üzerinde kullanmayın. Bu durum jinekomastiye (meme dokusunun büyümesi) neden olabileceğinden dikkat edilmesi gerekir.
 • Kulak enfeksiyonlarına karşı kullanımında aşırı kullanılması çay ağacı yağının zararlı olmasına neden olabilir.

 

ÖNEMLİ! Ulusal zehir merkezine göre çay ağacı yağı faydaları ve kullanımı son derece yaygın ve farklı yollarla gerçekleşse de ağız yolu ile alımında son derece dikkatli olmak gerekiyor. Çay ağacı yağı kesinlikle yutulmamalıdır ve gargara gibi kullanımlar sonucunda da bol su ile çalkalama yapıp kalıntılar yeteri kadar uzaklaştırılmalıdır. Aksi takdirde mide bulantısı ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

Her zaman %100 saf çay ağacı yağı almaya ve şişenin etiketinde (Melaleuca alternifolia) işlem olup olmadığına dikkat edin. Cam bir kap içerisinde karanlık ve serin yerlerde saklamaya özen gösterin.

 

Siz de çay ağacı yağı faydaları, zararları, kullanımı ve etkileri konusunda bildiklerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

 

KAYNAKLAR

1.TEA TREE OIL

2.Top 10 Tea Tree Oil Uses and Benefits

3.Tea tree oil (Melaleuca alternifolia)

4.Directory of Essential Oils for Aromatherapy

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Uğur Tandoğan dedi ki:

  Çay ağacı yağı faydaları hakkında gayet başarılı bir yazı olmuş.

 2. yusuf akın dedi ki:

  cay ağacı yaprağı yagı doğanın ınsanlara armağanıdır.cok özelliklidir.

BİR YORUM YAZ