Antibiyotikli Bactobran Pomad Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

 • 29 Mart 2018
 • 13.132 kez görüntülendi.
Antibiyotikli Bactobran Pomad Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

Bactobran Pomad Mupirocin Calcium bazlı krem ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda!bactobran bakteri giderici antibiyotikli pomad merhemAntibiyotik içeriği ile bakteri enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olarak, iltihaplı sivilcelerin tedavisinden, bakterilere bağlı olarak gelişen normal sivilce tedavisine ve diğer enfeksiyon öldürücü madde kullanımı gerektiren cilt problemlerinde üstün etkili bactobran pomad ve krem nedir, ne işe yarar, bactobran meremin kullanım alanları nelerdir, kullanırken dikkat edilmesi gereken konular v.b. detayları sizler için derledik.

BACTROBAN POMAD NEDİR?

Bactroban pomad  ciltteki bakterilerin gelişmesini yayılmasını ve çoğalmasını etkileyen bir merhemdir. Son dönemde cildiyeciler tarafından daha fazla kullanılmaya ve reçete edilmeye başlanan merhem oldukça etkilidir. Alanındaki en iyi merhemlerden bir tanesi olan bactroban krem kullanıcıları tarafından çok sevilmesine ve tavsiye edilmesine rağmen bu tarz merhemlerin tavsiye ile kullanımının çok yanlış olduğunu hatırlatmış olalım. Bactroban krem gibi bakterilerle savaşan bir deri kreminin yapısının hafif yada zararsız olduğunu söylemek çok yanlış olacaktır bu yüzden kullanımında dikkatli olunması  mutlaka doktor fikri alınması gerekir.

BACTROBAN KREM İÇERİĞİ NEDİR?

Etken maddesi olan Mupirosin sayesinde bakterilerin yayılmasını ve gelişmesini engelleyen bactroban krem yapısında bir çok kimyasal madde bulunduran ilaç niteliğinde bir deri kremidir. Bu yüzden ciltte bazı reaksiyonlara sebep olabilir basit yapılı bir krem değildir.

BACTROBAN KREM NE İŞE YARAR? NE İÇİN KULLANILIR?

Bactrabon krem ciltteki birçok sorun için kullanılan bir deri kremidir. Deride oluşan yırtıklar yada çatlaklar gibi deri sorunları için kullanılan bactroban kremin kullanım alanları şu şekildedir;

 • SİVİLCELER İÇİN

Cilt altında biriken bakterilerin gidermesi sebebiyle yeni sivilce oluşumunu önleyerek etki eden bactobran pomadın sivilce tedavisinde etkin kullanımı ile ilgili daha fazla detay yazımızın ilerleyen bölümlerinde ayrı bir başlık altında verilmiştir.

 • KÜÇÜK YIRTIKLARIN TEDAVİSİNDE

Ciltte herhangi bir sebeple oluşan küçük yırtıkların tedavisinde de kullanılan bactroban krem bütün yırtıklarda kullanılabilir aslında ama zedelenme sonucunda oluşmuş küçük yırtıklarda çok daha başarılıdır. İçeriğinde bulunan mupirosin sayesinde bu yırtıklarda bakteri oluşmasını engellemekle kalmayan krem var olan bakterileri de yok ederek tedavi sürecini ciddi anlamda hızlandırıyor. Eğer sizin de zedelenme sonucu oluşmuş küçük yırtıklarınız varsa bu kreme bir şans vermelisiniz en azından doktorunuza fikrini sormalısınız çünkü piyasada var olan yırtık kremleri arasında en başarılı olan krem bactroban kremdir bile denebilir.

 • YARALARIN TEDAVİSİNDE

Yüz haricinde kol bacak sırt bel vücudunuzun herhangi bir yerinde açılmış küçük büyük tüm yaraların tedavisi için de kullanabileceğiniz bactabron krem bu konuda da oldukça başarılı ve yaranın kapanma tedavisinde oldukça hızlandırıcı bir etkendir. Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır ki o da yaranın asla açık yara olmamasıdır. Bactrabon kremi asla ve asla açık yaraların tedavisinde kullanmamalısınız. Merhemi sadece dikiş atılmış yaralarda dikiş sonrası yara tedavisi kullanabilirsiniz. Bu nokta kremin yararından daha büyük zararlara yol açmaması açısından çok önemlidir. Piyasada dikiş sonrası tedavi için tedavi edici bir sürü krem alternatifi bulunmasına rağmen bactrabon krem bu konuda en başarılı olanlar arasındadır. Eğer yaranızda extra bir sorun yada farklı bir enfeksiyon yoksa muhtemelen doktorunuz tarafından önerilecek olan merhem de bactrabon krem olacaktır.

 • ÇATLAK TEDAVİSİNDE

Vücudun el bacak karın başta olmak üzere her yerinde çeşitli sebeplerle oluşabilecek çatlaklar oldukça sinir bozucudur. Özellikle hızlı kilo alıp verme yada fazla kilo alımından derinin çok fazla gerilmesiyle ortaya çıkan çatlaklar kırmızı dalgalı çizgiler halindedirler ve oldukça bariz olurlar bu da haklı olarak kişileri rahatsız eder. Özellikle baharın gelmesiyle havaların ısındığı dönemde ve yaz döneminde oldukça şikayetçi olunan bu durumun ne yazık ki hiçbir kremle tam olarak tedavisi yoktur ve piyasada buna çözüm olduğunu iddia eden kremlerin çok büyük bir çoğunluğunun hiçbir işe yaradığı yoktur. Bactrabon kremde bu noktada diğerlerinden çok farklı değildir yani mucizevi bir etki bekleyerek kullanmaya başlayacaksanız çok yanlış yapmış olursunuz çünkü kremin ne böyle bir etkisi ne de böyle bir vaadi yoktur ama bu vaadi sunan piyasadaki diğer kremler içinde yine de en başarılısıdır. Özellikle göğüs ucunda oluşan çatlaklarda çok başarılı olan merhem çatlaklar için fazlaca tercih edilir. Eğer sizin de çatlak sorununuz varsa doktorunuzdan krem ile ilgili fikir alabilirsiniz.

 • ABSE VEYA ÇIBAN TEDAVİSİNDE

Kişiyi rahatsız eden ve hayat kalitesini etkileyen bir diğer sorun ise abse ve çıbanlardır. Günlük hayatı ile ilgili kişiyi fazlaca etkileyen ,huzursuz eden abse  ve çıbanların tedavisi için de bactroban krem kullanılır. Yalnız en dikkat edilmesi gereken kullanımlardan bir tanesi abse ve çıban tedavisidir çünkü krem bazen şikayeti bu olan kullanıcılarda daha büyük sorunlara yol açabilir bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 • İLTİHAPLI SİVİLCELERİN TEDAVİSİNDE

Özellikle iç bacaklarda oluşan iltihaplı sivilcelerin tedavisinde oldukça başarılı olan kremi bu konuda kullanıcılarından tam not alır. Bahsettiğimiz iltihaplı sivilceler içinde irin olan büyük ve ağrılı sivilcelerdir normal iltihaplı sivilcelerden farklı olarak değil patlatmak dokunamayacak kadar acı veren bu sivilcelerden birine sahipseniz tedavi bactroban krem kullanabilirsiniz ancak kremi normal sivilcelerde yada sırf sizi rahatsız ettiği için birkaç gündür var olan iltihaplı sivilcelerde kullanmayın. Bu kremden zarar görmenize neden olabilir. Sivilcenizin bu kremi kullanmaya uygun olduğunu düşünüyorsanız kremi kullanmadan önce bir doktora yada eczacıya mutlaka fikrini sorun .

 • KIL KÖK İLTİHAPLARININ TEDAVİSİNDE

Kremin bir diğer kullanım alanı ise yine iltihap alanındadır. Kıl köklerinde oluşan iltihapların tedavisinde aktif rol oynayan kremin bakterilerle savaşan bir yapısı olduğundan bahsetmiştik . Bu özelliği sayesinde kıl köklerinizde oluşan irinli veya şişlik şeklinde gelişen iltihapların tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa kese vs. gibi yöntemlerle iltihap daha da çoşturmak olmayan yerlere de yaymak yerine bactroban krem kullanmayı deneyebilirsiniz .

 • Egzama Tedavisi

Her türlü cilt sorununda etkili olduğu üzere egzama gibi kronik deri hastalıklarında da başarı ile kullanılan pomadlardandır.

 • Mantar Tedavisi

Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde de zaman zaman doktorlar tarafından önerilen bir merhem olan bactobran daha çok bakteriyel durumlarda kullanılan bir ilaçtır.

 

BACTROBAN KREMİ KİMLER KULLANAMAZ?

Bactroban krem ağır bir kremdir bu nedenle herhangi bir yan etki ile karşılaşmamak için herkesin kullanmaması gerekir. Bazı durumlar vardır ki o durumlarda bactroban krem kullanmak yarardan çok zarara sebep olur. Eğer sizde aşağıdaki özelliklere sahipseniz bactroban krem kullanmamalısınız.

 • Gebelik dönemindeyseniz bactroban krem kullanmamalısınız.
 • Emzirme dönemindeyseniz doktorunuzdan izin almadan bactroban krem kullanmamalısınız.
 • Ağır yada hafif fark etmez böbrek yetmezliğiniz varsa bactroban krem kullanmamalısınız.
 • Açık yaralarınız varsa bactroban krem kullanmamalısınız.
 • Kremin etken maddesine alerjiniz varsa bactroban krem kullanmamalısınız .
 • Kremin içeriğindekilerden herhangi birine alerjiniz varsa bactroban krem kullanmamalısınız .

BACTROBAN MERHEM KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Bactroban kremin ağır yapılı bir krem olduğundan ve doktor kontrolünde kullanılması gerektiğinden bahsetmiş ve bilinçsiz kullanımının sorunlara yol açabileceğinden bahsetmiştik. Bactroban kremin yan etkilerinden kaçınmak ve karşılaşma ihtimalini en aza indirmek kremden yarar yerine zarar görmemek için kremin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlar;

 • Merhemi kullanırken cildinize asla sert sabunlar yada alkollu temizleyeciler sürmemelisiniz.
 • Ağır yapılı şampuanlar saç boyaları gibi ürünleri de kullanmamalısınız.
 • Aşırı hassas bir cildiniz varsa kremi kullanırken çok dikkatli olmalı miktarını asla abartmamalısınız .
 • Kremi doktor önerisi olmadan 7 günden fazla kullanmamalısınız .
 • Kremi gün ışığından uzak bir ortamda güneş görmeyecek şekilde kullanmalısınız .
 • Kremi günde 1 defadan fazla kullanmamalısınız .
 • Kremin gözle temasından kaçınmalı küçük çocuklardan uzak tutmalısınız .

BACTROBAN POMADIN ZARARLARI ve YAN ETKİLERİ

Bactroban kremin yanlış kullanımı yada yanlış kullanmasanız bile vücut yapınızdan dolayı yaratabileceği bazı yan etkileri vardır. Eğer sizde aşağıda bahsettiğimiz yan etkilerle karşılaşırsanız kremi hemen bırakmalı 24 saat içinde geçmemesi halinde hemen acil servise başvurmalı , koyu punto ile yazılan yan etkilerde ise hiç beklemeden kremi de yanınıza alarak hemen acile gitmelisiniz. Bu yan etkiler şu şekildedir;

 • Uygulanan bölgede şişme
 • Uygulanan bölgede morarma
 • Uygulanan bölgede beneklenme
 • Uygulanan bölgede gerilme
 • Uygulanan bölgede yara oluşumu
 • Nefes almada güçlük
 • Dil dudak yada boğazda şişm

 • Konuşma problemleri

 • Aşırı ağız kuruluğu

 • Dudaklarda morarma

Bactobran Kremin Etki Mekanizması ile İlgili Keyifli Bir videoyu da sizlerle paylaşmak istiyoruz;

 

BACTOBRAN İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR ve CEVAPLARI

Bactobran merhem kullanımı sırasında kullanıcıların en sık aklına gelen sorular ve tereddütleri ile ilgili cevapları da sizler için derledik;

Bactobran Pomadın Bebeklerde Kullanımı

Aslında antibiyotik içerikli bir topikal jel olmasına rağmen, bebeklerdeki cilt tahrişleri de pişik problemlerinde sıklıkla kullanılan bir merhemdir. Ancak 1 yaşın altındaki bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır!

Bebeğinizin altını temizleyip kuruladıktan sonra, kız bebeklerde genital organa kaçırmadan, popo bölgesine, erkek bebeklerde tüm bölgelere ufak bir parça alarak uygulayabilirsiniz.

Vajinada Kullanımı

Vajinal mantar tedavisinde antifungal ürünler yani mantar karşıtı ürünler fayda göstermekte olduğundan, antibiyotik ve antibakteriyel özellikli bactobran pomad mantar tedavisinde etkili değildir ancak bakterilerden kaynaklı kaşıntı ve koku sorunu için doktor tavsiyesi ile genital bölge çevresinde ve kasıklarda kullanılabilir.

Yanık İçin Kullanımı

Cildi nemlendirme ya da hücreleri yenileme özelliği olmayan bactobran merhem, yanık tedavisinde bakteri giderici olarak yardımcı ajan olarak doktor tavsiyesi ile kullanılabilir ancak bir yanık kremi değildir.

Hamilelikte Kullanımı

Bactobran içeriği deri kanalıyla vücut tarafından emilerek kana karışır ve kan ve plasenta yolu ile anneden bebeğe taşınır bu sebeple doktorunuz aksini önermediği sürece bactobran pomadı hamilelik süresince reçetesiz bir şekilde kesinlikle kullanmamalısınız.

Aynı zamanda anne sütüne de bir miktar geçmesi sebebiyle, emziren annelerin de kullanımından sakınmalası tavsiye olunurö

Burun içine Sürülür Mü?

Burun içi kaşıntılarını gidermekte etkilidir.

Kortizonlu Mu?

Halk arasında kortizon yaygın adıyla bilinen steroid yani enflamasyon giderici ajan bactobran krem içerisinde mevcut değildir.

Kaç Gün Kullanılır?

Doktorunuz aksini önermediği sürece bactobran pomadın kullanım süresi maksimum 10 gün ile sınırlandırılmalıdır. Tedavi gördüğünüz konudan, pomadın kullanımını müteakip 4-5 gün içerisinde ilerleme ve iyileşme göremezseniz, devam etmeli ancak doktorunuza beklemeden bilgi vermelisiniz.

Kullanmayı Unutursam Ne Olur?

Doz aşımı her ne kadar büyük sıkıntı olmasa da, eğer bir sonraki dozunuza 1 saatten az zaman varsa unuttuğunuz dozu atlayınız. Aksi takdire aklınıza gelir gelmez kremi cildinize uygulayabilirsiniz. Antibiyotikli bir pomad olduğu için düzenli kullanımı maksimum fayda sağlamak açısından gereklidir.

 

Bactobran Muadilleri Merhemler Nelerdir?

İçerikleri bire bir olmasa da kullanım alanları açısından ortaklık gösteren diğer yaygın ve bilinen pomadları da şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Advantan
 • Fucidin
 • dextrocin
 • bacoderm
 • troderm
 • terbisil
 • travacort
 • bephanthene

 

 

Kaynak: https://dailymed.nlm.nih.gov

 

 

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ