Arpacık Tedavisi

  • 02 Aralık 2015
  • 1.750 kez görüntülendi.
Arpacık Tedavisi

Arpacık Tedavisi

Arpacık tedavisini anlatmadan önce isterseniz arpacığın ne olduğunu ve nasıl meydana geldiğini biraz anlatalım. Arpacık nadiren ciddi tıbbi sorunlara neden olsa da çok rahatsız edici olabilmektedir. Arpacık genellikle göz kapağınızın dış kenarlarında meydana gelen sivilce benzeri yapılara verilen isimdir. Fakat bu bölgelerin yanı sıra, arpacık göz kapağının içerisinde de oluşabilmektedir.

 

Göz kapakları minik yağ bezeleri barındırır. Bu bezeler yağ birikmesi, kir birikmesi ve göz kapaklarında oluşan ölü derinin birikmesi sonucu tıkanırlar. Bir bezenin akış yolu kalmadığında içerisinde bakteri üremesi gerçekleşir ve sonuç olarak arpacık oluşur.  Gözyaşı üretiminizde artış, göz kapağı etrafında oluşan bir kabuk veya ağrı ve şişme arpacık oluşumunun belirtilerindendir. İşte size arpacık tedavisi yöntemleri.

Arpacık Tedavisi ve Arpacığı Önlemenin Yolları

 

Arpacık genellikle basit ev tedavileri ile giderilebilir. Şimdi size arpacık tedavisi ve arpacığı önlemenin yollarından bahsedeceğim. Bu önerilere uyduğunuz takdirde en fazla 7 gün içerisinde arpacık tamamen geçmiş olacak.

 

  1. Ellerinizi Yıkayın

Kirli elleriniz ile gözlerinizi ovuşturmanız arpacık oluşumunun başlıca nedenlerinden birisidir. Ayrıca hali hazırda var olan arpacığa da elleriniz ile kesinlikle temas etmemeniz gerekiyor. Temiz bile olsa bu durum arpacığın daha fazla şişmesine ve acı vermesine neden olacaktır. Bu nedenle arpacık oluşumunu engellemek için gözlerinize kirli elleriniz ile kesinlikle dokunmayın.

 

  1. Arpacığı Sıkmayın

Arpacığı sıkıp patlatmaya çalışmak size cazip gelebilir, ama sakın sıkmayın. Bu durum arpacığın aşırı derecede büyümesi ve iltihap düzeyinin armasıyla sonuçlanabilir. Arpacığı sıkarak irinin dışarı çıkmasına değil içeride yayılmasına neden olabilirsiniz. Sonuç olarak arpacığın içerisinde iltihap oluşumu daha da artacaktır. Bu durum da arpacık tedavisini zorlaştırmaktadır.

 

  1. Arpacık İçin Sıcak Bez Kullanın

Bezi ıslattığınız suyun aşırı sıcak olmamasına özen gösterin. Bezi nemli kalacak şekilde sıkın. Sonra arpacığın üzerini tam kaplayacak şekilde 5 ila 10 dakika boyunca gözünüzün üzerinde bekletin. Bu sıcaklık arpacık içerisinde oluşan irinin erimesine ve yok olmasına neden olacaktır. Bu arpacık tedavisi gün içerisinde 3 4 kere yapılabilir.

 

  1. Makyaj Yapmayın

Başkalarının makyaj malzemelerini kullanmak da arpacık oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle başkalarının makyaj malzemelerini kullanmayın. Ayrıca arpacık üzerine makyaj uygulamanız da arpacık üzerinde tahrişe neden olacaktır. Arpacık tedavisi süresince makyaj yapmaktan kaçınmalısınız. Aynı zamanda arpacığın iyileşme sürecini de uzatmış olacaksınız.

 

NOT: Eğer kontakt lens kullanıyorsanız lütfen arpacık tedavilerini uygulayın ve arpacık geçene kadar gözlük ile idare edin. Lensler arpacıktan gelen bakterileri üzerlerinde barındırarak enfeksiyonlara neden olabilirler.

 

  1. Arpacık Önleyici Olarak Bebek Şampuanı Kullanabilirsiniz

Göz kapaklarınızın temizliği bir sonraki arpacık oluşumunun önüne geçebilir. Bebek şampuanlarının göz yakmama özelliği onları bu temizleme işlemi için iyi birer malzeme yapıyor. Fakat bebek şampuanını direkt olarak arpacığın üzerine uygulamayın. Önce şampuanı biraz sulandırın ve çözelti haline getirin. Daha sonra bir pamuk yardımı ile göz kapaklarınızın üzerini temizleyin. Böylece arpacık oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

 

  1. Eski Makyaj Malzemelerini Atın

Eski makyaj malzemeleriniz bakteriler için mükemmel bir üreme alanı haline gelir. Düzenli olarak fırçalarınızı ve benzeri ürünlerinizden yıkayabileceklerinizi yıkayın. Üç ayı geçmiş olan maskara, eyeliner vb. ürünlerinizi atın.

 

  1. Arpacık İçin Yeşil Çay

Sıcak yeşil çay posası arpacık tedavisi için etkili bir yöntemdir. Yeşil çayın sıcak olması arpacığın şişliğine iyi gelecek ve antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeni ile arpacığın iltihabını kurutacaktır. Bunun için sallama çayınızı hazırlayın ama çıkardığınız çay paketlerini atmayın. Sıcak halde arpacığın bulunduğu noktaya koyun ve yaklaşık 5 – 10 dakika soğuyana kadar bekletin. Her bir göz için ayrı çay poşeti kullanmayı unutmayın.

arpacık tedavisi

Çay posası

 

  1. Ağrı Kesici Kullanabilirsiniz

Arpacık ağrısını geçirmek için kullanabileceğiniz en iyi ağrı kesiciler, ıbuprofen ve asetaminofen ( tylenol ) dir. İlaçların doz aşımına dikkat ederek kullanmanız yeterli olacaktır.

 

Arpacık İçin Ne Zaman doktora Gitmeliyim?

arpacık için doktora gitmelimiyim

Doktor Zamanı

Arpacık eğer gözünüzün tamamen kapanmasına neden olduysa ve ciddi ağrı ve acı veriyorsa, profesyonel olarak iltihabının alınması gerekir. Bu tür durumlarda arpacık tedavisi yöntemlerini kullanmayın ve hızlı bir şekilde doktorunuza görünün.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ