Arnavut Kremi Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

 • 02 Şubat 2018
 • 9.000 kez görüntülendi.
Arnavut Kremi Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

ARNAVUT KREMİ;Ciltte bulunan renk eşitsizlikleri,güneş lekeleri çoğu kadının canını sıkan bir durum bu durumla baş etmenizi sağlayacak olan Arnavut kremi adıyla bilinen bir kremden bahsedeceğiz.Diğer bir adıyla aklık kremi düzenli kullanimı halinde cilt rengini açmayı vadeden tarihi çok eskilere dayanan bir merhem.

arnavut kremi

ARNAVUT KREMİ NEDİR

Aklık kremi adıyla da bilinen bu şahane kremin özelliklerine geçmeden önce bahsetmek istiyoruz ki; Güzel ve çekici olmanın çoğu kadının sahip olmak istediği bir şey olmasıyla birlikte yüzyıllar içinde güzelliği belirleyici bazı kalıplar oluşmuş. Bunlardan biri ise hiç şüphesiz beyaz ten.

Dünyada güzel bulunan ırkların neredeyse hepsinin beyaz bir tene sahip olmasıyla birlikte beyaz tene sahip olmayan ama olmak isteyen bazı insanlar cilt rengi açıcı kremlere başvurmuşlar. Bu kremler sayesinde daha açık bir tene sahip olmak isteyen kadınların yanı sıra ten rengini açmak istemeyen ama cildine bulunan renk eşitsizliklerine ,güneş lekelerine ,sivilce izlerine makyajdan daha kalıcı bir çözüm bulmak isteyenlerinde işine yaramış olan ve kulaktan kulağa yayılan bir formül olmuş Arnavut kremi.

 

ARNAVUT KREMİ NE İŞE YARAR?

Arnavut kreminin kullanım amaçları kişinin isteği doğrultusunda değişebileceği gibi insanların genelde bu aklık merhemini kullanma sebebi şöyledir;

 • Güneş lekeleri
 • Renk eşitsizlikleri
 • Sivilce izleri
 • Yaralar
 • Daha açık bir tene sahip olma isteği

 

İnsanların genelde bu amaçla kullandığı aklık merhemi düzenli kullanımıyla son derece etkili bir kremdir.

 

ARNAVUT KREMİ NERELERE KULLANILABİLİR? YÜZE, VÜCUDA, KOLTUK ALTINA SÜRÜLÜR MÜ?

Arnavut merheminin sadece yüze kullanıldığı algısı tamamen yanlış olmakla birlikte gönül rahatlığıyla vücudunuzun her bölgesine kullanabilir. Rahatsızlık duyduğunuz karın bölgesinde iç bacaklarda oluşan çatlaklarınıza vücut lekelerinize, koltuk altı kararmalarınıza, diz kapağı dirsek gibi bölgelerde oluşan kararmalara aklık merhemi pekala çözüm olabilir bugüne kadar sizi rahatsız eden bütün renk eşitsizliklerinden sizi kurtarabilir.

ARNAVUT KREMİ GENİTAL BÖLGEDE KULLANILABİLİR Mİ?

En çok sorulan sorulardan biri budur. Vajinal plasti denen operasyonların yaygınlaşması ile yüzyıllardan beri kadınlardan beklenen temiz vajina görünümüne tam anlamıyla ulaşmak için yaptırılan operasyonlar sonucu bu operasyona imkanı olmayan kadınlar tarafından merak edilen bir soru olmuştur. Bu konuyla ilgili olarak genital bölge kendi ph dengesini kendi koruduğundan mantar vs gibi sorunlar oluşturmamak için genital bölgeye ph derecesini etkileyecek dış müdahelelerde bulunmak yanlıştır.

 

ARNAVUT KREMİ NE KADAR SÜREDE ETKİ EDER

Arnavut merheminden en hızlı ve en etkili sonucu almak için dikkat edilmesi gereken en önemli kısım düzenli ve doğru kullanım. Her şeyde olduğu gibi aklık merhemini de doğru kullanmazsak faydalarını azaltır ve süreci uzatmış oluruz. Bu durumda en önemli nokta kremden mucizevi bir sonuç beklememek olacaktır. Merhemi İlk sürüşümüzde amaçladığımız etkiyi elbette elde edemeyiz . Bu dünyanın en pahalı en etkili kremi için bile değişmez bir kuraldır. Vücuda dışarıdan alınan her şeyin etki etmesi için zaman gerekir. İlk sürüşte istediğimiz etkiyi alamamak kremin işe yaramaz olduğuna asla gelmez. Bu arada yapılması gereken kremi kullanmayı aksatmamaktır. Lekerin koyuluğuna göre değişmekle beraber aklık merheminin etkisini göstermeye başlaması 1-2 hafta tamamen lekeleri yok etmesi ise 6-7 ay almaktadır.

 

ARNAVUT KREMİ NE SIKLIKLA VE NE KADAR KULLANILIR

Daha öncede yazdığımız gibi kremi doğru kullanmak en önemlisidir. Aklık kremini lekelerinizin durumuna göre günde 1 veya 2 defa kullanmalısınız, eğe koyu ve kahvemsi olan belirgin lekelere sahipseniz kremi sabah ve akşam olmak üzere 2 defa kullanmalısınız ama lekelerınız nispeten açık belli belirsiz morumsu lekelerse kremi günde 1 defa kullanmanız yeterlidir .Kullanım sıklığı kadar ölçüsüde önem teşkil eden aklık kreminin doğru ölçüsü sizin ihtiyacınıza göre belirleyebileceğiniz bir şeydir lekenin büyüklüğüne ve koyuluğuna göre lekenin her yerine değecek şekilde bir nohut tanesine kadar çıkabilir Eğer tüm yüzünüze uyguluyorsanız nemlendirici uygulaması gibi yüzünüzün her yerine değecek şekilde olması yeterlidir. Yüzünüzü vıcık vıcık edecek kadar çok sürmek sürece hız katmadığı gibi gereksiz olacak ve kreminizin çabuk bitmesine sebep olacaktır.

 

ARNAVUT KREMİ NASIL UYGULANIR

Doğru miktarda ve doğru zamanda kullanmak kadar doğru uygulamayı yapmakta kreminin etkisini arttıran etmenlerdendir. Kremi yüze yayıp bekletip yıkamak son derece yanlış ve etkiyi en aza indiren bir yöntemdir. Aklık kremininin doğru kullanım şekli bir önceki başlıkta anlattığımız gibi gereken zamanlarda gereken miktarı belirledikten sonra istenilen bölgeye eşit şekilde yaymak ve yüzün emmesini beklemektir. Merhemin yıkanmasına gerek olmadığını tekrar hatırlatalım.

 

ARNAVUT KREMİNİ NEREDEN TEMİN EDİLİR

Gelelim en önemli kısma Arnavut kremini nereden temin edebileceğimize. Öncelikle Arnavut merhemini internette birçok siteden temin edebiliriz ancak adı bilinmeyen içeriğinden emin olmadığımız bu sitelerden krem temin etmenin doğru olduğu söylenemez. Adı bilinen markalar ise bu tip  cilt beyazlatma renk açma vaadi olan kremlerini Arnavut kremi adıyla satmazlar bu şartlar altında kremi araştırıp en güvendiğimiz yerden alabilir yada daha hesaplı ve güvenli olan evde yapma yoluna gidebiliriz. Evde yapmak isteyenler için krem hem daha hesaplı hem daha güvenli olacaktır.

 

EVDE ARNAVUT KREMİ NASIL YAPILIR

Evde Arnavut merhemi yapmak zannedildiği gibi zor veya uğraştırıcı bir durum değildir. Doğru sonuç için piyasada satılan kremlere bir sürü para dökmeniz gerekmez. Kendi yaptığınız Arnavut merheminden de tarife uyduğunuz takdirde son derece başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Hazırlamak için gereken malzemeler ve hazırlanış biçimi aşağıda yer alan aklık kremi evde de son derece başarılı sonuçlar verebilir.

 

MALZEMELER

 • NEVEN YAĞI
 • VAZELİN
 • LANOLİN
 • KİL
 • ARBUTİN YAĞI
 • PORTAKAL SUYU
 • LİMON SUYU

Bu malzemeleri hazırladıktan sonra izlememiz gereken yol şu şekildedir;

 • Birer çorba kaşığı lanolin ve vazelini eritiyoruz ve kaba alıyoruz.
 • 2 yemek kaşığı portakal suyunu etkiliyoruz.
 • 2 yemek kaşığı kili de ekliyoruz.
 • nevel yağı ve arbutin yağını ekleyip karıştırdıktan sonra son olarak 7-8 damla limon sıkıyoruz.

 

Bu son derece basit Arnavut kremi tarifi ile rahatsız olduğumuz tüm lekeleri tarihe gömüyoruz.

 

ARNAVUT KREMİ ZARARLI MIDIR?

Her kimyasal bileşende olduğu gibi Arnavut kreminde de alerjik ciltler için risk vardır ama bu demek değildir ki Aklık merhemi kullanımı zararlı ve tehlikelidir. En ufak bir sürtünmeye bile reaksiyon veren kızarma morarma derecesinde hassas ciltler varken Arnavut kreminin cildinize hiçbir zarar vermeyeceğini vaad etmemiz mümkün değildir ama özel bir durumunuz yoksa veya ekstra hassas bir cilde sahip değilseniz Arnavut kremi sizin için sorun teşkil etmeyecektir.

 

ARNAVUT KREMİNİ KULLANMAMASI GEREKEN KİŞİLER

 

 • Roaccutane tedavisi görenler
 • Aşırı hassas cilde sahip olanlar
 • İçeriğinde bulunan herhangi bir maddeye alerjisi olanlar
 • Açık yaralara sahip olanlar

 

 

ARNAVUT KREMİ KULLANIMININ BIRAKILMASI GEREKEN DURUMLAR

Aklık kremi kullanımı sırasında şu sorunlarla karşılaşıyorsanız`,

 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Şişlik
 • Morarma
 • Kullanılan bölgede ekstra hassasiyet
 • Beze oluşumu
 • Deri incelmesi

ARNAVUT KREMİNE MUADİL VAR MIDIR

Aklık merhemi tarifinde verdiğimiz malzemelerden birine alerjiniz var veya herhangi bir sebepten Arnavut kremi kullanamayacaksanız pirinç kürü veya limon kürü seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
Maya Bakım Maskesi Nasıl Yapılır? ve Faydaları
Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Gebelik Dönemi Boyunca Uygulanacak Cilt Bakım Önerileri
Nasıra İyi Gelen Mucizevi Yöntemler
Cilt Çatlaklarına İyi Gelen 9 Mucizevi Ürün
Deriyi Uyuşturan Lokal Anestezik Spreyler
Domuz Yağının Cilde Faydaları Sayesinde Pürüzsüz Bir Ten
Zeytinyağı ve Limon Karışımı ile Elde Edeceğiniz Yüz Maskesi ile Cildinize İyi Bakın!
Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik
Stafine Krem
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Menekşe dedi ki:

  Arnavut kremi için malzemeleri nereden temin edebilirim

 2. Feride dedi ki:

  Arnavut kremi malzemelerini nerede bulabilirim özellikle arbotin ve neven yağını aktarcılara gittim sordum böyle bir yağ yok dediler yardımcı olursanız sevinirim

BİR YORUM YAZ